Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

lupu.irimie

Quote from: Ionut on May 12, 2017, 08:29:27 PM
Sunt curios dacă o sa veniți cu poze ca rocklee când o sa vedem lucrări la Brașov. Ca vad ca sunteți tare vorbăreți fără sa aveți de fapt subiect de discuție. Nu ma supăr. Doar observam. :)

Daca or sa inceapa ( si scris cu litere mari ) ai sa ai poze! Si nu doar cateva! Dar ..... de la promisiuni la fapte in Romania, stim cu totii cat de anevoios si lung este drumul!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

adiarc

multumesc pasadia pentru incredere.

Din pacate Ionut are dreptate....pot sa va confirm ca umblu intre localitatile din zona cu multa,multa atentie si de cel putin o luna si jumatate e liniste totala.
Cred ca ar trebuii modificata legislatia ( era la un moment dat o prevedere care se vroia introdusa ,in care antreprenorul principal sa fie obligat sa faca plata f.rapid catre subcontractor,dupa ce a primit banii de la beneficiar ).Altfel si anul asta e dus ( pentru SF si deci pentru toate celelalte ).Dar vb.lui TibiV...cred ca asta se si doreste la toate proiectele...sa se mearga cu frana trasa....nu care cumva sa emita cineva facturi care apoi trebuie platite
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SILVIUFG

Ziceati ceva de fagaraseni???? M-am intalnit cu Geostud langa DN1. 2 foreze la lucru, 2 camioanae si 2 masini mici plus un Duster care a sosit cand sa plec.... Pun poze in 15-20 de min. Sper sa ma descurc.  :D

SILVIUFG

Deci.... Fotografiile le-am facut din parcarea din stanga daca deschideti linkul de google maps. Sunt facute spre Brasov. Era o foreza chiar langa DN pe stanga pe sensul spre Bv si o foreza pe dreapta cam la 50 de m de DN. Lume mai multa, masini mai multe..... Imi fac si eu sperante....  :D Scuzati calitatea pozelor. Sunt facute cu telefonul.

https://www.google.ro/maps/@45.835256,25.0041613,3a,60y,110.86h,86.48t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8SsddCJiDrIZrFFIFJO_gA!2e0!7i13312!8i6656







SILVIUFG


SILVIUFG

Atat. Fotografiile sunt facute acum vreo 30 de min. Aici va fi probabil nodul pentru Fagaras.  :)

Bulwyn

Cheers

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Ah, prostia umana... Mai proasta alegere nici nu ar fi putut sa faca.

A13-le trece pe la sud de Fagaras. Inca nu imi e clar daca trece si mai la sud de platforma sau printre oras si platforma, dar in orice varianta directia principala pe A13 e est-vest. Ca atare nodul dintre A13 si DN1 ar trebui sa fie mult mai la est tocmai pentru a evita ca traseul A13 sa faca prea multe curbe. Un exemplu:



cercul galben e nodul posibil fotografiat de tine - linia galbena ar fi traseul ipotetic pentru DN1, venind de la est pe la nord de DN si trecand la sud pentru a ocoli minicipiul.

cercul rosu si traseul rosu ar fi o prima varianta inchipuita de mine, in care se evita lungirea traseului A13 in mod inutil prin diverse curbe. In plus pasajul peste CF si DN ar fi comun, in acea zona cele 2 fiind apropiate intre ele.

iar varianta cu albastru e preferata mea. Traseul A13 ramane la sud de DN, acesta fiind intersectat mai la est, intre Sercaia si Persani. Acel drum spre nord e unul de legatura ce ar urma sa fie executat temporar pentru perioada de timp in care continuarea spre est a A13 nu e batuta in cuie.

In varianta albastru sau rosu legatura dintre A13 si Fagaras ar urma sa se faca printr-un drum de legatura nou, cel marcat cu roz.

Dan027

#249
Cel mai probabil au ramas la traseul pe care il avea si drumul expres (varianta cu roz pe harta lui @pasadia).
Zona fotografiata de tine nu este capatul traseului cu roz?!

Cam asta ar fi VO Fagaras.

cricric

Quote from: pasadia on May 14, 2017, 12:01:21 PM
A13-le trece pe la sud de Fagaras. Inca nu imi e clar daca trece si mai la sud de platforma sau printre oras si platforma,
Ai sarit varianta conform careia autostrada trece prin platforma. Imi zisese un prieten ca erau oameni care analizau si varianta asta. Ma rog, vorbise el cu respectivii acum ceva timp.

Ca o parere personala: variantele rosie si galbena trec prea aproape de oras.

Dominik

O veste buna si neasteptata !
You're in Steelers Country

pasadia

@Dan: pozele lui Silviu sunt din zona cercului galben pus de mine.
@cricri: si eu stiu ca sunt prea aproape de oras. Eu am spus deja ca as prefera un traseu similar cu cel albastru. Dar deh, cum informatii nu avem o sa ne trezim cu decizia deja luata (si cel mai probabil prost).

Dan027

1. Traseul autostrazii este deja stabilit sau va rezulta in urma SF-ului?
2. Parca zicea @Ionut ca legatura cu A1 se va face via Boita, este vreo certitudine ca asa va fi? Nu de alta dar drumul expres Fagaras-Sibiu se lega la A1 prin nodul de langa Vestem, nod care daca nu va face legatura cu A13 ar fi inutil...


Eu as prefera o varianta cat mai scurta si cat mai dreapta intre Brasov si Sibiu (daca se straduiesc un pic ar putea scurta distanta dintre Brasov si sibiu cu 15-20km)

SILVIUFG

Eu cred ca au gandit un drum de legatura cu DN1 ceva mai lung. La cum au forat ei e clar ca autostrada va ocoli platforma chimica iar pe undeva de langa satul Ileni (se vede satul in dreapta jos in postarea lui Dan027) din autostrada sa se desprinda drumul de legatura spre locul in care am fotografiat astazi trecand pe langa satul Rausor. In fotografia lui Pasadia e vorba de cercurile roz si galben. Roz fiind iesirea de pe A13 iar galben intersectia cu DN1. Se poate probabil ca autostrada si implicit cercul roz sa urce ceva mai spre nord catre satul Rausor..... Dau si eu presupusul....