[TM] Retail

Started by MHN, January 20, 2014, 12:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Ma bag si eu in discutie cu o alta chestie.
Nu stiu cat e de mic (mare) IM din Timisoara insa m-a surprins poza lui bogdy.
In Cluj exista un magazin Auchan imens(in IM) care nu ai cum sa il rezolvi in 1 ora, clar nu scapi cu 100ron cumparaturi si atunci mi se pare cam aiurea faza cu parcarea. Sa nu fie un mag asa de mare si in Tm?( aici  vad ca exista....sa nu fie asta IM de care vorbeati? ) Uite si regulamentul parcarii
Urmeaza sa vedem parcare cu plata si la Metro, Selgross, Cora...etc? 
In Gemania un amarat de Lidl te lasa 2 ore sa stai.
Sorry nu cunosc in particular problema si extrapoland in Cluj mi s-ar parea aiurea doar 1 ora + plimbarea cu bonul.

IM = IulusMall
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Harry

Eu personal nu sunt de acord. Parcarea gratuita a unui centru comercial e una din facilitatile de baza pe care centrul le pune (ar trebui) la dispozitia clientului alaturi de toalete, internet wireless si resting areas.
Cand un centru comercial ia in calcul/aplica taxarea parcarii cred ca are unele probleme financiare si are nevoie sa isi suplimenteze fondurile.

iuli

#17
Vă dați seama că o să evit anumite POS-uri din mall. Să mă duc la demisol și apoi să urc la parter să stau la coadă la info să plătesc 2 lei și să fug în parcare să plec la timp. Better no!

Cumpărături oricum nu-mi fac în Auchan și dacă aș face aș alege cel din sud. Am Lidl la botu' calului.

LE Acum am citit mai atent și am văzut faza. Se aplică doar la parcarea subterană. Așa mi se pare OK. Mi se pare firesc și logic iar tariful e mai mult decât rezonabil. Dacă ar fi fost și pentru parcarea exterioară scria falimentul pe ei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

#18
^^

Iulius Mall-ul din Timisoara e considerat inca cel mai mare IM din tara.
TIMISOARA 2021 !

MHN

@ ciprebbe, nici unitatea Auchan din Iulius Mall TM nu e chiar mica, insa are o suprafata mai mica decat formatul clasic de hipermarket amplasat intr-un centru comercial de alt tip, nu mall.
Sa tot aiba vreo 5000 mp, fata de 7500 cat are Auchan Sud TM. Nu stiu cat are unitatea din Iulius Mall CJ.

Pentru cei care nu au folosit parcarea subterana din Iulius Mall TM, trebuie sa precizez ca in weekend este o debandada de nedescris:
- se parcheaza pe culoarele de acces
- se parcheaza pe locurile persoanelor cu dizabilitati
- se parcheaza in fata spatiilor special amenajate pentru carucioarele de cumparaturi
- se parcheaza pe rampele de acces intre etajele parcarii subterane (parcarea avand doua niveluri)
- se parcheaza pe spatiile de trecere destinate pietonilor

Acestea se intampla cu toate ca:
- sunt amplasate o sumedenie de indicatoare care informeaza clar si des soferii despre regulile rutiere si de conduita aplicate in incinta
- exista contract cu o firma de paza care patruleaza in continuu prin parcare, blocheaza roti si incearca sa faca ordine, fara prea mare succes insa
Deci in weekend, sa tot fie parcate vreo cateva zeci de vehicule in plus fata de capacitea parcarii, astfel incat deplasarea pe caile de acces + manevrele de parcare dureaza 10-20 de minute.
Na pai imaginati-va ce s-ar intampla in cazul unui eveniment nedorit (incendiu, explozie, etc)! Nici masinile de interventie nu ar putea intra!

