Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cricric

Deci sa inteleg ca-s doar la inceput in ceea ce priveste SF-ul? Credeam ca au lucrat un pic inainte de suspendare  :(

pasadia

Au lucrat ei ceva, dar li se spusese atunci (toamna lui 2015) ca nu sunt bani. Deci a fost cu frana trasa.

Dominik

Oricum e bn ca incep sa se dezmorteasca lucrurile pt o A13 foarte necesara !
You're in Steelers Country

Dan027

#213
QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,


Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit câteva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Autostrada Sibiu-Brașov, tronsonul Brașov-Făgăraș:
1. Când va începe, sau când a început, pregătirea documentației pentru licitarea execuției tronsoanelor autostrăzii Făgăraș-Brașov?
2. Cum este împărțită autostrada în segmente/ tronsoane/ loturi? Care sunt loturile acestei autostrăzi?
3. Care este traseul autostrăzii?
4. Într-o solicitare anterioră mi s-a spus că studiul de fezabilitate se află în procedura de analiză. Aș dori să știu din ce punct de vedere se realizează această analiză și care se vrea a fi rezultatul acestei analize?
5. Care este următorul pas, spre demararea construcției, ce va fi realizat după finalizarea analizei SF-ului?

Alte întrebări:
6. Există elemente ce blochează sau încetinesc avansarea proiectului autostrăzii Sibiu-Brașov? Dacă da, care sunt acestea?
7. Există elemente ce blochează sau încetinesc avansarea proiectului autostrăzii Comarnic-Brașov? Dacă da, care sunt acestea?


Toate cele bune,
Dan


NGC

Din pacate nu e nici o informatie noua si au ocolit raspunsurile in stil caracteristic.
Poti sa le scrii din nou si sa le ceri sa raspunda la intrebarile adresate, nu sa copieze din MPGT.

Dan027

Am sa le scriu inca o data (si inca o data, pana ma plictisesc)...  :(

NGC

Vad ca ai folosit modelul sugerat de mine si folosit si de disney.
Vezi ca erau niste greseli pe care le-am corectat acum o luna.
Mai vezi o data aici. E vorba de referintele corecte in lege.

Dan027


NGC

Quote from: Dan027 on April 27, 2017, 11:38:42 PM
Am sa le scriu inca o data (si inca o data, pana ma plictisesc)...  :(

Daca si a doua oara fac la fel, etapa urmatoare este reclamatia administrativa.

NGC

SF Sibiu - Fagaras

Quote from: NGC20 on April 24, 2017, 11:26:05 PM
Contractul a fost castigat de catre asocierea AECOM INGENIERIA + CONSITRANS + SEARCH CORPORATION si a inceput in 11.05.2015 si ar fi trebuit sa aiba o durata de 17 luni.

Quote from: cricric on April 25, 2017, 02:57:34 PM
Deci sa inteleg ca-s doar la inceput in ceea ce priveste SF-ul? Credeam ca au lucrat un pic inainte de suspendare  :(

Quote from: pasadia on April 25, 2017, 03:34:21 PM
Au lucrat ei ceva, dar li se spusese atunci (toamna lui 2015) ca nu sunt bani. Deci a fost cu frana trasa.

O vrabiuta zice ca termenul pentru predarea SF revizuit este 19.08.2017.

Calculati si voi daca s-a depasit termenul initial sau nu. ;)

Ionut

19 august? :o
Pai si crede cineva ca va fi gata atunci?

SILVIUFG

Pai din mai 2015 pana in august 2017 sunt 27 de luni. Daca scadem 12 luni cat a fost suspendat contractul rezulta 15 luni. Deci e bine!!!!  :lol:

Eu m-am mai uitat dupa ceva miscare si spre Sibiu (zona Voila-Sambata) dar nu am reusit sa detectez vreo urma de activitate. Ionut spunea dupa ce a vorbit cu cei de la Geostud ca ar trebui sa fie activitate ceva mai intensa in zona.  :o Daca cineva are ceva informatii despre eventuale lucrari eu ma deplasez. :)

Ionut

Eh, Geostud nu lucreaza pe gratis... deci avansul ala trebuie sa ajunga si pe la ei... nu crezi? :)
Mai sap si eu sa vad ce informatii gasesc. Asta ca sa fiu in tema cu forajele.
Numai sa nu forez degeaba. :lol:

SILVIUFG

Pai stai!! Eu am inteles ca doar a fost emisa factura de avans. Nu ca s-a si platit. Cel putin asa am inteles de la NCG. Sau s-a platit avans si la Geostud nu au ajuns bani?  :o

Ionut

Din cate stiu eu nu s-a platit inca, efectiv, nu au ajuns banii. Asta e informatie de cateva saptamani. Nu stiu intre timp daca s-a schimbat.
Dar dupa ce este efectiv platit si incasat de CONSITRANS, trebuie sa ajunga bani mai departe la Geostud. :)
Deci dureaza, asta e ideea, nu trebuie sa-i cauti prin teren ca ai slabe sanse (spre zero) sa-i gasesti.