[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

In acest thread vom pune stiri, noutati si planuri/proiecte cu cladirile moderne noi din Bucuresti. Pentru cladirile importante (speciale) vom face thread separat. Stirile si noutatile legate de restul proiectelor si cele despre planuri/vise vor fi puse aici, pe acest thread.

Ionut

#1
O stire mai veche despre cladirea Skanska.

Skanska lays the cornerstone of the first office building in Romania – Green Court Bucharest


sursa: Skanska

Intre timp au inaintat destul de mult, se misca bine. Cladirea este langa Nusco Tower, peste drum de Sky Tower.

Green Gate, pe Bd. Tudor Vladimirescu






Au avansat foarte mult, proiectul a mers brici...




sursa: Green Gate

Goldmund


Dripci

QuotePentru cladirile importante (speciale) vom face thread separat.

Pana la aparitia threadului, postez aici pozele cu Teatrul National Bucuresti renovat.
Sursa





iuli

Arata foarte bine, parerea mea. Nu stiu daca si calitatea se ridica la nivelul design-ului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

igorashu

#5
Am văzut pe Digi un reportaj despre istoria TNB, foarte interesant. Din imaginile din interiorul Sălii Mari pare că nu s-au zgârcit la alegerea materialelor.
Edit: aici e reportajul.

Dripci

#6
QuoteNu stiu daca si calitatea...

In spatiile acelea ovale si-au facut cuib toti porumbeii din zona si din cauza gainatului cred, sunt locuri unde acel rosu-grena sau ce culoare o fi, inceput sa se decoloreze.
O sa ma uit sa vad daca am vreo poze in care se observa.

LE: am gasit una

dr4qul4

O cladire care mie imi place foarte mult si care beneficiaza si de o pozitionare de vis (pe malul lacului Floreasca):

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Da, chiar arat foarte bine...
Ce este? Cladire de birouri?
Si unde mai exact "pe malul lacului Floreasca ?"
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Este la intersectia calea floreasca cu titeica. Imediat cum treci podul peste lac(Are lac vizavi si in stanga)
Cred ca este o cladire de birouri pt ca nu am vazut reclama pt hotel!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Pe GM, in Street View, o vezi inca in constructie.
Se numeste Ethos House, si pe site-ul lor zice:
QuoteLocalizat pe malul Lacului Floreasca;
Spațiu de birouri de 8,000 m2;
Parter + 7 etaje;
100 m ieșire la lac, cu spațiu verde;
2 parcări subterane;
2 lifturi x 17 persoane;
Dată finalizare: Q4, 2014
Deci este o cladire inca "proaspata"... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

BREAKING GROUND.
We have the pleasure to inform you that all formalities have been completed and all permits have been obtained in order to start construction for One Herastrau Park. We are breaking ground starting tomorrow.







DETALII

dr4qul4

WOW@ cat spatiu vede si cati copaci!! Ahh e doar o randare, in realitatea va fi inghesuit intre alte cladiri, atat de  inghesuit incat se va putea trece dintr-un balcon in altul (sunt destule "vile" in Herastrau pe acelasi principiu)   :lol:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Toate clădirile alea de lângă Herăstrău sunt mai înghesuite decât cele din Rahova... :d
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Pe SSC as aparut poza asta facuta pe santierul superproiectului ESPLANADA



am scormonit putin internrtul si ce am gasit este cel putin dezamagitor.

QuoteAgenţia pentru Protecţia Mediului Bucureşti anunţă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare: nu se supune evaluării impactului asupra mediului şi nu se supune evaluării adecvate, în cadrul procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului sau de evaluare adecvată, pentru proiectul "realizarea unui imobil cu funcţiuni complexe – pentru servicii, comerţ, birouri, hotel, locuinţe, aliniat la regimul de înălţime al clădirilor învecinate din frontul Bd. Unirii x Bd. Mircea Vodă – 3S+P+8E – Hmax=36 m, organizare de şantier în incintă", propus a fi amplasat în Bucureşti, sector 3, Bd. Mircea Vodă nr. 30, titular S.C. DANUBE CAPITAL PARTNERS S.R.L., prin reprezentant S.C. K-BOX CONSTRUCTION AND DESIGN S.R.L.

Proiectul deciziei de încadrare şi motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul Agenţiei pentru Protecţiei Mediului Bucureşti din Aleea Lacul Morii nr. 1, sector 6, în zilele de Luni până Vineri, între orele 900-1200, precum şi la următoarea adresă de internet http://apmbuc.anpm.ro.

Publicul interesat poate înainta comentarii/observaţii la proiectul deciziei de încadrare până la data de 31.07.2015.

Data afişării anunţului pe site 23.07.2015.