Revenind la ceea ce ai spus, in mod evident nu este suficienta 1 ora nici pentru cumparaturi in Auchan, nici pentru altele, insa aceasta este "oferta", parcarea reprezentand domeniu privat.
Mentionez ca:
- parcarea subterana dispune de aproximativ 1000 de locuri (~ 500 pe fiecare nivel)
- parcarea exterioara de aproximativ 1500 de locuri
- sistemul de parcare cu plata se va aplica de luni (10 Februarie 2014) doar in parcarea subterana, deocamdata, nu si in cea exterioara
- fiecare e liber sa aleaga unde parcheaza

@ Harry, dupa cum incercam sa evidentiez mai sus, in sfarsit, se doreste o mai buna organizare a ocuparii spatiilor din parcare, ordine si disciplina.
Pe termen lung, nu este insa de neglijat nici aportul incasarilor la bugetul total, dar in acest moment, nu este acesta scopul principal.
Drept este ca Iulius Mall TM isi permite introducerea acestui sistem de parcare cu plata deoarece (inca) detine monopol, in domeniul sau, in Timisoara.
Totusi, repet, va exista alternativa: parcarea exterioara fiind fara plata.

@ iuli, citeam acum ceva vreme ca, statistic, perioada medie petrecuta de catre un cetatean UE intr-un centru comercial este de 2-3 ore/vizita. Astfel, in comparatie cu cateva sute de lei cheltuite pe cumparaturi, parerea mea este ca inca 2, 4 sau 6 lei pentru parcare va reprezenta o valoare infima pentru cei care vor sa parcheze in zona acoperita. Chiar mai mult, daca vor fi cozi mari la Centrele Info sau la Info Parking, multi soferi vor renunta la reducerea de 2 lei, urmand sa achite integral taxa, pentru a nu pierde (si) mai mult timp.

PS: Nu trebuie alergat prin parcarea subterana, caci timpul disponibil pentru parasirea acesteia dupa achitarea taxei este de 30 de minute! Cred ca-i mai mult decat suficient.

Ionut

Recunosc ca n-am urmarit super-atent discutia, insa ma risc si zic si eu ceva. In Bucuresti (da, stiu, e vorba de Bucuresti) centrele comerciale pun taxa pe parcare in unele zone pentru a evita supra-aglomerarea parcarii din cauza ca vecinii care locuiesc prin preajma isi lasa masinile peste noapte acolo.

Evident, este vorba doar de centrele din zonele mai populate. De exemplu, la Mall Vitan (primul mall) parcarea este 2 RON/ora si primele doua ore (sau chiar 3, nu tin minte exact) sunt gratuite. Deci ideea este "faci shopping si/sau vezi un film, este moca, stai peste noapte, platesti).

Harry

@MHN in Constanta singurul centru comercial unde se plateste parcarea este Tomis Mall, un mall care are grave probleme de management, in rest toate centrele comerciale au parcarea gratuita, fie ea subterana sau exterioara. Referitor la bizonii care parcheaza aiurea si blocheaza rampe/culoare din parcare, aici in Ct mallurile (3 din ele) au colaboraqre cu politia locala care vine la o anumita perioada de timp si ridica masinile parcate aiurea sau pe locurile persoanelor cu handicap. Si se pare ca are efect, numarul bovinelor care parcheaza aiurea a inceput sa scada.

MHN

Prea multe de adaugat n-ar mai fi, zic eu, dupa ce Ionut a sintetizat excelent in cateva cuvinte: taxarea are ca scop evitarea supraaglomerarii!

Desi pare interesant ca la Constanta s-a gasit o alta solutie care functioneaza, inca, ma bucur ca factorii decizionali din Palas Iasi iar acum si din Iulius Mall TM nu doresc sa (mai) aplice o succesiune de metode de compromis, ci trec la varianta ce se dovedeste statistic eficienta in zeci de centre comerciale din toata lumea.
Pana la urma, parcarile corespunzatoare centrelor comerciale de mari dimensiuni reprezinta tot investitii private, asa cum am mai sus in mesajul de mai sus, deci e dreptul proprietarului sa aleaga acea metoda de acces la serviciul de parcare care i se pare lui eficienta pentru afacerea proprie.

Ramane ca mecanismul cererii si ofertei sa regleze satisfactia clientilor soferi versus valorile de trafic din centrele comerciale respective, indicator urmarit la sange de toti retail-erii.

