[B] Parcarea subterana Universitate

Started by Ionut, September 20, 2011, 01:21:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aici vom pune poze, stiri si updateuri de la Parcarea subterana Universitate.

Ionut

#1
QuoteOprescu: Parcarea de la Universitate va fi gata în martie

Soferii vor avea acces în noua parcare subterană de la Universitate în luna martie a anului viitor, a anunțat primarul general, Sorin Oprescu. Până la sfârșitul acestui an va fi montată și placa de la suprafață a parcării, iar în martie lucrarea va fi terminată. Tariful pentru un loc de parcare va fi de de 0,36 euro pe oră.






sursa: B365

Nu stiu de ce nu imi vine sa cred... nu vad cum va fi terminata in martie. Sper sa ma insel.  :zen:

Aha, Oprescu ii da si cu small print:
Quote"Ne-am câcâit noi la început, nu-i un cuvânt plastic, dar exprimă cel mai bine situaţia de fapt. Acum lucrurile sunt în linie şi sper să meargă aşa. Se lucrează şi noaptea, încercăm să reducem disconfortul cât mai mult. (...) Eu sper ca în martie 2012 să poată cetăţeanul să parcheze aici. Sper să fie o iarnă permisivă, pentru că altfel complică puţin situaţia. Trebuie să avem singuranţa că îi aducem în siguranţă", a spus Oprescu.

sursa: Mediafax

"Complica putin situatia" = nu se face pana in martie.  :kenny:

anacronox

bine v-am regasit pe toti.

ca prim post voi pune o serie de poze facute in weekend la parcarea de la Universitate












Ionut

Bine ai venit! Multumesc mult pt update! Ai idee cand vor termina? :cheers:

anacronox

trec pe acolo in fiecare zi si lucreaza 24/7.  Ieri la 22 asamblau cofrage pentru o turnare de plafon.

Ionut

Quote from: anacronox on March 27, 2012, 08:29:44 AM
trec pe acolo in fiecare zi si lucreaza 24/7.  Ieri la 22 asamblau cofrage pentru o turnare de plafon.

Aha, foarte bine! Deci e posibil sa vedem in vara totul gata; si din poze pare-se ca nu mai au mult de lucru.  :cool:

iuli

Wow... impresionant! Totusi sunt destul de curios cati vor parca totusi masina in parcare si cati isi vor lasa masina tot pe trotuare. Methnele sunt greu de scos din mentalitatea romanilor :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Quote from: iuli on March 27, 2012, 02:50:23 PM
Wow... impresionant! Totusi sunt destul de curios cati vor parca totusi masina in parcare si cati isi vor lasa masina tot pe trotuare. Methnele sunt greu de scos din mentalitatea romanilor :(

Sa stii ca si eu m-am gandit la asta. Insa e o solutie: instalarea in perimetrul parcarii (evident la suprafata) a unor stalpisori. Si, cealalta solutie, pe termen lung: educatia si bunul simt. :) Si daca ai nevoie sa parchezi in zona mai bine dai cativa lei si nu intarzii la intalnire sau unde ai drum decat sa cauti minute in sir loc de parcare la suprafata. Ne vom civiliza, usor-usor, chiar si noi in Bucuresti. :D

Sfantu

educatia se face (ca peste tot) cu batul, adica cu amenzi. e cel mai simplu amenda peste amenda

mie personal nu mi plac stalpisorii, arata intotdeauna oribil (mai putin cei de piatra instalati prin centrul vechi) dar aia sunt scumpi

Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

anacronox

ieri am trecut pe langa santierul parcarii de la Universitate. Initial nu am crezut ca sunt in Romania, la cati oameni lucrau pe santier si cum stateau betonierele aliniate langa pompa elefant.
Aseara in jur de 11 jumatate am trecut iar si se lucra la dezasamblarea celei de-a doua macarale turn. azi nu mai era nicio urma ca ar fi fost 2 macarele pe santier. Am vazut in Parcul Izvor ca au inceput sa pregateasca statuile, faceau iar acele "cutii" din bare de otel care au fost folosite la transport.
fie mai pe seara fie maine poze din zona santierului

Ionut

Excelente vesti! Termina in iunie, parca asa e planul, nu?

anacronox

aseara se lucra si la dezasamblarea celei de-a doua macarale, iar azi nu mai este nicio urma ca acolo ar fi fost 2 macarale turn

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

anacronox

poze de azi cu readucerea statuilor la Universitate


de dimineata
==========







valexandru

Multumim de poze :cheers:
Cand e termenul de finalizare al constructiei?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"