News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elcraft

In schimb DX Ciurel-A1 sau strapungere Bd Timisoara-DNCB nimic. Iuliu Maniu ramane cocosat.

AdrianB1

Pe traseul Ciurel-A1 au inceput sa faca blocuri, nu stiu daca o sa mai faca strapungerera aia. La fel ca si strapungerea planificata in continuarea la Valea Cascadelor spre Prelungirea Ghencea, fix in drum (unde chiar a fost strada pana acum cateva luni) au facut 3 blocuri.

TibiV

Poti sa le marchezi pe harta ?
Nu am mai fost in zona de vreo 3 ani....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Pe traseul Ciurel-A1 am vazut si eu blocul intr-o poza pusa de cineva ori aici, ori pe metrou usor, nu mai tin minte exact. Blocurile de pe strapungerea Valea Cascadelor (Timisoara)-Prelungirea Ghencea sunt aici: https://www.google.com/maps/@44.4176691,26.0011884,21z - pe ceea ce e marcat pe harta ca Valea Larga langa intersectia cu Valea Doftanei, in marginea cartierului ANL. Am trecut cu bicicleta pe-acolo si sunt fix in drum, nu langa.

elcraft


dr4qul4

Reusind anularea PUZ-ului DX Ciurel-A1, Nicusor Dan a dat drumul la eliberarea autorizatiilor de construire pe aliniament.
Nici un primar nu are voie sa refuze eliberarea AC cat timp PUZ-ul valabil nu prevede drum acolo, pentru ca ar incalca legea. Si cum proiectele erau deja pregatite, inca de dinaintea anularii, sa nu va mirati ca avem constructii.
Singura zona de care nu se pot atinge este cea de langa ape (malul lacului si canalul)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on January 05, 2018, 10:10:14 AM
Reusind anularea PUZ-ului DX Ciurel-A1, Nicusor Dan a dat drumul la eliberarea autorizatiilor de construire pe aliniament.
Nici un primar nu are voie sa refuze eliberarea AC cat timp PUZ-ul valabil nu prevede drum acolo, pentru ca ar incalca legea.

Pai stai asa, ce treaba are PUZ-ul DX Ciurel-A1 cu strapungerea planificata de la Valea Cascadelor spre Prelungirea Ghencea ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

vezi primul mesajal lui elcraft de pe aceasta pagina.  ;)
In ceea ce priveste DX (asa apare in PUZ S6) Valea Cascadelor-Prelungirea Ghencea, imi e greu sa cred ca nu a ramas loc pe langa acele blocuri. Strapungerea apare in PUZ-ul valabil, dar aveti grija ca are o mica cocoasa (nu e drept) si probabil va trece exact pe langa blocuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elcraft

De DX ala nici nu stiam. Cred ca ar trebui popularizat mai mult daca apare in PUZ. In primul mesaj mentionasem strapungerea directa Bd Timisoara-DNCB. Acolo ar fi doar cativa metri de boscheti, nici nu pare cine stie ce in comparatie cu utilitatea ei. Ce probleme ar fi acolo? Se mai poate face ceva sau e vorba doar de asteptarea largirii centurii?

dr4qul4

Stii care e partea ciudata la DX V Cascadelor -Prelungirea Ghencea? Se termina la 100-200 de m dupa ce intersecteaza Prelungirea Ghencea, exact in 3 vile noi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

In sectorul 6 au aparut in octombrie niste afise (pe strazi).
Varianta lor digitala este asta:

Surpriza....
Pe site-ul PMB, dupa lungi eforturi, ajung in "pozitia" asta...

... si cu mari eforturi dau de o lista de documente....
Asta este unul din ele, evident ne-datat, nu spune cand incepe si cand se termina "consultarea publica" (care apare insa in poza de mai sus... de Craciun !!!.... )


Iata cum arata "PUZ coordonator S6":


Varianta JPG un pic mai mare nu "incape" pe forum, are vreo 10 MB...
Asa ca pun aici linkul la PDF-ul PMB, doar ala este suficient de detaliat...
http://urbanism.pmb.ro/duat-su/dezbatere%20publica/modificare%20si%20actualizare%20puz%20coordonator%20s6/elaborare/PLAN%20REGLEMENTARI%20URBANISTICE/03%20PUZ%20S6-REGLEMENTARI_10000.pdf

Apar pe el toate strapungerile mentionate, inclusiv "suspendata lui Oprescu".
(Eu am impresia ca Valea Cascadelor - Ghencea este parte a "suspendatei"...)

Have fun...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Incepand de luni ne tinem de nas timp de 10 zile la Piata Unirii...