MHN

Am fost si eu azi in parcarea subterana albastra. Impresii:
- la intrarea in parcare, chiar la bariera, un baiat cu vesta portocalie te informeaza, inainte de a apasa pe butonul care elibereaza tichetul, ca parcarea este cu taxa, etc...
- am luat tichetul, am intrat si am parcat intr-un spatiu extrem de gol!!!
- intrand spre scarile rulante am observat ca la fiecare automat de parcare a fost plasata o tanti, echipata tot cu vesta portocalie, care este acolo pentru informatii si indrumare
Presupun ca efortul descris mai sus este facut pentru o perioada limitata, acum la inceput.

Mai departe, eu mi-am revolvat treaba in mall cam in 30 de minute, facand inclusiv o achizitie de peste 100 de lei, asa ca am zis sa vad cum decurge acordarea discount-ului:
- am mers inapoi in parcarea subterana, fara sa ma opresc la automatul de parcare, unde erau vreo 3 persoane la coada, asistate de respectiva tanti!
- am plasat continutul caruciorului in portbagajul masinii, iar apoi m-am deplasat pe jos pana la centrul Info Parking situat in dreptul barierei de la iesirea din parcarea albastra
- aici era o tanti amabila echipata cu veste verde, de data asta, care mi-a cerut tichetul de parcare, chitanta sau factura si numarul masinii
- toate informatiile cerute le-a trecut cu pixul intr-un caiet!!! (nota: sa pic pe spate!)
- apoi a introdus tichetul intr-un dispozitiv ce avea forma unei cutii, dupa care l-a scos si l-a scanat cu un alt cititor conectat la un calculator
- am luat inapoi tichetul, fara sa platesc ceva, m-am intors inapoi la masina si am plecat cu aceasta spre bariera, unde erau deja vreo 4 masini la coada!
- in acest timp, soferii vehiculelor ce veneau, din spate, pe culoarul principal si nu doreau sa iasa din parcare, evident ca nu aveau rabdare sa astepte in coloana, asa ca treceau peste locurile de parcare goale plasate chiar vis-a-vis de bariere! (nota: aici prevad o problema in viitor!)
- am stat cam 20-30 de secunde la coada, iar cand am iesit, am vazut pe indicatorul parcarii ca mai sunt 670 de locuri goale!

Daca se va aglomera parcarea in weekend, vor fi probleme cu cozile de la automatele de parcare, de la Centrele Info Parking si de la bariere.
In rest e ok :)

PS: acelasi comentariu l-am postat si pe ratt.ro

iuli

Îți mulțumesc că ne-ai împărtășit experiența. Probabil că am să prefer să parchez la plată dacă merg în weekend prin mall. Cu siguranță atunci afară va fi arhiplin și prefer o parcare fără stres. Sunt mai pragmatic din fire.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Cu placere.
Cred ca in weekend alta va fi situatia, adica vor fi mai multe masini. Pana se vor mai face optimizari in fluxul plata-sosire la bariera-iesire efectiva, prevad ca va trebui sa ne luam marje de timp mai mari pentru parasirea parcarii.
Cred de aceea a fost acordat un ragaz asa de mare pentru iesirea din parcare: 30 de minute.

iuli

Duminică pe la 3 după amiază am trecut prin față parcarii și scria că sunt libere 161 de locuri. Ceva de neconceput înainte.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

MHN, mersi de postare si de explicatii.
Azi am fost de dim la Cluj in parcarea subterana de la IM iar aici s-au scos fizic cu totul barierele de la acces.
O fi bine o fi rau vedem pe viitor. In weekend e aceeasi situatie si aici ca la Tm .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

^^

Pentru putin.
Dar tu vrei sa ne spui ca la Cluj s-a procedat exact invers?! Adica pana acum se platea parcare subterana la IM?

ciprebbe

Nu se platea, dar existau bariere la intrare care mai mereu erau ridicate(probabil au avut in plan de la inceput sa taxeze parcare si aici insa la celalalt Mall, mai mare din oras, e o parcare imensa si gratuita si atunci au renuntat la idee.)
Acum fizic nu mai exista acele bariere. Poate le-au dus in alt IM din tara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe