[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Marius, avem thread dedicat pentru Bucharest One in board-ul "Din mers" din sectiunea Bucuresti. Sunt acolo si alte obiective. Tot ce tine de CLADIRI (chestiuni conexe cu mobilitatea/infrastructura) sunt acolo, "Din mers".

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

dr4qul4



Mie imi place cum arata. prin presa a fost atacat pentru ca e kitsch. Cel mai mult mi-a placut raspunsul lui: e ca flacara violet, tot e an electoral :)

NIci restul Bulevardului nu arata prea rau:

Inainte erau masini parcate aiurea pe trotuar, acum macar a aranjat parcari dar a si pastrat unele locuri pietonale.
SI nici arborii nu sunt chiar betonati la radacina....

Cred ca vor planta si flori pentru ca s-a umplut cu foarte mult pamant.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Si mie imi place cum a iesit chiar si pergolele alea colorate imi plac. Un mare pas inainte.

dr4qul4

Cel mai mult imi place ca in locurile unde au hotarat sa nu se mai parcheze au pus stalpisori de piatra. Aia de plastic se scoteau usor si tot parcai.
Asa au rezolvat pb si vizavi de inter.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

doryan93

Primaria Capitalei a finalizat circa 60% din lucrarile de modernizare a Caii Victoriei, intre Piata Victoriei si bd. Regina Elisabeta, au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii Administratiei Strazilor Bucuresti. Proiectul prevede largirea trotuarelor, amenajarea de piste pentru biciclisti, iar circulatia rutiera se va desfasura pe doua benzi, sens unic, fata de patru in prezent. Pana in prezent au fost largite si pavate cu piatra o mare parte dintre trotuarele cuprinse in acest segment, s-au pus stalpisori si flori. Urmeaza sa fie trasate pistele pentru biciclete, pe carosabil, iar lucrarea in ansamblu urmeaza sa se finalizata pana pe 15 septembrie, promit reprezentantii municipalitatii. In paralel, Administratia Strazilor Bucuresti reamenajeaza si largeste  trotuarele de pe bd. Mihail Kogalniceanu si Elisabeta. Cele doua lucrari costa circa 4 milioane de euro.





Mai multe poze si Sursa aici

Goldmund


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Drumurile noastre POATE;

florin74

Nimic. Tare greu trebuie sa fie sa analizezi 2 oferte :) Mai ales de cand seful de la Investitii e la brutarie.  :lol:

Klaudiu!!!

3 poze de azi de pe Calea Vacaresti, unde au asfaltat si au schimbat bordurile;



alecu26

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2014/decizie-2496.pdf

se merge inainte cu exitenderea statiei de epurare si incinerare namol.

OTV este de fapt monstrul francez VEOLIA. Cum dracu sa conteste acolo cand VEOLIA detine APA NOVA? Adica constructorul detine clientul???

OK...trebuie facuta licitatie publica de apa nova...dar sa si platesti o gramada de bani pentru contestatie...asta e prostie crasa.
Drumurile noastre POATE;

Goldmund

O premiera absoluta pentru Bucuresti!

"Bucureştiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, să găzduiască, pe Arena Naţională, patru meciuri, trei din faza grupelor şi unul din optimile de finală, în cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, alături de alte 12 oraşe. "
http://www.b365.ro/bucure-tiul-gazda-a-campionatului-european-de-fotbal-din-2020_215324.html


alecu26

apropo de asta....cand pun astia in vanzare bilete pentru Romania Ungaria? E vreo regula...ceva? Deja mi se pare enorm de tarziu...mai ales ca poate unii vroiau sa faca tot felul de rezervari la avioane, hoteluri...etc.

Si on topic: sper sa nu avem un mare epic fail cu organizarea meciurilor....si undeva in jurul lui 2019 sa se ia decizia mutarii la Cluj.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

incer, eu unul nu-mi fac griji ca vor fi probleme in ceea ce priveste Bucurestiul. Mai degraba autostrada va lipsi.
Hoteluri sunt destule, si probabil se vor mai construi. Zona de langa National Arena va suferi schimbari majore odata cu terminarea mall-ului si a salii polivalente.
iar ce a fost in weekend in Bucuresti a fost pur si simplu incredibil (din pacate eu am ramas in centrul vechi pentru ca incepusera picaturi de ploaie si am ratat spectacolul de lumini):
http://www.b365.ro/zilele-bucurestiului-2014-peste-60-000-de-bucuresteni-la-show-ul-de-sambata-din-piata-constitutiei_215406.html puteti cauta pe youtube/facebook pt filmari.Incredibil!

un singur minus - ar putea si ei sa anunte cand fac un asemenea spectacol, cu detalii. Tot ce am gasit (si am si cautat pe net inainte) era: concert si spectacol de lumini in piata constitutiei. Credeam ca sunt deja obisnuitele lasere care se plimba pe cer......
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024