ARCA aka Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica

Started by valexandru, April 07, 2012, 03:20:21 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Au pus de o geamadura mai cu schepsis? Eu nu pricep cum vor face lansarea. Data trecuta au ridicat-o cu un balon.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

perfidus

Va spun din start ca nu mi-am schimbat parerea fata de ARCA, doar am cautat prin presa ce se mai aude de aceste asa zise misiuni (eu le consider in continuare un mod la limita penalului de a strange niste fonduri in numele premierelor naționale pompoase). Iata ce am gasit cu data de 1 octombrie 2021 in liberalist.ro:

QuoteLansarea EcoRocket: Planul, povestea și etapele

,,Pe data de 2 noiembrie 2021 este planificată o întâlnire de lucru între reprezentanții ARCA, Autorității Aeronautice Civile Române (AACR), Administrației Române a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA), Direcției de Transport Aerian (DTA) din cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii (MTI) și ai Autorității Aeronautice Militare Române (AAMR) pentru a discuta cauzele care au condus la oprirea zborului EcoRocket și pentru a găsi căile de deblocare a situației. Întâlnirea de lucru este convocată de către Ministerul Transporturilor prin DTA la solicitarea ARCA."

Cu putin timp inainte de lansarea preconizata, Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) refuza lansarea EcoRocket. Foarte multe persoane s-au intrebat atunci, pe buna dreptate, daca sunt interese mari ca România să nu devină lider în domeniu.

QuoteDirectorii AACR și ROSA vor rămâne și ei în istorie cu marea realizare de a lupta împotriva EcoRocket și a progresului națiunii

Suntem aici pentru a continua tradiția lăsată de Haas, Vuia, Vlaicu, Coandă, Oberth și mulți alți înaintași români din domeniul aerospațial care au muncit din greu pentru toate realizările lor. Noi ne sprijinim pe umerii acestor giganți ai zborului și astfel știm că EcoRocket va zbura, iar tradiția aeronauticii românești va merge mai departe, iar directorii AACR și ROSA vor rămâne și ei în istorie cu marea realizare de a lupta împotriva EcoRocket și a progresului națiunii.

Mai poti sa zici ceva :D ?
Stirea completa aici:
https://liberalist.ro/analiza/afaceri/romania-lanseaza-ecorocket-primul-satelit-romanesc-din-marea-neagra/
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

hvm

Deci motivul pentru care nu au lansat a fost ca n-au avut aprobare? hmm. Eu credeam ca din cauza ca nu ar fi reusit sa zboare si se termina cu fondurile....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici