News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Poduri, pasaje si viaducte de cale ferata

Started by Harry, January 05, 2014, 06:03:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Nu mai știu pe unde am citit și dacă memoria nu mă înșeală dar parcă după un an toată linia a luat-o razna. Cică a fost un mare fail.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Time-and-Space

nope. e "in service." la parametrii normali, intra pe SSC China railways.

iuli

Atunci, e clar, am citit eu gresit sau chiar ca memoria m-a lasat :) De asta am si zis la inceput.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stangabriel

Acum ca se lucreaza la podurile CFR peste Dunare, vor lucra si la podurile Auto?

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

frunzaverde

Quote from: vancouver on May 03, 2015, 01:00:34 AM
Nu. Nu fac obiectul contractului.

Stai putin, podurile noi de la Cernavoda sunt poduri mixte auto + rutier; practic, din cate stiu, nu vorbim de doua poduri separate, ci de unul singur pentru fiecare brat al Dunarii. Acum, din intelegerea mea, structura rutiera n-o fi reabilitata, dar podul, structural, oricum va fi, atat pentru CF cat si pentru auto.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

vancouver

#21
Podurile noi sunt compuse din cate 3 viaducte paralele plus podul principal de trecere peste apa, care este comun. In zona de viaduct clar se umbla doar la cel central, de CF. In zona de trecere peste apa nu stiu daca se va face mare lucru la pilele comune, acestea par in regula. La structura metalica a tablierului si a grinzii cu zabrele se lucreaza, fara a atinge zona rutiera.

In imagine cele 3 poduri (viaducte) noi, se vede cum se reabiliteaza doar cel central. Imaginea este de la Borcea:

sursa: http://www.forumtrenuri.com/t4122-lucrari-de-reabilitare-a-podurilor-dunarene
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

anacronox

Astazi se lucra la podurile noi, inainte de statia de taxare de la Fetesti. Ma mir ca oamenii aia nu aveau echipament de protectie.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

dorel

putin offtopic dar totusi interesant. Debleu de la Aciliu in varianta CF in Anglia :

http://www.railengineer.uk/2015/05/06/the-harbury-slip/

pozele din articol spun totul...

stangabriel

Azi se lucra la podurile de peste Dunare.  Aproape au terminat de pus firul de curent pe podul vechi.

alin_simeriaveche

Ieri am observat la podul peste Mures imediat de dupa Ludus spre Tg Mures ca se reface. Stie cineva ceva despre acea constructie. Nu am apucat sa fac poze...eram cu copilasul in brate...dormea :D

alecu26

Da....e contract câștigat de billfinger.  Sau cum se numește acum...Implenia.  se va reconstrui complet. E foarte aproape de unde vor fi Podurile de autostrada.
Drumurile noastre POATE;


Vlad94

În data de 8 iulie am circulat pe podul vechi a lui Saligny peste brațul Borcea,firul 2 fiind închis.A fost o experiență foarte interesantă,având în vedere importanța lui istorică și faptul că eu nu l-am prins niciodată deschis.
În schimb,când m-am întors în 15 iulie,am traversat pe podul nou.
În ceea ce privește podul vechi de la Cernavodă am observat că se așternea terasamentul,probabil la sfârșitul acestui an se va circula și pe acesta
Am și o filmare de pe podul vechi dar nu știu cum să o pun