News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Aeronave militare

Started by iuli, January 31, 2014, 12:35:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Pentagonul critică întârzierile și costurile mari cu avionul de vânătoare F-35

QuoteCel mai performant avion de vânătoare din istorie, F-35 se transformă treptat într-o gigantică gaură neagră în bugetul Statelor Unite. Un raport al Pentagonului critică dur programul F-35 şi spune că avionul ar putea ajunge în dotarea armatei americane cu un an întârziere din cauza problemelor tehnice. Desigur, timpul este relativ când vine vorba de F-35, căci nu a existat niciodată un termen limită clar. Dezvoltarea acestui avion de către Lockheed Martin a fost într-o continuă întârziere, iar costurile au scăpat de sub control.

Puşcaşii marini americani sperau să poată zbura cu noul F-35 încă din vara anului viitor. Poate din toamna anului 2016, spune un raport critic la Pentagonului care estimează noi întârzieri în programul F-35.

Obţinut de Reuters, raportul arată că F-35 are mai multe probleme grave: softul calculatorului de bord are performanţe inacceptabile, iar avionul poate fi deteriorat de propriile rachete, căci are un fuselaj sensibil la sistemul acestora de propulsie.

Nu este pentru prima oară când Petagonul critică acest aparat de zbor dezvoltat de Locheed Martin împreună cu alte câteva zeci de furnizori din Statele Unite şi din întreaga lume. De fiecare dată, cei de la Lochkeed au spus că pot rezolva aceste probleme dacă primesc mai mulţi bani.

Costurile totale ale programului F-35 au ajuns la nu mai puţin de 392 de miliarde de dolari, cu 70% mai mult decât estimările iniţiale. Este fără dar şi poate cea mai scumpă armă din istorie. Dar de fiecare dată când au fost criticaţi din cauza facturii prea mari, cei de la Lockheed Martin au spus că programul F-35 a creat 125.000 de locuri de muncă în Statele Unite, aşa că o felie importantă din sutele de miliarde cheltuite s-a întors în economia americană.

Totuşi, un studiu publicat săptămâna aceasta de un ONG arată că de fapt, estimările Lockheed sunt exagerate şi că, de fapt, numărul americanilor care lucrează pentru dezvoltarea acestui avion este mult mai mic.

În aceste condiţii, programul F-35 este doar o gaură neagră atât în bugetul Statelor Unite cât şi în bugetele ţărilor care au acceptat să cotizeze în total cu 4 miliarde de dolari la dezvoltarea acestui avion. În schimbul acestei cotizaţii Japonia, Israelul, Turcia sau Marea Britanie vor avea prioritate la achiziţia avioanelor. Deja au plasat comenzi mai mari sau mai mici de F-35, însă deocamdată nu le poate spune când vor primi.

Sursa: Digi24
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog



Ionut

Pentru aviatia militara autohtona avem thread dedicat - Fortele Aeriene Romane. :)

iuli

Din pacate aceste avioane nici macar nu sunt luate in calcul de catre FAR  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

A venit vremea sa poluez si eu putin pe aici cu niste poze personale, de la mitingul aviatic Kecskemet (Ungaria) 2013.

Alenia C-27J Spartan







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Air-to-ground bombing simulation with 2 Saab JAS39 Gripen













Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Russkiye Vityazi - Russia (5 SU-27)
Русские Витязи
























Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli


Pakistan - Air Force Shaanxi ZDK-03

Sursa: airliners.net
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli



Eurofighter EF-2000 Typhoon FGR4, Aggressive short takeoff, aircraft with Qinetiq Aircraft Test and Evaluation. Fairford (FFD / EGVA)

sursa: airliners.net
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

By jamming enemy radar, the EA-18G Growler helps aircrews reach their target without being detected. The Growler is an elite electronic attack aircraft that helps save lives. Learn more about how Boeing innovates at buildsomethingbetter.com

https://www.youtube.com//v/n-rL9MG79bA
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Foarte frumoase Iuli postarile tale, si eu sunt pasionat de aviatie militara si civila.
Dau si eu o stire, care, dupa parerea mea, suna mai mult a propaganda.

http://www.edwards.af.mil/news/story.asp?id=123413125
Sunt destul de sceptic fata de F35, pentru ca are un pret foarte mare si datorita numeroaselor probleme tehnice. Cum zic americanii, fani ai Col. Boyd. No more fighter mafia....avioane relativ ieftine si manevrabile.

iuli

The A400M Atlas commencing its display at Farnborough 2014.

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog