News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[CJ] Transportul public in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, January 21, 2013, 12:46:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexV

Inca nu, dar cred ca e iminenta punerea in circulatie. Probabil se va scrie mult in presa locala despre asta, in ziua darii lor in folosinta.

Bogdan_Cluj

Am primit separat niste date despre combustibilul consumat de CTP, si nu prea bat cu calculele de pe pagina anterioara (39.000 litri pe zi). Ceva cred ca nu bate, pentru ca dupa datele de mai jos iasa aproximativ 14.700 litri pe zi (daca luam toate zilele anului ca fiind similare, deci o medie).

Intrebare:
"Vă rugăm să ne transmiteți informațiile privind achizițiile de combustibil desfășurate de Compania de Transport Public Cluj Napoca SA în anul fiscal 2017, anume: entitatea legală de la care a fost achiziționat combustibilul, volumul (tone/litri) achiziționat și valoarea a fiecărei achiziții. Totodată, vă rog să îmi comunicați cât combustibil a fost folosit în cadrul Companiei de Transport Public Cluj Napoca SA în perioada ianuarie-martie a anului 2018."

Raspuns:
"Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A. a achizitionat in urma desfasurarii procedurii de negociere fara invitatie prealabila la procedura concurentiala de ofertare, conform art.117 lit g) din Legea nr.99/2106, prin Bursa Romana de Marfuri-Ring produse petroliere, in anul 2017 o cantitate de 5.374.442 litri motorina Euro 5, in valoare totala de 19.781.251,81 lei la care se adauga TVA, iar in perioada ianuarie-martie 2018, cantitatea de 1.413.577 litri, in valoare de 5.896.781,82 lei la care se adauga TVA."

tom_sawyer

#122
Numar anunt: 182610 / 10.02.2018

Quote from: tom_sawyer on May 20, 2018, 09:29:27 PM
La licitatia pentru cele 22 de tramvaie s-au depus ofertele, dar nu apar inca pe SEAP.

1.Astra Vagoane Calatori SA- ofertant unic

O prezentare detaliata a produsului acestei companii, tramvaiul "Autentic", gasiti aici:
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=16389&postdays=0&postorder=asc&start=0

MiniBrownie

Se face recepția autobuzelor electrice



"Cele 11 autobuze electrice cumpărate de municipalitatea clujeană sunt în prezent testate de specialiștii Universității Tehnice din Cluj și urmează să fie recepționate în perioada următoare. Aceastea urmează să fie introduse în circulație pe liniile 30, 46B sau 27.

Autobuzele electrice pe traseele pe care vor circula de la începutul lunii iunie, Potrivit viceprimarului Dan Tarcea autobuzele sunt inventariate de specialiștii Universității Tehnice și în prezent acestea au fost dotate cu validatoare pentru ca acestea să poată funcționa în sistemul actual de ticketing. Traseele au fost alese si în funcție de locurile unde au fost montate stațiile de încărcare, este vorba de liniile 30, 46B și 27.
Prețul unui autobuz electric este de 600.000 de euro. Mijloacele de transport în comun au fost cumpărate din fonduri elvețiene.
Primăria a mai depus un proiect european pentru achiziția a încă 30 de autobuze electrice." - Actual de Cluj

https://actualdecluj.ro/se-face-receptia-autobuzelor-electrice-s-a-stabilit-pe-ce-linii-vor-circula/

Iceman

Eu nu ii inteleg pe cei de CTP.....Ce sa caute un autobuz electric pe linia 46B...Cand pe traseu trebuie sa urce pe Calea Turzii ...Bateria nu va rezista mai mult de 2 -3 curse cu 80 de persoane in el...Nu sunt normali sigur....Aceste autobuze trebuie puse linii ca si 32,33,32b,27,26,28,28b,8...Nu sa urce dealuri abrupte si lungi

ciprebbe

Le baga pe linii care leaga autobazele lor si unde au statii de incarcare. Nu e problema cu dealul #rezista :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

In Zorilor nu exista statie de incarare inca....Se luceaza la o statie de incarcare lenta pe viitor...Atat :)

alexV

@Iceman, lasati electricele sa vina la noi :)) pe deal

Ionut

Cluj-Napoca primeste o singura oferta in licitatia pentru tramvaie noi

Astra Vagoane Calatori este unicul ofertant pentru procedura de achizitie a 22 de tramvaie noi, lansata de catre Municipiul Cluj-Napoca. Reprezentantii Primariei Cluj au declarat pentru Club Feroviar ca in prezent se analizeaza oferta depusa de catre producatorul aradean de material rulant. Valoarea estimata pentru cele 22 de tramvaie este de 190 milioane lei, fara TVA,  (41 milioane euro). Primaria municipiului Cluj-Napoca mentioneaza ca va fi incheiat un acord-cadru, cu o singura companie, pentru furnizarea tramvaielor. Durata acordului va fi de patru ani.

