IAR-111 | E-111 "Excelsior" | ARCA

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:48:07 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

       Mie mi se pare ca rezervorul asta arata ca si cum ar fi facut din folie de aluminiu:





       Mie tot mie frica ca nu folosesc materiale de calitate (in cazul in care vor sa-l faca sa zboare)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

l3x

Stie cineva ce buget anual are ARCA?

Iti dai seama ca nu va exista niciun avion supersonic romanesc, dar poate incercand sa-l faca vor capata ceva experienta.
Jucariile astea costa in general intre 1 si un numar in(de)finit de carute de bani, in functie de cat de bine proiectat si eficient e 'agregatul'.

valexandru

@l3x Decat cei din interior stiu, si dupa cum observi nu aveam pe nimeni din interior, insa poti vedea pe site-ul lor sponsorii si partenerii (dintre care cel mai mare e BRD-ul) si donatorii care sunt cu caruta!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Normal ar fi sa-si publice bugetul pentru ca sunt ONG si este nevoie intr-o astfel de organizatie de transparenta (totala).

valexandru

Ionut, cei de la actiunea2012 fac asta?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Nu stiu daca fac... in mod normal orice ONG care se respecta isi publica un raport anual in care este si un raport financiar clar, transparent. Nu este in detaliu, insa bugetul anual, coordonatele principale din buget se pot vedea clar. Orice ONG care se respecta face asta.

l3x

Or fi ei carute de donatori, dar ca sa-ti faci o idee poti aproxima valoarea carutei (cu malai) de care vorbeam eu astfel:

Una bucata caruta = una bucata miliard dolari  8)

Nu stiu ce-ar fi de publicat la Actiunea2012, bugetul lor cred ca tinde spre zero absolut. In cazul lor ar fi mai interesant sa publice sursa donatiilor decat suma de bani pentru ca mi se pare suspect cum la anumite actiuni (ale BPR/Noii Golani cel putin) apar ca ciupercile dupa ploaie baietii veseli de prin Noua Dreapta.

valexandru

    Sa stii ca un miliar de dolari la cat mai au iei de facut nu e deloc putin , plus ca BRD , fiind un sponsor care se respecta , cu siguranta sponsorizeaza cu mai mult de atat  (cred  O:-) ), iar daca te uiti atent printre donatori , ai sa vezi si institutii precum "Finante Publice Valcea" , "A.F.P. Mun. Constanta " care presupun ca au donat ceva mai mult de hai sa zicem 100 000 lei.
    Legat de Noua Dreapta propun sa discutam pe alt topic , sau pe PM.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Alex, nu cred ca ARCA are finantari solide. De fapt, mfinante.ro spune ca in 2010 veniturile totale ale ARCA au fost de fix 890546 RON. Nici pe departe milioane de dolari, deci e mult pana departe. Mie imi plac mult cei de la ARCA pentru ca viseaza si au entuziasm si sunt activi. Insa mai este muuuult pana departe, sigur au bugete foarte mici pentru ce fac ei.

Iar legat de politica, conspiratii si altele asemenea, va rog DOAR pe privat vorbiti. :cheers:

valexandru

Doar 890546 RON ??  :jawdrop: :shocking:
Dar, dar , dar ,dar.... Cum au reusit sa faca tot ce au facut pana acum?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Probabil au mai avut si donatii in natura, diverse institutii/companii/organizatii i-au ajutat cu materiale & stuff. Iar aceste donatii nu stiu daca intra la capitolul venituri, ci ele sunt trecute eventual in contabilitate la capitaluri. In fine... ideea e ca nu au bugete de milioane de dolari, nici macar de milioane de lei. Poate in 2011 au trecut de milionul de lei, insa nu cred ca au trecut peste doua milioane de lei venituri.

l3x


valexandru

Ionut, mi-ai taiat avantul (sau aripile , cum preferi)  :sadangel:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Steve Works

#28
Tot respectul pentru ceea ce au realizat in conditiile financiare precare. :)

celestron

Aproape tot ce realizează ARCA este simpla butaforie. Pentru a justifica finanțările primite, fac profile din fibra de sticla care arata ca niște avioane, rachete, etc., le vopsesc frumos, le arata în poze pe net, unele trucate sau inductoarea în eroare, după care proiectul se termina și se apuca de altceva exact înaintea testului de zbor sau raportând un succes care nu are martori independenți, este mult exagerat până la ridicol, etc..

Citez din CV-ul lui Dumitru Popescu CEO la ARCA SPACE Corporation:
https://www.linkedin.com/pub/dumitru-popescu/63/693/389

2004 - During the $10 million, Ansari X Prize Competition, ARCA launched Demonstrator 2B monopropellant rocket, equipped with the first reusable rocket engine.

Într-adevăr racheta din 2004 s-a ridicat aproximativ 1 km din cei 20 promiși dar motorul ei cu apa oxigenata descompusa catalitic are un randament foarte slab (Impuls Specific mic) motiv pentru care nici un rachetist serios nu a încercat asa ceva decât la aplicații speciale cum ar fi aparatul de zbor individual unde temperatura gazelor de ieșire nu poate fi de mii de grade deoarece ar arde pilotul.

2010 - Helen rocket was launched at 120,000 ft, the event representing the first powered flight in the Google Lunar X Prize Competition. The rocket was transported into the stratosphere with the help of a helium balloon.

A certificat cineva altitudinea de 36.576 km (120,000 ft) la care ar fi ajuns racheta Helen. A văzut-o cineva desprinzându-se de balonul care a ridicat-o la o anumita altitudine?

2013 - The European Space Agency (ESA) awarded ARCA with a contract to test the parachutes system for the ExoMars spacecraft that will be launched to Mars in 2016.

Tot ce a realizat ARCA este un test de tot circul cu un container ridicat de baloane meteorologice și lăsat sa cada în Marea Neagra (vezi:
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?PHPSESSID=7fe1vfjimo49mlh6v4qncq18o3&topic=31368.msg1107107#msg1107107 )
Ce legătura o avea experimentul cu aterizarea pe Marte, nu se știe.

2014 - Air Strato "The most amazing air robot in the world" performed the first flight at the beginning of this year and it is ARCA's first product to become commercially available.

A văzut cineva, ziariști, martori independenți, avionul Air Strato zburând?