News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Dezvoltator: Forte Partners
Arhitect: Epstein
Locatie:  Splaiul Independentei langa pasajul Basarab

The Bridge 1 are o suprafata de peste 50.000 mp dintre care inchiriabili sunt peste 36.000 mp, desfasurati pe 2S+P+10E. Cladirea este inchiriata in totalitate, chiriasi fiind IBM, BCR si Boutique Food Hall - cel mai mare restaurant dintr-o cladire de birouri din Bucuresti.



Imobilul dispune de 10 lifturi de mare viteza si 688 de locuri de parcare.



The Bridge 2 care va fi desfasurat pe 2S+P+10E va fi construit langa The Bridge 1. Suprafata construita va fi de peste 30.000 mp, dintre care inchiriabili 20.000 mp. Livrarea pe piata se va face in ultimul trimestru al anului viitor.

Harry


TibiV

O discutie inceputa acum doua zile pe MetrouUsor... https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=16&t=51&start=1638#p263269

Un coleg de acolo zicea ceva de genul:
Quote from: Puss in BootsInteresandu-ma de niste constructii care or sa apara la capatul dinspre Gara Herastrau a bdului D.Pompeiu am dat peste PUD-ul respectivelor lucrari (...)

Interesant PUD... O cladire 2S+P+15Et in faza I, plus inca doua cladiri in fazele II si III....

Intamplator mi-am adus aminte ca in urma cu un an si jumatate am pozat fix acea zona, fiind putin nedumerit de lucrarile in curs...

Asa ca i-am lamurit pe colegii de pe MU... Va arat si voua despre ce este vorba.

Politia Ilfov este cladirea "roz" din stanga jos, chiar langa caseta cu POT si CUT (pe terenul aferent scrie M.A.I. NC 215081)
In septembrie 2016 am vazut zona "de sus" si chiar nu intelegeam ce se pregateste.
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=345&t=3341&start=98#p217846
Pun o parte dintre pozele de atunci...
Quote from: TibiV
Poze facute miercuri din cladirea "Lake View"... Mishto nume, nu ?...

In prim plan sediul Politiei Ilfov

Hopaaaaa... Muzeul Aviatiei...

Hotel Caro...

Intersectia FdG-B.Vacarescu

Iar in ultimele 3 poze de aici se vad foarte clar Barbu Vacarescu in plan apropiat (inclusiv sinele de tramvai) si Gara Herastrau in plan mai indepartat.
Quote from: TibiV
Ce de spatiu... Ce vor sa faca oare acolo ?...

Strada Gara Herastrau...

...cam ambuteiata pe la ora 14. Nu vreau sa stiu cum este la 17... :(

Google Maps confirma ce v-am spus, inclusiv adresa FdG nr. 7...

(In poza din satelit de pe GM apare si cladirea "Lakeview Building" din care am facut eu pozele, va puteti face mai bine o idee despre cum si de unde au fost facute pozele...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexbb

Quote from: TibiV on January 12, 2018, 09:52:09 PM
Politia Ilfov este cladirea "roz" din stanga jos, chiar langa caseta cu POT si CUT (pe terenul aferent scrie M.A.I. NC 215081)

Mai rau i-ai incurcat pe cei de pe MU  :). Cladirea roz din PUZ este biroul de imigrari, care se afla pe Dimitrie Pompeiu colt cu Gara Herastrau.
Din desenul din PUD, pe Amplasament propus faza 3 (fostul service SAMA) deja se lucreaza sustinut si acolo se va face un hotel
Courtyard
Faza 2 - acolo deja este o cladire de birouri cu 3 etaje. Probabil va fi inglobata cumva in noua cladire.
Faza 1 - inca nu e construit nimic, dar au curatat terenul, zilele trecute au demolat gardul dintre terenul respectiv si terenul MAPN si cred ca se vor apuca foarte curand de lucru.

Ce ai pozat tu este proiectul Equilibrium al celor de la Skanska.

