IAR-111 | E-111 "Excelsior" | ARCA

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:48:07 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Programul IAR-111 vizeaza realizarea unui avion supersonic de mare altitudine destinat extinderii capabilitatilor ARCA de lansare a rachetei Haas II, pentru competitia americana de astronautica Google Lunar X Prize, precum si dezvoltarii tehnologiilor pentru turismul spatial.



IAR - 111 va avea capacitatea de zbor supersonic cu viteze de Mach 1,5 la altitudini de 16.000m, în cazul transportului rachetei Haas II, iar in cazul folosirii ca platforma de dezvoltare a tehnologiilor pentru turismul spatial, va dezvolta viteze de Mach 2,6 la altitudini de 30.000m.





Finalizarea lucrărilor la aparatul IAR-111 este stabilită pentru jumătatea anului 2012, urmată de prima decolare la sfârşitul anului 2012. Primul zbor supersonic al avionului IAR-111 este prevăzut pentru prima jumătate a anului 2013.

http://www.youtube.com/v/ZzJiBhZRpPE

sursa: ARCA

Ionut

#1
QuoteSimularile aerodinamice pentru avionul supersonic IAR-111 au fost finalizate

ARCA a început simulările Computational Fluid Dynamics (CFD) pentru avionul IAR-111 Excelsior în anul 2010. De atunci, ARCA a continuat aceste simulări pentru toate configuraţiile posibile de zbor. Durata mare a acestor simulări a fost determinată de complexitatea şi cantitatea calculului necesar. În această perioadă trei computere de la ARCA au funcţionat aproape non-stop.

sursa: ARCA

Si cateva poze:






sursa si mai multe poze: Picassa ARCA

Ionut

QuoteSupersonicul românesc IAR-111, la primul test în zobr, deasupra Mării Negre



Cabina avionului supersonic IAR-111 Excelsior a fost testată de Asociaţia Română pentru Cosmonautică şi Aeronautică (ARCA), în zbor, luni, deasupra Mării Negre, în cadrul Misiunii 6, evenimentul realizându-se cu succes, au declarat pentru MEDIAFAX reprezentanţii ARCA.

Rezultatele misiunii vor fi comunicate joi, de la ora 11.00, în cadrul unei conferinţe de presă organizată în Bucureşti.

sursa: Mediafax

valexandru

Quote
Primul avion supersonic romanesc care ajunge in spatiu, sponsorizat de o companie IT care lucreaza si la Cluj


Programul primului avion supersonic romanesc, IAR-111 Excelsior, care va participa la competitia de astronautica Google Lunar X Prize, va fi sponsorizat de o companie IT care lucreaza si la Cluj.

"iQuest este primul nostru partener in domeniul software si impreuna vom parcurge cursa inovarii pentru realizarea primului avion supersonic romanesc IAR-111 Excelsior si pentru castigarea competitiei Google Lunar X Prize. Colaborarea dintre ARCA si iQuest va aduce rezultate frumoase si beneficii pentru ambele parti. Multumim iQuest pentru parteneriatul de lunga durata, prin care vom trai una dintre cele mai frumoase si fascinante perioade din istoria stiintei si tehnicii romanesti. Impreuna scriem istoria!", a declarat Dumitru Popescu, presedinte Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica (ARCA).

"Suntem onorati ca putem fi alaturi de echipa ARCA in initiativa lor din cadrul competitiei Google Lunar X Prize. Inovatia proiectului ARCA tradusa in avionul supersonic IAR-111 este un motiv de mandrie pentru romani si o dovada ca putem si noi ajunge la performanta in masura in care ne dedicam cu pasiune vocatiei", a precizat si Cornelius Brody, fondator si CEO iQuest.

Informaticienii din Cluj ai iQuest au dezvoltat in 2009 un soft care a fost premiat pe plan international. Softul "Trip Journal", realizat de clujenii de la iQuest, a castigat premiul "Excellence in design" si "Best paid for app" la concursul Mobile App World 2010, organizat la Londra.

Softul a fost creat pentru smartpphone -urile iPhone sau pentru cele care folosesc sistemul de operare Android, Bada sau Symbian si a castigat in decembrie 2009 premiul I la categoria "Aplicatii pentru turism" in cadrul concursului Android Developer Challenge, organizat de Google.

Aplicatia Trip Journal, creata de informaticienii de la firma iQuest Cluj, a fost desemnata cea mai buna aplicatie mobila iPhone a momentului, la conferinta mondiala a dezvoltatorilor de aplicatii mobile 360 iDev. Vezi AICI detalii.
sursa: http://www.stiridecluj.ro/social/primul-avion-supersonic-romanesc-care-ajunge-in-spatiu-sponsorizat-de-o-companie-it-care-lucreaza-si-la-cluj
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Si un articol si mai proaspat:

Quote
Pereţii rezervorului sunt atât de subţiri încât rezervorul trebuie să fie menţinut la o presiune internă de 0,5 atmosfere, în permanenţă, se anunţă într-un comunicat.

Dacă presiunea ar fi scoasă din rezervor, acesta s-ar prăbuşi sub propria greutate. Raportul dintre masa structurii/masa combustibilului/presiune este de 0,00082, raport neatins în industria aerospaţială pentru rezervoare de racheta cu motor cu turbopompa.

Rezervorul, care va fi folosit pentru competiţia Google Lunar X Prize, a fost realizat integral din materiale compozite. Tehnologia de fabricaţie este necomunicabilă.

