Vitrina cu autostrazile Europei

Started by bogdymol, December 31, 2013, 01:19:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.



bogdymol

Autostrada A6 din Germania, langa baza militara americana Ramstein:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

#48
^ Pur si simplu superba fotografie...  :D

bogdymol

Autostrada A3 langa Comarnic:





Pardon, am incurcat fotografiile. E autostrada A10 din Austria, la sud de Salzburg.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

^^ Poza de mai sus a fost facuta de la Castelul Hohenwerfen. Zona a fost superba, asa ca ieri am revenit.

Am urcat cu masina pe acest drum foarte inclinat (panta de 21%) - se vede in poza si castelul si muntele pe care am urcat:





In timpul urcarii am putut face o poza la autostrada A10:



Asa arata valea, vazuta (aproape) de sus. Se vede si autostrada A10 cum serpuieste:



O alta vedere a autostrazii A10, in departare:




^ Daca va intrebati de ce calitatea acestei poze e mai scazuta decat a celorlalet, uitati cum arata zona cand indepartez:



Si mai indepartat:



Pozele sunt facute de la intrarea in pestera aceasta:



Daca sunteti curiosi, aceasta este pestera Eisriesenwelt, cea mai mare pestera de gheata din lume (au fost 0°C inauntru, in timp ce afara erau 30+).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Autostrada A22 (Brennero) din Italia:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radioman

#52
Austria, in septembrie, anul de gratie 2017...Dinspre Zell Am See spre Viena.







Multa lume, putini OAMENI...

crazyAlex

Autostradă între Kosmira și Salonic. 160 km cu 47 de tuneluri și sute de viaducte.

Autostrada este mai mare, are 76 de tuneluri (împreună măsoară 100 km!) și leagă Turcia de Albania traversând Grecia.

https://youtu.be/AgRHMps-fww


JohannDB

Germania, la granița cu Polonia, A4 km 96+300 (la km 96+500 este podul de graniță peste Neisse), prima parcare pe teritoriul german pe sensul spre Dresda. Mai la dreapta invizibil, orașul Goerlitz, iar turnul alb-roșu este din Zgorzelec-ul polonez... Imagine obținută cu drona de un coleg de însoțire, ce mi-a dat și filmările....



Powered by API/PUM imgur uploader

Xed

Autostrada: A95 (Bavaria, Germania)
Directia: Munchen -> Garmisch







Xed

Autostrada: A12 (inainte de intrarea in Roppener Tunnel, Tirol, Austria)
Directia: Arlberg -> Innsbruck