[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Goldmund

"Oregon Park, proiectul britanicilor de la Portland Trust, va avea o treime din suprafaţă dedicată spaţiului verde
Proiectul de birouri Oregon Park, dezvoltat de compania Portland Trust, va avea peste 30% din suprafaţa totală de 4 hectare dedicată peisagisticii şi spaţiilor deschise, care va cuprinde zone cu gazon şi bănci, copaci indigeni, plante cu flori şi arbuşti ornamentali, verzi tot anul. În total, peste 700 de plante şi copaci şi 2.400 de metri pătraţi de gazon vor acoperi proiectul Oregon Park.

"Aceasta este o completare adusă tuturor celorlalte specificaţii ale proiectului, axate pe resurse naturale şi eficienţă energetică: amprentă de carbon redusă şi zero diminuare a stratului de ozon datorită materialelor de construcţie, sistemul cu pompe de căldură geothermală (care generează economii de peste 35% la costurile legate de consumul de energie pentru încălzire şi răcire), iluminat cu LED, încărcătoare pentru maşini electrice, suporturi pentru biciclete şi depozitare a deşeurilor în spaţii pentru reciclare", spune Robert Neale, proprietar şi managing director al Portland Trust."
http://www.zf.ro/companii/oregon-park-proiectul-britanicilor-de-la-portland-trust-va-avea-o-treime-din-suprafata-dedicata-spatiului-verde-15510191
Asa arata(aproximativ) proiectul:
http://www.oregon-park.ro/media/1094/slide4.jpg

TibiV

dr4qul4 mi-a amintit ca am ramas in urma cu proiectul IKEA Timpuri Noi...

Quote from: TibiV on June 11, 2016, 03:43:08 PM
Astazi, 11 iunie


28 iunie


4 iulie


19 iulie


23 iulie


8 august
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

taifun7993

Bravo Tibi

Chiar ma intrebam daca mai avem ceva noutati de proiectul Timpuri Noi.
Sa misca bine baietii, pana in decembrie deja sa fie gata.

Asteptam sa vedem si alte proiecte si mai ales investitii pentru crearea de noi locuri de munca.

Astept parerile voastre 

Un weekend fain in continuare.

TibiV

#48
15 august 2016


20 august, ora 07.30 AM

Cladirea din stanga este clar ca a ajuns la cota finala...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Piata Charles de Gaulle, arcul de cerc dintre Primaverii  si Dorobanti
In spatele macaralei este un gald alb metalic pe care scrie ARES...

...iar in spatele gardului este ditamai groapa.

Poze facute chinuit, pe sub gard...


Interesant ca nu era nici un panou de santier...
Dar o tanti mi-a spus ca vrea sa cumpere un apartament in viitorul bloc care se construieste acolo...

Stie cineva mai multe despre proiect ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

anacronox

1 herastrau park/ 1 herastrau plazza sau ceva cu 1 herastrau....am vazut ca au pus Herastra bla bla si aproape de SkyTower

TibiV

Ionut mi-a reamintit pe alt topic ca am "parasit" proiectul IKEA-Timpuri Noi.
Nu l-am parasit, dar am uitat sa äsamblez"pozele si sa le postez...
O fac acum.

Quote from: TibiV on August 19, 2016, 07:47:20 PM
20 august, ora 07.30 AM


La 07.30 AM nu se vedea prea bine, asa ca am revenit dupa pranz...
Deci tot 20 august




5 zile mai tarziu.
Iar ca sa vedeti ritmul real de lucru, pun 3 poze din 3 zile succesive:
25 august

26 august

27 august !!!


Sarim in septembrie.
6 septembrie

15 septembrie


Si, in fine, doua poze de astazi, 3 octombrie...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Parcă aș vrea să vad și ceva mai deosebit prin București..., dar nu, blocuri, blocuri, fără imaginație.

La alții văd că se poate...


Sky Fort


sau așa:



și poate așa:

Grand Kanyon


Pe acesta nu știu cum îl chemă, dar va fi construit în fața lui Grand Kanyon


Koza Square


Proiecte din Sofia. Primul este în stare avansată de execuție, al doilea este în faza de pregătire(este vorba de clădirea cea mai înaltă, restul sunt deja construite), celelalte proiecte se află doar în fază de pregătire, doar Grand Kanyon se află la faza de pregătire a fundației.


133 313

Quote from: Ionut on October 02, 2016, 09:36:12 PM
^ Arata decent cladirea de langa Royal. Zona aia se mai curata un pic cu cladiri decente. Apropo, pentru cladirile noi avem thread dedicat, poti pune poze acolo. :cheers: Daca mai ajungi prin zona, poate reusesti sa ajungi si la Timpuri Noi la ce dezvolta Ikea, sunt curios de stadiu.
Ikea Timpuri Noi.

















Se demonteaza prima macara turn (din cele doua).

133 313

#54
Spitalul Gomoiu Nou. Inca neterminat. Mare bataie de joc.






In alta ordine de idei... alte obiective, la faze incipiente.




Si schimbam iar ideea. AFI, Soseaua Progresului (a.k.a. Trafic Greu). Inca se excaveaza si se fac injectii de stabilizare a solului in malurile ce delimiteaza groapa.







Ionut

Zona aia de la platforma Electromagnetica/Vulcan si pana in spatele Str. Tudor Vladimirescu este plina de spatii unde pot fi facute niste cladiri foarte misto. Poate sa apara un cluster foarte fain.

Goldmund

#56
Quote from: cezar-mario2012 on October 03, 2016, 09:40:05 PM
Parcă aș vrea să vad și ceva mai deosebit prin București..., dar nu, blocuri, blocuri, fără imaginație.

http://www.dezeen.com/2009/07/17/dorobanti-tower-by-zaha-hadid-architects/

http://bographics.ro/blog/esplanada-city-center-in-bucuresti/

In primul proiect pe care il cunosti cu siguranta, era vorba de un turn proiectat de unul din marii arhitecti ai timpului, Saha Hadid, proiect oprit de mai multi ani din motive necunoscute...
Al doilea proiect cu mai multe turnuri de peste 50 de etaje(unul cu peste 70 de etaje!) si o sala polivalenta(posibil era chiar un muzeu Guggenheim, al doilea din Europa, al patrulea din lume!!)  a fost oprit in 2011 din motive necunoscute...Poate stii tu mai multe

133 313

#57
Batman batman! Pardon, blocuri, blocuri!

Calea Vacaresti... blocul asta a facut tot atat de mult jeg in orasul asta ca oricare din cele executate pe vremea ailalta. Deoarece, astia nu au zona de curatare a camioanelor. Nu cred ca mai este o canalizare pluviala neinfundata cu pamant prin zona.

Bonus: santul alimentarii electrice a Ikea Timpuri Noi care se indreapta spre statia electrica de pe str. Prinosului este partial coaperit (beton/asfalt).

133 313

Blocuri peste blocuri. Si pe persoana fizica!

Str. Martisor.

O sa fie foarte amuzant sa-i vezi pe astia scuipandu-se de la geam...











Intrarea Urcusului.

133 313


Str. Traian Popovici.

Aceeasi strada.