[TM] Retail

Started by MHN, January 20, 2014, 12:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cineva


Harry


B.Robert

Gigantul DIY IKEA se pregateste pentru al treilea magazin din Romania. In acest sens compania a notificat primaria comunei Dumbravita, o comuna lipita de municipiul Timisoara, in vederea realizarii unui sens giratoriu pentru accesul la viitorul magazin.

De asemenea reprezentantii autoritatilor locale au anuntat ca in scurt timp va fi emis si certificatul de urbanism pentru centrul comercial care va fi amplasat pe bulevardul Petre Tutea la intersectia cu centura municipiului Timisoara.

http://www.banatulazi.ro/e-oficial-ikea-vine-in-banat-unde-se-va-deschide-magazinul-celei-mai-mari-companii-de-mobila-din-lume/

Am incercat sa caut pe Google Maps unde e terenul, dar nu am gasit sau nu sunt actualizate imaginile in zona respectiva.

Harry


TibiV

Quote from: B.Robert on March 25, 2018, 01:07:38 AM
Am incercat sa caut pe Google Maps unde e terenul, dar nu am gasit sau nu sunt actualizate imaginile in zona respectiva.
Poate te ajuta, eu nu sunt din zona - deci nu ma pricep...
Quote from: Harry on March 24, 2018, 07:36:48 PM
IKEA3 - comuna Dumbravita, langa Timisoara pe bd Petre Tutea la intersectia cu centura municipiului Timisoara. Deja s-a notificat primaria pt amenajre giratoriu si in scurt timp iese si CU

Quote from: B.Robert on March 25, 2018, 01:07:38 AM
Gigantul DIY IKEA se pregateste pentru al treilea magazin din Romania.
http://www.banatulazi.ro/e-oficial-ikea-vine-in-banat-unde-se-va-deschide-magazinul-celei-mai-mari-companii-de-mobila-din-lume/

Gresit, in ciuda experientei lui Harry in retail, IKEA nu este DIY.
Este doar un magazin de mobila si decoratiuni interioare.
Daca nu are bormasini, tevi/racorduri de PEXAL, vopsea lavabila cu trafaleti, placi de polistiren/vata minerala si masini de tuns iarba - atunci nu este Do It Yourself.

Este doar un IKEA, iar preturile lor sunt... hmmmm.... discutabile.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^Tocmai ca are si vopsea lavabila si trafaleti, pensule, si bormasina, uleiuri, lacuri, carucioare , carlige, cuie, suruburi, pardoseli interioare/exterioare etc. Noul IKEA din Bucuresti va avea si parchet si gresie. Sunt curios asta din Timisoara daca va fi modelul compact sau va fi full size.

Posibil ca urmatorul Momax sa fie la Oradea. Zille astea trebuie sa primesc un raspuns in directia asta. Interesant e ca inca ocolesc capitala.

Initial conceptul era ca mobila sa fie cat mai ieftina. In clipa de fata preturile IKEA Romania sunt egale sau cu maxim 5% mai mici decat in celelalte magazine din UE si USA. Cat de ieftine sau scumpe sunt nu ma pot pronunta dar e inevitabil ca preturile de la noi sa se alinieze la cele din afara. In zona Europei Centrale si de Est Romania are cele mai mari preturi la produse, cu toate astea e cea mai atractiva piata pentru retaileri. Vor scade preturile orada cu intrarea Momax si cu o eventuala expansiune KIKA? nu cred si tare imi e teama ca vom asista la o intelegere de tip cartel pentru a tine preturile sus



istvan78

#81
Din declaratiile primarului din Dumbravita, eu inteleg ca IKEA vine pe parcela asta: https://goo.gl/maps/9MiHtTW3cN92

Intrare printr-un nou giratoriu la intersectia DN69 cu Str. Bucuresti.

Harry


Time-and-Space

hmm in romania nu avem prevederi anti sprawl se poate face certificat pe orice parcela, giratorii etc numa sa se intinda unde e ieftin  neconstruit si amenajabil tot ieftin pentru masina.... ? 

istvan78

Cand vine vorba de centre comercial mari, eu nu vad nimic in neregula cu o asemenea locatie. E la sosea, dar in interiorul centurii orasului, am auzit ca DN69 pana in centura va deveni drum municipal. Cu sistematizarea intersectiei (giratie), se va putea asigura accesul ciilizat.
Eu am o problema cu "cartierele" de case construite in camp fara nicio sistematizare, de unde fiecare ulita se varsa direct in sosea, fara nicio amenajare a intersectiei (cum e acum "strada" Bucuresti, si multe, multe altele). Ajungi sa limitezi viteza la 50Km/h pentru ca mii de oameni intra/ies cum ii taie capul de pe tot felul de stradute neasfaltate.
Dar deh, asa e "urbanismul" la noi...  :zen:

Cica "Bulevardul" Petre Tutea, la intersectia cu DN69 pe 4 benzi !   :-[

Harry

Profi va deschide 6 noi magazine in perioada urmatoare

Harry

Lidl 8 va fi amplasat la intersectia bulevardului Eroilor cu strada Stefan cel Mare, pe un teren in suprafata de 9.430 mp, suprafata construita fiind de 2.235 mp. Magazinul va dispune de 116 locuri de parcare, dintre care 5 destinate persoanelor cu handicap.














Harry

Mega Calea Sagului se deschide luna viitoare, alte 3 pana la finalul anului.

B.Robert

In sfarsit, lucreaza de ceva timp pe acolo.
___
Pe strada Socrate (complexul studentesc) se mai deschide un Profi, al 3-lea din zona respectiva.

Harry

Mega Calea Sagului se deschide peste cateva zile si av fi un concept store pe 2 niveluri cu scara rulanta la interior.