In postulasta gasesti exact zona din pozele tale, plus o configuratie interesanta a intersectiei de acolo. Dar am renuntat sa mai cred ca apuc FdG si Pompeiu la 4 benzi.  :lol:
Daca pana acum vi se parea aglomerata Pipera, cred ca in toamna zona va fi o mare parcare, sa nu mai poata spune nimeni ca nu sunt parcari in Bucuresti :)). Speram ca se va finaliza A3, se finalizeaza blocurile de pe FdGc (am inteles ca faza 1 e aproape vanduta...). Plus proiectele de mai sus + Globalworth fix in spatele statiei de metrou Pipera. Daca va uitati pe planurile aprobate de Primaria Sector 2 din acea zona, mai sunt cel putin inca vreo 4-5 proiecte pe acolo.

N-am cont pe MU sa postez, daca vrei poti sa-i lamuresti tu.

TibiV

Multumesc pentru lamuriri, asa voi face !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Ar fi ceva sa reinvie proiectul, dar cu astia mi-am pierdut orice speranta de mai bine.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, s-a întâlnit, marţi, cu reprezentanţi ai Băncii Mondiale cu care a discutat paşii necesari pentru realizarea proiectului "Cartierul pentru Justiţie". Acesta vizează regruparea spaţiilor destinate instanţelor de judecată din Bucureşti şi parchetelor de pe lângă acestea, precum şi a altor instituţii din sistemul judiciar.

News.ro

Ionut

Un nou pol de dezvoltare imobiliară în Bucureşti:
30 de turnuri de apartamente şi birouri pe o singură stradă


În zona intersecţiei de la Răzoare, acolo unde va fi staţia de metrou Academiei, două mari terenuri sunt pretabile pentru construcţia de locuinţe şi birouri. Zona poate deveni o extindere a polului imobiliar de Vest, crede Mihnea Şerbănescu, general manager Cushman & Wakefield.







Economica.net

TibiV

De marti, 8 februarie, poze facute din Lake View cu proiectul Equilibrium al celor de la Skanska

Intersectia Barbu Vacarescu - Fabrica de Glucoza - Gara Herastrau.
Drept in fata FdG.










Imaginile full-size sunt aici: https://imgur.com/a/5C9T4
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Globalworth, Sos Pipera 44, 3S+P+20E, Microsoft chirias principal

Harry

Globalworth, Luterana Office, 27.000 mp, inaugurare 2020.


Harry

Cel de a-l treilea proiect anuntat in acest an de compania Globalworth se refera la extinderea ansamblului Green Court din Floreasca.
Astfel compania intentioneaza sa construiasca o a patra cladire, aceasta urmand a avea aceeasi arhitectura cu cele 3 deja finalizate.
Data de finalizare a proiectului este 2020.

Harry

Update sediul Renault. foto: Globalworth


Ionut

ANALIZĂ: Zona Barbu Văcărescu – Pipera din Capitală intră într-o nouă etapă de dezvoltare, fiind anunţate investiţii de un miliard de euro

Dezvoltatorii vor să investească un miliard de euro în zona Barbu Văcărescu – Pipera, aceasta urmând să se transforme în hubul metropolitan de nord al Capitalei, potrivit unei analize publicate joi de Bucharest Real Estate Club. "Noi investiţii estimate la aproximativ 1 miliard de euro în proiecte de avengurgură de birouri, retail, rezidenţial şi hotelărie, împreună cu o investiţia publică într-un nou spital aduc noi oportunităţi pe piaţa locală imobiliară", se arată în analiză.

"Globalworth intenţionează să dezvolte aici două proiecte de birouri inovatoare, în suprafaţă de 40.000 mp, cu lobby neconvenţional, un acoperiş verde şi spaţii de lucru flexibile. Tot în zonă, compania dezvoltă Globalworth Campus, un business park premium de 88.000 mp, compus din trei clădiri, ce urmează să fie finalizat în intregime până la finalul acestui an. Una din cele mai mari companii la nivel mondial, Amazon, a închiriat aici 13.500 mp pentru noul său centru din Bucureşti", se arată în comunicat.

Detalii si despre celelalte proiecte pe News.ro

Harry

Au inceput lucrarile in Floreasca la primul Courtyard din Romania. Cladire cu 13 etaje.

RobertN

#149
Quote from: Harry on February 25, 2018, 09:38:14 AM
Globalworth, Sos Pipera 44, 3S+P+20E, Microsoft chirias principal


Salutare! Este oficială această informație? Știi cumva alte detalii? (ex: data estimată pentru debutul construcției).
Mulțumesc!