Quote
           INFORMARE  DE  PRESĂ
București, 05 ianuarie 2018

Realizarea lucrărilor de decolmatare pe canalul biefat al râului Dâmbovița, București și a casetelor sifonării de sub Planșeul Piața Unirii, va începe din data de 08 ianuarie 2018
               
   ,,Amenajarea complexă a râului Dâmbovița în Municipiul București", a prevăzut ca în secțiunea Piața Unirii, râul Dâmbovița să fie sifonat pe sub pasajul rutier Unirii și peste magistrala de metrou nr. II ceea ce, în timp, a condus la reducerea capacității de transport a biefului în cazul debitelor de ape mari, atât din cauza unor fenomene naturale (dezvoltarea vegetației și a scoicilor) care măresc rugozitatea, dar mai ales din cauza faptului că în această zonă se aglomerează mâlul și deșeurile ce nu pot fi colectate din barcă de personalul de exploatare.
   Pentru a se preîntâmpina situațiile de pericol în cazul apariției unor debite de ape mari, s-a hotărât realizarea unei operațiuni de decolmatare a casetelor sifonării, astfel încât să se asigure funcționarea în siguranță a lucrărilor hidrotehnice.
   În vederea decolmatării, biefurile Unirea - Mărășești trebuiesc lăsate la uscat, operațiune care s-ar putea realiza cel mai rapid în perioada anotimpului cald, însă cu impact vizual și mai ales olfactiv extrem de negativ pentru riverani și trecători, din cauza descompunerii algelor și scoicilor existente.
   Din aceste considerente s-a prevăzut ca demararea lucrării de decolmatare a galeriilor de sifonare să înceapă cu data de 08 ianuarie 2018, dată de la care sperăm că temperaturile scăzute ne vor ajuta să minimizăm disconfortul pentru cetățeni.
   Menționăm că pentru reducererea perioadei de timp în care vom realiza lucrările, beneficiem de sprijinul autorităților locale, prin direcțiile de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului București, Poliția Locală și prin operatorul serviciilor de alimentare cu apă și canalizare S.C. Apanova București S.A.
   Totodată, pentru menținerea unui flux de apă minimal pe aceste zone de intervenție se vor realiza batardouri de deviere și punere la uscat ale incintelor de lucru.
   Estimăm că lucrările vor fi finalizate în termen de 10 zile.

Compartimentul de Comunicare și Relaţii cu Presa
e-mail: birou.presa@rowater.ro; biroupresa.apeleromane@gmail.com
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adi

o sa "puta"  de pe la ASF(piata Natiunile Unite) - bieful Unirea(asta e?) pana la Camera de Comert(la bieful de aici asta stiu ca ii zice Marasesti)

AdrianB1

Quote from: TibiV on January 05, 2018, 02:06:05 PM
(Eu am impresia ca Valea Cascadelor - Ghencea este parte a "suspendatei"...)
Valea Cascadelor-Ghencea era in PUZ de 15 ani, inainte sa existe Oprescu la Primarie. Doar ca pe vremea aia era realizabila, acum sunt un sir de case construite langa Prelungirea Ghencea, 2 blocuri in lung pe la jumatatea campului, 3 blocuri perpendicular langa ANL. Vestea buna e ca in subteran nu e mare lucru, se poate face tunel :p

Quote from: dr4qul4 on January 05, 2018, 01:44:08 PM
Stii care e partea ciudata la DX V Cascadelor -Prelungirea Ghencea? Se termina la 100-200 de m dupa ce intersecteaza Prelungirea Ghencea, exact in 3 vile noi
Nu e nimic ciudat: acolo se termina Bucurestiul si incepe Bragadiru. In Bragadiru e construit complet haotic, singura varianta decenta de sistematizare ar fi sa demoleze absolut tot.

TibiV

^

Si doar in Bragadiru...
Ai dreptatre cu demolarea totala, insa doar "impuscatul" avea "cojones" pentru asa ceva. Astia sunt niste epigoni fara valoare...

Toata suprafata cuprinsa in interiorul DNCB/CFCB artrebui sa fie "Municipiul Bucuresti", iar Ilfovul (cu comunele/orasele respective) sa inceapa "dincolo"...
Dar asta ar insemna sa il lasi "fara obiectul muncii" pe simpaticul dom' Pandele, foarte apropiat de primarul general al MB (si in acelasi timp) vicepresedinte al PSD.
(Nu Pandele vicepresedinte PSD, ci primarul general al MB, cel cu care Pandele este in relatii foarte, foarte apropiate...)
:D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)