Reamintim ca licitatia a fost lansata in luna februarie a acestui an si cu toate ca termenul initial pentru depunerea ofertelor fusese stabilit pana la data de 19 martie, acesta a fost ulterior prelungit pana la data de 18 mai. Potrivit acordului-cadru se vor incheia mai multe contracte subsecvente in cadrul carora pot fi livrate unul pana la trei tramvaie. Un contract subsecvent poate fi incheiat la fiecare 6 luni sau mai putin (de la data semnarii acordului-cadru), dar trebuie sa se aiba in vedere termenul de livrare de 11 luni.

Reamintim ca la inceputul lunii mai Primaria Cluj-Napoca a depus cereri de finantare in valoare de peste 100 de milioane de euro pentru sustinerea transportului electric nepoluant in oras. In aceasta cerere de finantare este cuprinsa si achizitia celor 22 de tramvaie noi.

ClubFeroviar.ro

MiniBrownie

Anunţul Primăriei Cluj-Napoca

"Mâine, 31 mai, de la ora 12.00, la Autobaza Companiei de Transport Public Cluj, de pe strada Al. Vaida Voevod (capătul liniei 3, cartierul Gheorgheni), va avea loc prezentarea autobuzelor electrice achiziționate prin Programul de cooperare elvețiano-român, în prezența Excelenței Sale Urs Herren, Ambasadorul Elveției în România și a primarului Emil Boc".

Sursa: http://www.monitorulcj.ro/actualitate/64226-a%C5%9Fteptarea-a-luat-sfarsit-autobuzele-electrice-vor-fi-puse-in-circulatie-maine

Și încă o fotografie făcut pe Calea Moților:

MiniBrownie

Autobuze electrice au intrat în circulație

Link album: http://imgur.com/a/PhAWVMA





O să mai adaug poze pe cursul zilei.

Bogdan_Cluj

Pana mai vine colegu' cu poze proaspete, pun eu link aici cu poze "oficiale" de pe pagina de FB a lui Campeanu (e ceva director in primarie). Am vazut si pozele pe pagina lui Boc, dar nu le pot pune aici, sunt mult prea ... sa zicem "politice".

"Astăzi au fost puse în circulație primele autobuze electrice din România! 11 autobuze electrice sunt finanțate din fonduri elvețiene, iar pentru alte 30 am depus cerere de finanțare pentru obținerea de fonduri europene."


16 poze aici: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1947727322205743&id=100009054817941

TibiV

#132
Quote from: Bogdan_Cluj on May 31, 2018, 07:31:23 PM
11 autobuze electrice sunt finanțate din fonduri elvețiene, iar pentru alte 30 am depus cerere de finanțare pentru obținerea de fonduri europene."

Eu cred ca domnul asta Cimpean (ca asa apare pe FB), cat o fi de director, tot nu stie pe ce lumea traieste...

Eu stiu cu totul altceva... (Daca gresesc astept "corectiile" de rigoare...)
Dar toate informatiile pe care le am pana acum spun asa:
1. Clujul vrea in total 30 de autobuze electrice.
2. Elvetia a finantat primele 11 autobuze electrice
3. UE/CE ar putea finanta ("am depus cerere de finanțare pentru obținerea de fonduri europene") celalalte 19 autobuze electrice.

Mai frate, pe bune ?!...
Un forumist din Bucuresti (care nu a mai folosit transportul public din Cluj de peste 20 de ani...) stie mai multe decat un director din Cluj ?!?!...
Nenea Boc, cam slabi directori ti-ai ales...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bogdan_Cluj

Haha, good one. I-am scris pe FB, is curios daca raspunde, sau daca isi corecteaza postarea (ma astept ca nu).

alexV

Guys, posibil sa va inselati.

Compania poloneză Solaris a livrat primele 10 autobuze electrice în luna mai, iar în zilele următoare vor trimite încă unul. Primăria Cluj-Napoca şi CTP vor dispune până la finalul anului viitor de 41 de astfel de vehicule, următoarele 10 fiind aşteptate să sosească până în decembrie 2018.

sursa: adevarul