To SMF or not to SMF...

Started by sebba, December 30, 2013, 08:03:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

To SMF or not to SMF...

adica... Ionut... nu crezi ca ar putea fi de preferat o alta platforma de forum? ceva gen vBulletin sau IPB?

si eu folosesc SMF de ani de zile si sunt destul de multumit de el, e free, e "curat", destul de placut ca interfata dar are totusi limitarile lui
eu de exemplu as trece pe vBulletin dar nu am o comunitate asa de mare care sa poata sustine investitia
aici insa SMF-ul imi pare cam la limita "features-urilor" oferite
e o comunitate destul de mare si implicit si cerintele cresc

dezavantajul e ca o platforma mai serioasa, sa-i zic asa, ar fi pe bani si nu stiu cat s-ar putea acoperi din donatii
banuiesc insa ca o campanie de donatii ptr upgradarea forumului nu ar fi primita doar cu huiduieli :)

ce zici? ce ziceti?

Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

M-am gandit sa fac un "upgrade" la vBulletin, e singura platforma care merita. Am si testat vBulletin, e mai puternica platforma, clar, insa nu e cu mult peste SMF. Si sincer nu merita banii, cel putin momentan, chiar daca s-ar acoperi din donatii. :)

Care ar fi avantajele vBulletin? Sunt comunitati pe SMF de sute de mii de useri, deci nu ar avea probleme chiar la cateva mii de useri. Plus ca SMF imi place mult ca este o platforma simpla si in acelasi timp puternica. Nu vad un avantaj major al vBulletin, sincer. Repet, am testat vBulletin ultima versiune prin toamna.

sebba

in general ambele platforme fac acelasi lucru
VB insa imi pare mai stabil, mai safe
ma refer aici la MOD-uri si personalizari, exact la ce incerci tu sa eviti la SMF sa-l tii "curat"
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

#3
Si SMF are mod-uri si core features (karma este un exemplu, este un feature intern dezvoltat de ei, nu mod extern) pe care le poti activa. Incerc sa le evit pentru ca multe sunt doar floricele... incarca degeaba forumul. Simplitatea e cea mai eficienta cale.

Apropo, aici gasiti cele mai mari comunitati din lume:
http://www.thebiggestboards.com/smf-forums.php

Multe comunitati de zeci de mii si chiar sute de mii de useri ruleaza chiar versiuni mai vechi de SMF. Softul este foarte stabil, nu-mi fac probleme. :) Oricum, backup-ul este sfant. :D

sebba

da man, stiu foarte bine ce poate SMF, cred ca se fac 7-8 ani de cand il folosesc, poate chiar mai bine, am si uitat... de la o varsta incolo incepi sa mai uiti :)


dar tocmai ptr chestii gen karma iti propuneam eu VB-ul
face karma ce face dar nu se compara cu like-ul lui VB/FB
plus alte detalii care fac diferenta atat ptr user cat si ptr administrare
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

Ionut, am testat la mine un mod de "Likes", mod moca, nu foarte complicat dar merge (SMF 2.0.6), asta de aici: http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=3708

mai e unul mai jmecher dar e pe bani: http://www.smfpacks.com/likes/quot;%20class=

parca e mai sexy decat actuala "karma" cu like/dislike
poate-l bagi (dupa un back-up, of course) ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Cezar

Am avut un forum pe SMF timp de 1 anisor si un pic. Sincer, ma gandeam sa trec ori la vBulletin ori la XenForo dar m-am decis sa stau cu SMF. E simplu, usor de intretinut, are o groaza de add-on-uri si teme si suport de la comunitate. Si e free. Mi-am facut portal pe el cu stiri si altele folosing SimplePortal. Ideea e ca SMF a fost pentru mine platforma ideala.
In cazul in care venitul forumului creste, se poate face o tranzitie catre vBulletin pentru suport profesional dar nu stiu (sau, nu cred) daca are rost acum.

pasadia

Nu stiu daca aici e cel mai potrivit loc sa spun asta, dar de cand s-a introdus sectiunea "Domenii strategice in economie" aceasta nu functioneaza chiar corect. De exemplu daca ultimul mesaj din toata sectiunea Nivel national este scris in acea sub-sectiune, el nu apare ca ultim mesaj. De asemenea chiar daca nu exista vreun mesaj necitit in acea sub-sectiune, simbolul care apare in dreptul sectiunii Nivel national sugereaza ca ai avea mesaje necitite in interior.

Ma rog, n-am explicat poate in modul cel mai potrivit, dar sper ca poti sa gasesti o solutie ca sa functioneze identic si nou creata sub-sectiune ca si celelalte.

stangabriel

#8
Si eu am observat ce ai scris tu, explicatia pe care am gasit-o eu a fost ca posturile din Energie sunt in Child Boards,nu e in Domenii Strategice direct, cum ar fi autostrada A1 in Rutier. Doar Aviatie mai are asa. Ionut stie repartizarea,poate ne explica rationamentul,il rog.

Ionut

Da, cred ca e ceva de genul asta. E cam ciudat, stiu. :D Dati mark all messages as read (sub board-urile forumului in dreapta) dupa ce ati dat Show unread posts since last visit de sus de tot din header de langa poza voastra de profil (daca aveti o poza de profil). :)

dr4qul4

#10
Salut. De pe wireless (Telekom) imi apare ca am IP-ul banat!
De pe vodafone merge.

Am mai avut ban pe forum (de 2 ori :)) , asa ca stiu ca se da doar pt scris. Si oricum am fost cuminte in ultimul timp.

Asadar, e vreo pb cu Telekom?

Access denied. Your IP address [162.158.xxx.xxx] is blacklisted. If you feel this is in error please contact your hosting providers abuse department
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Sunt unele adrese IP blocate de server. Cand ti se aloca (de la internet provider-ul tau) un IP din acea clasa, nu poti intra pe forum. Daca poti, re-conecteaza-te la net ca sa primesti alt IP. Mai greu de facut la job. :)

TibiV

Quote from: dr4qul4 on August 19, 2016, 10:38:15 PM
Asadar, e vreo pb cu Telekom?

Access denied. Your IP address [162.158.xxx.xxx] is blacklisted. If you feel this is in error please contact your hosting providers abuse department

Am patit-o si eu. Exact acelasi mesaj.
Am cablu Telekom.
Culmea este ca am postat astazi la 15.01

Acum postez de pe mobil... : >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Restart la echipament (router, modem,ce are providerul la tine) si va merge.... mai greu pt cei cu IP fix.  Am patit si eu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pasadia

Eu am alta nelamurire: ce procedura cu privire la resetarea parolei exista?

Folosesc in mod curent 4 echipamente (2 laptop-iuri, 2 mobile). Pe 2 dintre ele am salvata parola forumului, pentru celelalte nu. Si orice as face nu reusesc sa o regasesc sau sa o resetez (nu se genereaza acel mail catre adresa setata pentru resetare).