"Testul de duminică ne-a confirmat un lucru remarcabil: suntem posesorii tehnologiei de fabricaţie pentru cele mai uşoare rezervoare de kerosen pentru rachete din lume, fie că este vorba de rezervoare metalice, sau din materiale compozite, care vor fi folosite la zbor în perioada următoare. Am reuşit sa depăşim performanţa rezervoarelor rachetelor Atlas şi Centaur, cunoscute ca cele mai uşoare rezervoare. Această tehnologie va fi imediat implementată pe supersonicul IAR-111 Excelsior şi pe racheta Haas 2", a declarat Dumitru Popescu, preşedintele ARCA.

Vezi fotografii AICI.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/cel-mai-bun-rezervor-de-kerosen-pentru-rachete-din-lume-testat-de-arca-video_927069.html#ixzz1qKtz6hXK

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#5
Observ ca sunt pe youtube mai multe episoade din "Drumul catre supersonic".
Pun aici unul din 15 februarie:
http://www.youtube.com/v/7da6GwPnSMA

LE:
I finaly figured it out!!!
Btw mersi Ionut ca din postul tau mi-am dat seama cum sa pun videoclipul!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#6
  Aici e episodul 132 in care se vad acele rezervoare cu care se tot laudau :) (+testele de pe ele)
http://www.youtube.com/v/N_37rS8xzxk

 
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#7
Aici e un videoclip despre istoria emblemei ARCA:
http://www.youtube.com/v/pfszwIObF1A
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

   As avea si eu niste intrebari:
  1. Acest avion supersonic va rezista la un zbor cu adevarat supersonic?
  2. Metalul ala (din care e facut exteriorul) nu trebuie sa fie extrem de rezistent la temperaturi foarte mari?
  3. De unde au bani sa faca avionul ala (daca chiar il fac sa si zboare)? Sau mai pe romana zis: Cu cine fac banking? :lol:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

La 1 si 2 nu stiu, nu ma pricep. :)
La 3 e simplu, fac banking cu BRD. :)

BRD e un sponsor important pentru ARCA, din cate cunosc eu. Stiu ca majoritatea finantarii ARCA e asigurata din sponsorizari ale companiilor private. Daca esti curios poti cauta la ei pe site un raport financiar/de activitate sau ceva de genul, fiind ONG ar trebui sa aiba asa ceva.

valexandru

Quote from: Ionut on March 29, 2012, 05:27:21 AM
La 1 si 2 nu stiu, nu ma pricep. :)
La 3 e simplu, fac banking cu BRD. :)

BRD e un sponsor important pentru ARCA, din cate cunosc eu. Stiu ca majoritatea finantarii ARCA e asigurata din sponsorizari ale companiilor private. Daca esti curios poti cauta la ei pe site un raport financiar/de activitate sau ceva de genul, fiind ONG ar trebui sa aiba asa ceva.
La sfatul tau am intrat pe website-ul lor:
    arca.ro
    Si observ ca BRD este singurul sponsor cunoscut si mai important dintre cei de acolo.
   
    Programele efectice ale ARCA:
Quote
Printre obiectivele programului se numara:

- dezvoltarea motorului racheta Executor,
- dezvoltarea avionului supersonic de transport IAR-111 pentru racheta Haas II
- castigarea competitiei de 30 milioane $, Google Lunar X Prize, utilizand ansamblul IAR-111/Haas II
- dezvoltarea rachetei orbitale Super Haas, capabila sa plaseze pe orbita sarcini utile de 2,5 tone.
- lansarea unui cosmonaut pe orbita pana in anul 2025 cu lansatorul Super Haas

Programele anterioare dezvoltate la ARCA au fost:

- Racheta Demonstrator 2B, echipata cu primul motor din lume, din materiale compozite, reutilizabil, care a fost lansata, cu succes, la data de 9 Septembrie 2004, de la Baza Fortelor Aeriene de la Capu Midia.
- Sistemul aerospatial Stabilo care a executat doua zboruri. Misiunea 1, lansata la o altitudine de 14.700 m, în stratosfera si Misiunea 2 lansata în 2007 la o altitudine de 12.000 m, deasupra Marii Negre, cu sprijinul Fortelor Navale, a Fortelor Aeriene si al ROMATSA.
- Racheta suborbitala Helen, demonstrator tehnologic pentru competitia Google Lunar X Prize, lansata cu succes la 1 octombrie, 2010, din largul Marii Negre, în cadrul Misiunii 4B, atingand altitudinea de 40 km.
sursa: arca.ro
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

l3x

eu pana nu vad ceva zburand nu cred o boaba :)

Ionut

Quote from: l3x on March 29, 2012, 05:15:18 PM
eu pana nu vad ceva zburand nu cred o boaba :)

Rome wasn't built in a day. :D Au avut succes cu lansarea acelui balon imens de pe o nava romaneasca, au lansat de pe mare. E mult pana departe. :) Mie imi place de ei, ii apreciez pentru ca viseaza.

valexandru

#14
http://www.youtube.com/v/fbKmIgxAxl0

    Pe mine asta ma face sa ma intreb niste chestii:
1. De unde fac ei rost de materiale?
2. Folosesc materiale de calitate care sa asigure siguranta maxima ,nu?
3. Nu merg pe principiul romanesc "Cu cat e mai ieftin , cu atat e mai bine" , nu?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"