Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: vancouver on June 24, 2017, 12:58:16 AM
Nu au voie sa faca de doua ori acelasi studiu de fezabilitate, dar pot si chiar trebuie sa actualizeze acele documente care au expirat, respectiv sa refaca studiul numai acolo unde au aparut elemente noi (de ex. s-a mai construit o casa pe varinata initiala). [...] Este vorba strict de a nu cheltui de 2 ori banii pe acelasi lucru.

Ca sa se inteleaga mai bine, asta au constatat la A8.



E exact ce au invocat ei la anularea A12, asa-i? :lol: :lol: :lol:

Dan027

Extras din "noul" program de guvernare:

QuoteSibiu – Braşov (737,22 mil Euro). Perioada: 2017 – 2020

https://media.stiripesurse.ro/other/201706/media-149872474709289900.pdf

Practic pentru aceasta autostrada nu s-a schimbat nimic, totusi cum facem sa ii si punem la treaba pe baieti?

TibiV

Nici macar nu au incercat sa corecteze in "noul" program de guvernare greselile din "vechiul"...

Quote
Una dintre problemele majore ale României, cu impact negativ semnificativ asupra stării economice şi sociale a ţării, este absenţa unei reţele satisfăcătoare de transport rutier rapid (autostrăzi şi drumuri expres).
România are în acest moment puţin peste 500 de kilometri de autostradă în operare şi aproximativ 250 de kilometri de autostradă în construcţie.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan027

http://www.cdep.ro/interpel/2017/r893A.pdf

Raspunsul unei interpelari referitoare la Autostrada Brasov-Sibiu...

SILVIUFG

Tare as vrea sa aflu si eu care sunt deputatii care s-au interesat de soarta A13.  :p

Dan027

Din pacate cea de mai sus este singura.
Si apartine unui deputat din partea minoritatilor (FDGR).

Quest

Intrebarea a fost pusa de catre dep. Ovidiu Gant, timisorean, dep. al minoritatii germane.
Common sense will get you far !

SILVIUFG

Scria acolo ceva de o lista de deputati.... OK!!  Deci de A13 se intereseaza un timisorean de la germani. Mi se pare normal. Ca Brasovul nu are reprezentare in Parlament....  >:(

Ionut


Dan027

#309
Si totusi presa nu doarme pe subiect, admirabil. Totusi le-a scapat ceva, din raspunsul pe care il primisem eu: "In urma analizarii SF-ului elaborat in anul 2009, urmeaza a fi demarate procedurile de achizitie publica pentru actualizarea sectorului de autostrada Brasov-Fagaras. Demararea procedurilor este estimata in trimestrul 3 al anului 2017." Trimestrul 3 inseamna prezent - 1 octombrie.

http://www.economica.net/traseul-autostrazii-sibiu-fagaras-ar-putea-fi-stabilit-pana-la-sfarsitul-lunii-august_140130.html

SILVIUFG

Nu stiu daca exista o sinteza a platilor si pentru SF-uri asa ca il intreb aici pe NCG20. Prima factura emisa pe Sibiu-Fagaras e tot neplatita?

NGC

Pentru factura aceea ordinul de plata a fost emis in 08.06.2017.
Este vorba de o factura in valoare de 1,944,508.59 RON pentru avans.

Ionut

Vrabiutele zic ca a ajuns avansul la destinatie. :)
Tot ele ne anunta ca urmeaza a fi aprobat traseul in CTE. Nu am informatii despre data exacta, dar se pare ca s-a livrat traseul final.

SILVIUFG

Multumesc NCG20 , multumesc Ionut pentru informatii. Deci.... e de bine....  :D

myid

guys,

Pentru Sibiu-Fagaras ce surse de finantare avem ?
OK, termina SF-ul si il scot la licitatie, dar putem deconta ceva de la Bruxelles sau de la bugetul de stat ?