[TM] Retail

Started by MHN, January 20, 2014, 12:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

MHN

Le-or fi adus la IM din Timisoara :)
Aici fiind un singur mall, si asta supraaglomerat, iata ca administratorii isi permit sa puna taxa.

ciprebbe

Stai linistit ca si aici e super-mega-aglomerat de zici ca se da ceva pe gratis.
Asa e la moda acum....la mall.
Asa ca si IM le raspunde....e la moda sa platesti parcarea!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Am fost si eu azi (vineri), din nou, pe la ora 14.
Initial, m-am chinuit vreo 15 minute sa gasesc loc de parcare la exterior, fara succes insa:
- era o inghesuiala de nedescris, masini care circulau bara la bara prin parcare, doar doar se elibereaza vreun loc
- multe masini cu rotile blocate (vreo 10-12 am numarat), deoarece erau parcate pe caile de acces

Asa ca am mers din nou in parcare subterana, unde mai erau vreo 375 de locuri libere!
Dupa vreo 55 de minute petrecute in mall, am mers la un parkomat (automat de plata), am bagat 2 lei, apoi am mai mers la doua magazine pentru inca 25 de minute, dupa care am parasit parcarea.

Per total, am petrecut 1 ora si 20 de minute in interiorul mall-ului, platind 2 lei parcarea.
Chiar daca nu am beneficiat de discount de data asta, cei 2 lei iarasi nu mi s-au paraut un capat de tara, dupa ce m-am invartit inutil un sfert de ora pe afara.

Aviz celor care merg in weekend: mergeti fara masina sau inarmati-va cu timp!

ciprebbe

Sau cu 2, 4, 6, 8,10...lei in buzunar si scapati de chin.
Juma de ora de combustibil ars sa gasesti un loc moka nu merita.
Multumim de info MHN, poate invata lumea ceva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

^^
Pentru putin.

Am trecut azi din nou pe la ora 20:30, iar la una dintre intrari scria ca mai sunt libere 250 de locuri in parcarea subterana.
Deci, iata, nici nu a trecut macar o saptamana de cand parcarea a devenit cu plata, iar inuntru au parcat deja vreo 700 de masini, simultan!

MHN

Am aflat din anumite surse ca incasarile Auchan Iulius Mall TM au scazut in luna Februarie 2014 aproape la jumatate fata de luna Februarie 2013, motivele cele mai importante parand a fi:
- deschiderea Auchan TM Sud
- introducerea platii in parcarea subterana, cea situata fix sub hipermarket
De aceea a aparut noua modificare ce ofera gratuitate 2 ore clientilor Auchan, care fac achizitii de minim 50 de lei.
Iar in Auchan Iulius Mall au fost cateva zile discount-uri insemnate: banane la 1 leu/Kg, pui rotisat la 10 lei/Kg, etc...

Una peste alta, daca este adevarata scaderea incasarilor, sunt curios la anume se asteapta managementul Auchan dupa transformarea real,- Nord in Auchan Nord... :)

bogdymol

Inainte cam in oricare zi, dupa-masa, trebuia sa te invarti putin pana sa gasesti un loc de parcare in parcarea acoperita de la Iulius Mall Timisoara. De cand au introdus parcarea cu plata locuri sunt din plin. Asa arata astazi parcarea:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Shopping City:
QuoteNoul mall de la Timisoara, din Calea Sagului, se va ridica in timp record!

Agitatie pe terenul de langa Podul din Calea Sagului, unde pe 22 de hectare se vor ridica cel de-al doilea mall al Timisoarei si un magazin de bricolaj din lantul Dedeman. Se lucreaza de zor la curatarea si pregatirea locului unde, chiar in septembrie, se va deschide santierul.
Mai multe utilaje demoleaza ultimele constructii ramase in picioare in zona si indeparteaza gramezile cu moloz pentru a netezi terenul.

Surse din randul investitorilor spun ca se va lucra intr-un ritm alert, astfel ca, daca vremea va tine cu constructorii, la 1 mai anul viitor ne vom putea face cumparaturile in noul mall al Timisoarei care va acoperi nevoile locuitorilor din partea de sud a orasului.
In cadrul complexului comercial ce se va inalta pe locul fostei fabrici Dermatina va functiona si unul dintre cele mai asteptate hipermarketuri de catre timisoreni: Carrefour.

Al doilea mall al orasului se va intinde pe 18 hectare, iar Dedeman pe 4.  Terenul a fost cumparat in aceasta primavara de fondul sud-african de investitii NEPI si fratii Paval din Bacau, proprietarii retelei Dedeman, de la oamenii de afaceri timisoreni Marius si Emil Cristescu, precum si de la un investitor italian care avea acolo o fabrica de incaltaminte.

Investitia care se va face langa podul din Calea Sagului se va ridica la peste 100 de milioane de euro.
Noul mall al Timisoarei va fi diferit de cel actual, atat ca aspect, cat si ca organizare a zonelor de magazine, mergand pe conceptul celor din marile orase din vestul Europei, adica in varianta modulara.

Fondul sud-african de investitii NEPI, care ridica centrul comercial din Sagului, a mai achizitionat in Timisoara, acum 2 ani, complexul de birouri City Business Centre, din Piata 700, de la omul de afaceri Ovidiu Sandor.
imagini in cadrul articolului sursa

Harry

^^
NEPI

Timisoara Shopping City

inaugurarea estimata: Q4 2015
suprafata inchiriabila faza 1: 50.000 mp
teren estimat pentru extindere (faza 2): 3.500 mp
investitie totala: 78 mil euro




MNU

Daca e adevarat ce se vede schitat in poza, venirea Carrefour, se va mai echilibra balanta... dezechilibrata de retragerea Real.

iuli

Da, e adevarat ca va fi Carefour, dar nu stiu cat de adevarat va fi in realitate fata de schita.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

Este Carrefour. Este proiectul oficial al celor de la NEPI. Varianta finala.

MHN

Cateva noutati:
- s-a inceput demolarea unor componente din cladirile fostei fabrici "Ciorapi Timisoara", de pe strada Kogalniceanu 11-13-15, pentru a se face loc unitatii Kaufland IV
- se demoleaza constructii de pe strada Bujorilor 1-3-5 pentru unitatea Lidl 6
- Iulius Trust a cerut la primaria TM un Aviz de Oportunitate pentru elaborarea PUZ-ului complexului "Open Ville", cunoscut cu fosta denumire de "City Walk" (despre care am scris aici)

Pentru cine este interesat, iata link-urile catre documentele cu propunerile de Mobilare (apare o cladire 3S+D+P+27E), Incadrare si Volumetrie:
Quote from: david2adrian
http://www.primariatm.ro/uploads/files/aviz_oportunitate_2014/posibil_mobilare_Apo_13.pdf
http://www.primariatm.ro/uploads/files/aviz_oportunitate_2014/incadr_zona_Apo_13.pdf
http://www.primariatm.ro/uploads/files/aviz_oportunitate_2014/Volumetrii_Apo_13.pdf

MHN

In continuare se lucreaza intr-un ritm destul de alert pe santierul Dedeman II & Shopping City (ex Dermatina, dezvoltat de catre NEPI) din Calea Sagului:

Quote

Mai multe imagini pe forumul RATT by Doppler