News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

+1, dr4qul4 ...

(P.S.
Ţi-ai făcut zdrențe frumuseţea de "bad karma" !...  :lol:)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

scarlatescu

Quote from: dr4qul4 on January 25, 2016, 05:16:36 PM
Desi au fost construite in camp, fiecare din zecile de dezvoltatori au trasat doar drumuri de servitute!

Pentru ca legea permite sau e facuta atat de prost astfel incat se gasesc ditamai gaurile prin care poti sa te misti pe langa reglementari....

Te completez cu ceva: sunt ansambluri care au drum de acces conform legii dar acest drum este unul si acelasi cu parcarea si care "da" in drum privat (evident, si el de servitute ca design), asadar de la apartament nu ai cu adevarat acces la un drum public, cu toate problemele care le implica (gen deszapezire, iluminat, reparatii & intretinere etc)

Primariile sunt linistite insa......

dr4qul4

nu doar primariile sunt vinovate. Ci si oamenii care au platit bani buni pentru un apartament nou intr-o zona din asta. Multi s-au uitat doar la interior. Nu s-au gandit ca, odata finalizat si ocupat cartierul, accesul va fi dificil.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee


nirolf

Trist e ca nici în cartierele din oraș nu prea mai pot să intră mașinile de pompieri din cauza celor parcați aiurea. Pe străduțele dintre blocuri abia mă strecor eu cu mașina mică ca să ajung la blocul meu.

dr4qul4

ex. Gama residence....proiect nu chiar low-cost...

asa arata planul... https://goo.gl/maps/t8NyE5wuREC2


si asa e in realitate (doar ca acum avem 4 blocuri pe fiecare parte, masini parcate din buza blocului pana in strada, si extrem de mult noroi)..

https://goo.gl/maps/pnDSzZPr8b72

O masina de pompieri nu are nici o sansa sa intre acolo. La naiba, am intrat intr-o seara si nici sa ies cu autoturism nu mai puteam. Am dat cu spatele de m-am saturat.

@nirolf, macar acolo sunt cateva masini parcate aiurea, la ansamblurile noi sunt toate! la blocurile comuniste avem gradina+trotuare+2 benzi. La astea noi avem un drum de servitute de 5-7 m + cat intra sub 2 balcoane inca 2 m maxim...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

In stanga Gama Residence se vede un stalp LEA...
Da-i un piz de zoom out si urmareste stalpii...
:lol:
LEA vine de la... Iuliu Hateganu, este LEA de inalta tensiune care traverseaza viitorul Bd.N.Grigorescu chiar in intersectia aia ciudata unde am facut atatea poze...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

@TibiV
Ti-a iesit aia cu zoom-ul ..... :lol: :lol: :lol:
(nici nu mai citez..)

Da, pe langa Gama trece aceiasi LEA care e si jos la Iuliu Hateganu

BIGRED1984

Pozele de pe GMaps sunt din 2012.
Acum este mult mai aglomerat.
Daca ajungeti vreodata pe Drumul Fermei ... sa vedeti acolo "dezvoltare" ... desi nu v-as dori sa ajungeti

Gendan

Am niste prieteni care stau in zona, Drumul Fermei colt cu Popesti-Vest, mai exact. Ultimul bloc inainte de depou. Cand au venit metrourile noi le vedeam primul de la ei din balcon, ceea ce era tare. Partea proasta e ca trebuia sa ajung la ei iar asta implica sa cobori la Dimitrie Leonida si sa mergi cam un kilometru pe jos, asta pentru ca nu exista pasarela de la Berceni. Abia m-am incalzit  :lol: Inainte nu era trotuar. Acum au turnat un trotuar cam de un metru latime pana la podul pe sub care iese metroul spre depou. Bun si ala, daca nu ar fi pe jumatate ocupat de portbagajele masinilor. Si ce e mai bun abia urmeaza. De fiecare data cand ploua, literalemente de fiecare data, toata apa se aduna pe strada, intre borduri. 20 de centimetri, de regula. Si... persista. Zile. Apa asta mascheaza gropile cauzate de tot traficul greu... Si cand totul e gata si apa se evapora ramane un praf sublim. Gata. Am terminat  :D

Serios acum, nu stiu care e treaba dar sunt sigur ca se poate rezolva problema cu un numar acceptabil de guri de canalizare.

dr4qul4

ca sa ai guri de canalizare.....trebuie sa ai canalizare. Din cate stiu eu, toate blocurile de acolo au fosa septica!

In lipsa canalizarii, pentru scurgerea apelor, trebuie sa ai rigole. Dar alea ocupa teren.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


nirolf

Mai mult, pe Șos. Iancului linia tramvaiului precum și refugiile trebuiau să fie folosite și de autobuzele care circulă pe acolo pe post de culoar prioritar. Doar că în cadrul testelor făcute recent s-a dovedit că autobuzele nu au loc unul pe lângă celalalt în stații! Așa că probabil autobuzele vor fi nevoite să stea în coloană cu restul mașinior.  >:(

Telvanni

Quote from: nirolf on February 04, 2016, 03:48:14 PM
Mai mult, pe Șos. Iancului linia tramvaiului precum și refugiile trebuiau să fie folosite și de autobuzele care circulă pe acolo pe post de culoar prioritar. Doar că în cadrul testelor făcute recent s-a dovedit că autobuzele nu au loc unul pe lângă celalalt în stații! Așa că probabil autobuzele vor fi nevoite să stea în coloană cu restul mașinior.  >:(
Pe bune? Acesta e motiv?
Faceau culoarul mai larg si basta!

TibiV

Problema este în staţii, care trebuia să fie folosite şi de tramvai şi de autobuz.
Dar staţiile noi sunt faţă în faţă, nu decalate, şi se pare că două autobuze nu încape unul lângă altul fără să urce cu roţile pe "peron".
Cică "genialii" au pierdut din vedere faptul că un Citaro este mai lat decât un V3A... :D


Foto: userul macheta218 de pe MetrouUsor
Mama proștilor este mereu gravidă... :)