[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: igorashu on April 21, 2015, 12:50:04 PM
Un exemplu foarte bun de clădire restaurată e asta.

Ce cladire este? Imi pare foarte familiara...
Alt exemplu bun este fostul "Vulturul de Mare", din spatele Cocor-ului. Cladirea pare acceasi de acum 50 de ani, dar nu e doar proaspat tencuita... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069


dr4qul4

@TibiV, am pus eu poze de la Vulturul de Mare. Cladirea a fost restaurata asa cum trebuie (fata de cele de vizavi la care le-a cazut tencuiala in nici 2 ani).
Si in interior este impresionanta (are luminator si este compartimentata cu pereti de sticla). Singurul loc unde s-au zgarcit este mini-domul din fata, care pe interior a ramas cu vechile grinzi din lemn.
Si lifturile sunt destul de vechi.
Poate va fac cateva poze din mini-dom.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Da, merită să pui nişte poze mai ales din interior...
Eu cunosc bine clădirea, am fost deseori în ea ( după consolidarea & renovare)
Lifturile sunt noi, cu o voce suavă care anunță "First floor!" ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

igorashu

Alta ar fi Hotel Cişmigiu. Vedeţi în articolul ăsta ce efort a fost făcut pentru păstrarea clădirii.

dr4qul4

Lifturi noi?  :lol:  sunt ele metalice, dar sunt romanesti, si se blocheaza in fiecare saptamana  :D
Stiu ce vb, am biroul la etajul 3  :headbash:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Baieti, asta e thread pentru lucrari de infrastructura. Nu cladiri. Pentru cladiri avem thread pe boardul "Din mers".

Dripci

Salutare !
Azi s-a inaugurat oficial (mult hulita) pista de biciclete de pe Calea Victoriei si am reusit sa fac, cateva poze la finalizarea ei.

Sursa






iuli

De ce a fost atat de mult hulita? Arata impecabil. Asa cum ar trebui sa arate o pista de biciclete.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

A fost hulita pentru ca a "luat" una din banzile auto.
Eterna disputa soferi vs. biciclisti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Daca ar fi sute de astfel de strazi cu asa piste sa vezi cum se schimba raportul biciclist-sofer si nu ar mai fi discutii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

eu sunt sofer, nu si ciclist insa sunt pentru acest proiect.

Calea Victoriei tb sa devina acea strada pe care sa fie o placere sa te plimbi. Nu un bulevard super aglomerat. Chiar nu inteleg de ce unii aleg sa o ia pe C Victoriei cand pot merge si pe Magheru si pe Berzei, care au exact acelasi traseu.

2 benzi sunt destul de ok pt Calea Victoriei doar ca tb sa ridice cineva masinile parcate pe prima banda la Radisson
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Ar trebui "sa ridice cineva masinile percate pe prima banda" cam pe toate bulevardele capitalei...
Mai ales celecare sunt de fapt sosea de iesire/intrare din oras, si care din cauza masinilor poarcate functioneaza ca aleile dintre blocuri.

Exemple la indemana: Calea Rahovei/Sos.Alexandriei (marcate pe GMaps ca DN6/E70 pana la Pta Unirii-Sf.Gheorghe!!!) si Sos.Giurgiului (la fel marcata pe GMaps ca DN5/E70/E85), si Mihai Bravu in zona Dristor, intre Kaufland si Baba Novac

Teoretic toate au doua benzi pe sens. Practic, de multe ori raman 3 sferturi de banda, pentru ca multi nesimtiti parcheaza prin dublare, asa ca vrei-nu vrei trebuie sa incaleci un pic linia de tramvai... (Desigur, asta nu se poate pe Calea Rahovei, de unde si rezultatul ca este cea mai ambuteiata dintre ele)...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Pai normal ca ia din o banda din circulatia masinilor. Asta e si ideea. De a descuraja utilizarea excesiva a autoturismelor si folosirea bicicletelor sau mijloacelor de transport in comun.

Si poate daca lumea ar sta la munca mai mult decat in trafic ar fi asta o solutie ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Dripci

Salutare din nou si bine v-am gasit!
Am un set de poze facute azi la lucrarile de modernizare si largire a bulevardului Liviu Rebreanu, de la intersectia cu bulevardul Nicolae Grigorescu spre intersectia cu bulevardul 1 Decembrie 1918.

Sursa

Viitorul green track.



Statie RATB reconfigurata cu alveola.


Largire la trei benzi la intersectia cu Aleea Barajul Sadului si semaforizare separata inainte sau stanga.


Locuri de parcare noi, in spic.


Fundatie noua pentru calea de rulare.