[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Quote from: bogdymol on June 14, 2012, 12:30:58 PM
^ Cred ca pe Floreasca sunt niste sageti puse invers...

Te referi la primele 3 puse de la sud la nord? Nu sunt puse invers, acolo este nevoie sa se intre in zona Spitalului Floreasca, trebuie sa fie sensul asa. :)

bogdymol

Pai spitalul Floreasca nu e la intersectia C. Floreasca / Sos. Stefan cel Mare?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Ba da, insa se intra un pic pe strada (pe Floreasca), asa ca daca ar fi sensul unic invers salvarile n-ar putea intra pe Floreasca din St. cel Mare si ar ocoli foarte mult. Plus ca un pic mai sus mai este un spital (parca Euroclinic sau ceva de genul). Cu siguranta din cauza spitalului s-a gandit asa sensul. Din partea mea ar fi putut sa faca toata Floreasca pe sensul sud-nord si Barbu Vacarescu nord-sud.

Mi se pare o idee buna sa se faca aceste strazi cu sens unic, pe Calea Victoriei se circula extraordinar (e sens unic de la nord la sud), cred ca si pe Floreasca si Dorobantilor s-ar fluidiza mult.

E drept ca vei fi nevoit sa ocolesti daca nu vii pe sensul "potrivit", insa per total avantajele sunt mult mai mari.

Klaudiu!!!

Aseara pe Splaiul Independentei era forfota mare; Multe utilaje de la Euroconstruct, se asfalta intre statia de metrou Izvor si intersectia cu Calea Victoriei...atat bulevardul cat si trotuarele;tot ei au asfaltat si in zona Semanatoarea..unde chiar s au miscat repede;

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Cum ar arata Magheru cu macar 60-70% din cladirile de-acolo reabilitate asa? :) Ar arata bestial, evident. :D

anacronox

totusi o bila neagra pentru investitor
"Clădirea nu are prevăzut niciun loc de parcare în cadrul imobilului. Reprezentantul S+B Gruppe spune că au fost iniţiate discuţii cu o serie de parcări din împrejurimi pentru rezervarea unor locuri pentru chiriaşi, dar mizează mult pe faptul că imobilul se află la câteva minute de două staţii de metrou - Piaţa Romană şi Piaţa Universităţii."

cu toate ca vis-a-vis e parcarea de la ciclop

Ionut

Da, la Ciclop, este si parcarea de la Inter si va fi si parcarea de la Universitate plus cea de pe Arthur Verona (nu se stie cand). Deci "in zona" sunt, insa ar fi fost bine sa fie chiar in cladire. Probabil n-au avut ce sa faca la fundatii, poate n-au avut loc sau ceva... ar fi singurul minus, intr-adevar, ca mergi de la parcare un pic pana la birou. Insa nu e asa mare problema, oamenii cei mai cu staif pot fi lasati de sofer in apropiere si apoi soferul parcheaza unde trebuie.

MRS

Quote from: Ionut on October 25, 2012, 10:13:06 AM
Cum ar arata Magheru cu macar 60-70% din cladirile de-acolo reabilitate asa? :) Ar arata bestial, evident. :D
M-as bucura maxim ca macar 1 din 5 cladiri sa arate asa, nu numai pe Magheru dar poate si pe Victoriei, uitati-va mai cu atentie cum arata in ultima vreme ambele bulevarde... Victoriei intre Str. Biserica Amzei si Stirbei Voda/C-tin Esarcu si mai departe spre Regina Elisabeta cel putin pe partea stanga arata deplorabil cu toate pravaliile alea inchise.


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Klaudiu!!!

Euroconstruct a terminat de asfaltat pe Splai,cum vii dinspre Opera spre Unirii; Acum asfalteaza pe sensul celalalt de mers; au facut treaba buna zic eu, am vazut ca se vopseseste si gardul de pe marginea Dambovitei;

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

"Infloreste" toata zona... kinda Canary Wharf/La Defense  :p wanna be...


Sursa


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Mda, eu unul n-as vrea totusi sa se concentreze toate proiectele acolo... :(

MRS

Quote from: Ionut on November 20, 2012, 10:44:07 AM
Mda, eu unul n-as vrea totusi sa se concentreze toate proiectele acolo... :(

Un mic aspect pozitiv: Skanska s-a reintors in RO... posibil sa se bage in viitor si pe infrastructura rutiera... :cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut