[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

GDPR

Logic. Dar am o intrebare: sa zicem ca diseara imi vine cheful sa sap o groapa in mijlocul strazii, fara luminite. Cine ma va amenda si cat e amenda?

TibiV

Asta este despre faimoasele "plonjoane in Dambovita"...

Mai tineti minte stavilarul din dreptul strazii Releului ?

Ei bine, dupa cum va amintiti, pe malul stang nu mai ai cum "sa plonjezi" in Dambovita, de cand "betonel" a facut parapetii aia rosii...
Malul drept este insa in sectorul 4...
Astazi am observat ceva interesant...
Imediat dupa zona strapungerii N.Grigorescu-Splai, pe malul drept (S4) am vazut ca s-au intalat parapete de metal noi-noute (le-am remarcat pentru ca sunt stralucitoare)...
Au o singura intrerupere, exact in zona stavilarului...
In aval de stavilar

Zoom "digital" pe poza de mai sus

Zoom "optic" cu mobilul... Dar se vede bine in comparatie cu masina care trece (parapetele incepe in dreptul rotii din spate)

In amonte de stavilar

Zoom "digital"

Zoom "optic"


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Quote from: Ionut on April 09, 2017, 07:07:14 AM
Sper sa facă repede și marcajele... e o boala asta în București.

La un calcul mic ar da o luna si jumatate, dar mai bine mai tarziu, decat niciodata.

Marcaje prezente pe Barbu Vacarescu - pe vreo 80% din lucrarile facute. Poate mai fac ;)

nirolf

Pe Mihai Bravu cred ca se face o luna de când au asfaltat mai multe porțiuni mari fără sa traseze marcajele. Pe lângă ca se circula haotic, m-am mai trezit și claxonat pe trecerea de pietoni din cauza asta.

Sorin62

Quote from: voicul on May 27, 2017, 08:44:18 PM
[...]
Marcaje prezente pe Barbu Vacarescu - pe vreo 80% din lucrarile facute. Poate mai fac ;)

La intersecția cu Glinka "au uitat" de benzile la stânga (care au fază semaforizată separată!)

voicul

Dimineata, de la podul de iesire din Otopeni, pana la fantana Miorita, mai cu 30 - 40 si dupa bara la bara.
Motivul: 10 masini stateau sa faca stanga, aliniate la fantana si vreo 4 - 5 pe banda 3.
Mai ies si masini de la gara Baneasa, trec 3 benzi si stanga - care e periculos chit sa merge mai incet acolo - cam 60.

Se gandeste cineva sa interzica stanga acolo?
Ar putea sa faca o banda speciala, inainte de rond Piata Presei Libere, pe una din cele 4 benzi! (deci nu prea ar mai incurca pe nimeni acolo) si cumva inainte de de sefamorul de iesire din rond spre Otopeni, ca sa poti sa introci cand e rosu la semafor (altfel se circula tare si pe partea cealalta).

strainu

Eu țin minte că acum vreo 10 ani era interzis să faci stânga, dar era mai ușor să întorci la Elena Văcărescu (nu mai țin minte dacă era legal, dar se practica). Acum ar trebui să mergi până la Băneasa, unde faza de stânga durează ceva gen 10-20s. Cred că e timpul să ne obișnuim că și zona aia e tot în oraș și să adaptăm viteza - eu tot sper că într-o zi va reînvia și gara aia, moment în care intersecția va trebui oricum regândită.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

l3x

^^

Referitor la facut stanga peste 3 benzi la Fantana Miorita, nu stiu de ce dar de fiecare data pe mine Waze ma ruteaza pe acolo via Str. Tipografilor(vin de pe Poligrafiei si vreau sa ajung la Aurel Vlaicu). Am incercat de vreo 2 ori dar mi s-a parut foarte periculos si acum ignor indicatia si merg pana la PPL - ca timp cred ca e identic... Nu exagerez, in absolut fiecare dimineata Waze imi zice s-o iau pe acolo ... si probabil nu sunt singurul, de unde si masinile care ies de la Gara Baneasa si vor sa faca stanga :)

panzer

Si mie imi spune la fel, dar il ignor. E periculos rau sa incerci sa intri macar pt ca e DN1 si vin pe 3 benzi cu 80 km/h. Doar un pieton pe trecere te ajuta.

Daca iei giratoriul de la PPL nu iesi mai rau si e si safe.

Au pus restrictie de 40kmh dar daca nu e masina de politie nu o respecta nimeni. A aparut si semnul de zona cu multe riscuri, dar iarasi degeaba.

dr4qul4

La Miorita, giratoriul acela ar trebui sa fie doar pentru intoarcere. Nu pentru viraj la stanga.
Sau si mai bine, desfiintat si gata. Se poate intoarce usor in intersectiile cu pasaj (PPL si Aerogarii)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Nu o sa vezi...
Baietii aia cu numere albastre (CDxyz) cum ies de la golf din Clubul Diplomatilor ?... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Straco feza si presupun ca si asfalta pe bulevardul Regina Elisabeta de la Universitate spre Cismigiu. Prima banda doar.

Mai notez si ca Luxten pune lumini LED in zona Romana.


L.E Si podul peste CF de pe Aerogarii primeste un leopard. Niste vopsea pe garduri si mai schimba parapetii strambi: vreo 10 sa zicem pe ambele sensuri.

danutzu_1069

@l3x & @dr4qul4
La Miorita, in jurul fantanii, chiar e sens giratoriu?
Semnalizat ca atare?
De cand e asa?

Stiam ca e doar "insula" cu ocolire prin partea dreapta.

Idem si rotundul ala cu spatiu verde din fata garii Baneasa, tot cu ocolire pe dreapta este....
Si, da, la Miorita este doar pentru intoarcere, in principiu. La partea dinspre pod, este si o banda pentru mers inainte spre gara Baneasa..

:o :o

dr4qul4

E doar pentru intoarcere (DN are prioritate). Dar sunt unii care fac stanga din strazile secundare. Asta vroiam sa spun: ar trebui interzis virajul la stanga din Str gara Baneasa/aleea de la Clubul Diplomatilor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on July 10, 2017, 12:02:05 AM
Asta vroiam sa spun: ar trebui interzis virajul la stanga din Str gara Baneasa/aleea de la Clubul Diplomatilor.
Hahahahaha....
Conflictele armate din Irak si Afganistan NU se compara cu ceea ce sugerezi tu aici....

Se accepta orice, dar cu o limita...
LIMITA este Cuubul Diplomatilor...

Acolo se bea whisky fara TVA si fara accize !

Esti nebun, cum sa inchzi asa ceva ?!?!?!?!.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)