[B] Bucurestiul reabilitat

Started by Ionut, October 07, 2016, 08:32:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Primăria Capitalei vrea să cheltuiască peste 27 milioane euro pentru a izola termic 53 de blocuri din Bucureşti

Primăria Capitalei a lansat o licitaţie prin care vrea să cumpere servicii de izolare termică a 53 de blocuri din Bucureşti în valoare de 129,7 milioane lei (27,22 milioane euro), fără TVA, potrivit unui anunţ publicat pe platforma SICAP. Licitaţia se înscrie în programul local multianual privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe din Municipiul Bucureşti - Sectorul 3. Blocurile sunt situate pe bulevarde din Capitală precum 1 Decembrie, Calea Vitan, Burebista, Decebal şi Calea Călăraşilor.

News.ro

Sorinus

Inseamna cam 400mii un bloc, nu e cam mult?

Goldmund

Asta mi se pare si mie, Sorinus,
dar exista vreo transparenta la
- cine sunt firmele care au castigat lucrarile?
- cine controleaza costurile si calitatea lucrarilor?
sau totul e doar "politic"? - iar cetateanul nu afla mai nimic...

dr4qul4

haideti sa reinviem si topicul asta cu o mica poveste birocratica....

Am inscris blocul in programul de reabilitare prin PNRR. Am fost printre primele blocuri din sector inscrise, dupa lupte seculare de convingere a vecinilor ca e gratis, si vreo 3 sedinte de bloc pentru obtinerea de semnaturi.

Primim OK-ul, dupa care primaria trimite pe cineva sa masoare, moment in care observa 2 balcoane construite la parter (adaugate ulterior).
Primaria ne intreaba DACA au autorizatie de construire si sa le transmitem catre ei...in termen de 10 zile. Fara autorizatie ar fi neeleigibile si tb platite (nu se poate sa le "sara").

Noi ce facem...intrebam la Primarie daca au autorizatie (pt ca primaria tb sa elibereze). Primaria ne raspunde ca ne va rapsunde in 30 de zile. + inca 30 ca e cu arhiva.

Incercam sa luam legatura cu proprietarii. Unul este plecat din tara de cativa ani. In acel apartament a functionat pana anul trecut o frizerie cu intrare direct din strada! Aflam ca nu exista autorizatie. Probabil nu a fost niciodata trecut ca spatiu comercial (oare nu a fost niciodata vreun control)?

Dar absurdul situatiei continua. Celalalt aparatament este detinut de DGASPC! Adica de Primarie (ma rog, CL). Si ne raspund ca Nu au autorizatie!

Asadar, pe scurt:
Primaria ne cere autorizatii pe care ei ar fi trebuit sa le elibereze, sa le ceara (la achizitia apartamentului) sau sa le controleze (la autorizarea frizeriei).

Sunt curios daca iese ceva din PNRR-ul asta, sau se blocheaza in niste functionari plictisiti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

skybox

Este foarte usor sa dai vina pe altii si sa uiti intai ca in calitate de proprietar ai si obligatii, nu numai drepturi. Legea asociatiilor de proprietari e destul de clara si tocmai din cauza legii destul de inflexibila la autorizarea unor modificari a structurii lumea face aceste lucrari dupa cum crede de cuvinta, ca oricum nu reclama nimeni sau nu controleaza nimeni.  Oare de ce spiritul civic nu s-a sesizat decat atunci cand a aparut o oportunitate de a primi bani gratis si in tot acest timp din intreaga asociatia de proprietari nu a observat nimeni ca cineva face lucrari de constructie?

Eu sunt intr-o situatie similara dar din pacate in cazul meu, discutia a ramas blocata la creerea asociatiei. Degeaba incerci sa ii explici lui tati de 70 de ani ca poti sa aduci plus valoare apartamentului si sa scazi costurile daca faci asociatie, ca sunt fonduri disponibile, daca pe dansa o deranjaza ca plateste 50 de lei in plus pe luna "degeaba". Deja din acest punct pare ca vorbesti doar cu peretii... blocului :)

In concluzie cred ca problema e mai adanca, la nivel de societate, care nu stie ca administratie se face pentru toata lumea si ca un apartament "lux" nu e doar de cand intri pe usa ci trebuie sa fie "lux" sicand te uiti din strada.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk


dr4qul4

Dau vina pe primarie, pentru ca PRIMARIA ESTE PROPRIETARA BALCONULUI FARA AUTORIZATIE!!!
Si tot Primaria a avizat accesul intr-o societate comerciala, printr-un balcon fara autorizatie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

StefanD_

Nu stiu daca este topicul potrivit, dar las aici o filmare cu santierul de reabilitare a podului din Parcul Tineretului.




TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)