Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

csebi24

Putin off-topic pentru PPP si Vinci. Am stat destul de mult in ultimul an in Franta si vreau sa va zic ca ma simt furat de fiecare data cand folosesc A in Franta. Nu mi-as dori un astfel de proiect in RO.

Nu am o problema cu o taxa de drum, dar trebuie sa fie niste taxe rezonabile, nu vreau sa ajung sa alerg intre a da o gramada de bani sa merg pe A sau gratis pe DN.

Ca sa va faceti o idee un drum FR - RO - FR m-a costat in taxe de drum asa

FR : 61.3 EUR + 49 EUR(dus + intors)
CH : 53 EUR( valabila tot anul)
HU : 26.6 EUR (o luna)
RO : 7 EUR (aprox pentru o luna)
AU : 20 EURO ( 10 zile + 1 zi )

Practic daca va uitati pe sumele astea m-a costat un singur drum prin Franta mai mult decat toate restul taxelor din 4 tari, nu mai pun la calcul valabilitatea.


Cred ca e important sa facem A si avem siguranta si pentru siguranta sunt dispus sa platesc, dar daca lasam totul in mana privatului si nu se impun limite, o sa ajungem tot noi nemultumiti. Cred ca cu fonduri UE si cu niste oameni compeneteti in varf se pot face usor usor in tronsoane.
Nu as avea nicio problema sa o faca statul cu imprumut si sa puna taxe (cum sunt la podurile de peste Dunare) pentru a recupera banii si a returna imprumutul.

JohnDoe

@csebi24 daca nu vrei A, in Franta ai DN-urile, chiar limitate la 80km/h. Pui GPS sa evite autostrazile et comme les Français disent, tout va rouler, plus au moin, bien
La noi, nu ai decat DN-uri foarte aglomerate si putine alternative.

Uite in Jermanika, au taxat camioanele de pe un DN pana au facut bani de autostrada sau DEx.

probabil ca de aia aia sunt unde sunt si noi ne uitam cu jind.
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.

TibiV

Vai de Monarch, va avea mult de munca.

Desi unele postari merita mult respect, sunt postate absolut aiurea (ca topic).
Chiar sunt curios cum se va descurca cu atatea off-topicuri (inclusiv acesta - la care poate da DELETE fara nici o paguba in ciuperci  :lol:  ...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

shift2rail

^^Fr nu a beneficiat de granturi europene ptr a-si dezvolta reteaua de autostrazi, cei 10 €ct/km pe care ii achiti acopera, in ordine, design-ul( proiectarea), constructia, finantarea( banii costa...bani), operarea si mentenanta regulata a autostrazii.

archaeus

Este japca si in Fr si in It. E clar ca la noi n-ar merge asa ceva, cred ca ar prefera lumea tot DN-ul.

alecu26

Pai solutia va fi shadow toll. Si statul sa plateasca cam cat trece pe autostrada. Si beneficiile sa fie indirecte ale statului.
Oricum la un moment dat (mai degraba mai curand decat mai tarziu) se va ajunge la o valorea a rovigneteie mult mai mare si poate doar pt traficul pe autostrazi.
Drumurile noastre POATE;

raulbogdan23

Quote from: tom_sawyer on Today at 03:06:48 PM^
[CN1067773] Proiectare și Execuție Nod Rutier Românași (A3 - km 26) sectorul Poarta Sălajului – Nușfalău

Data publicare: 12.04.2024
Valoarea totala estimata:
Intervalul intre : 71.377.803,39  si 84.231.252,49  Moneda: RON

Program/Proiect:Planul National de Redresare si Rezilienta – PNRR

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare:
Data si ora locala:27.05.2024 15:00

Quote from: raulbogdan23 on Today at 04:40:53 PMCu asta ar trebui ca pana la final de 2026 sa avem macar Romanasi/Poarta Salajului - Zimbor finalizat si dat in trafic. Nu mai au nicio scuza sa nu lucreze.

TeoH9