News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[CT] Reabilitarea si extinderea plajelor

Started by Harry, December 23, 2013, 11:38:34 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry

Cum lucrarile la diguri sunt avansate olandezii de la Van Oord se pregatesc de innisipare. Astfel pe plaja din Mamaia Nord s-au adus sectiunile de conducte pentru extragerea nisipului. Acestea raman depozitate temporar pe plaja pana la sosirea vaporului folosit la amenajarea de plaje. Odata cu sosirea navei, conductele vor fi mutate in mare, unde se vor uni toate sectiunile. Prin intermediul tubului creat se va extrage nisip din larg si va fi adus la mal unde se vor largi plajele cu 60 de metri.

foto: VladyF










ciprebbe

Ai o idee cam cat e diametrul acestor conducte?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Harry


Harry

Olandezii de la Van Oord continua lucrarile de reabilitare costiera in acelasi ritm accelerat cu care ne-au obisnuit. Pe sectorul Tomis Nord au fost depozitati sute de acropozi care vor fi folositi la coronamentul digurilor de protectie.

foto: Radu Cornescu


igorashu

Zidurile alea din beton vor fi cumva integrate în peisaj?

Harry

Nu stiu . Sunt parte a unei investitii private in cartierul de 90 de vile care se vede in imagine. ele au rol  in  a tine malul

Tavi

Vad ca ceva graffiti au pe ele ... poate nu ar fi rau sa se faca ceva organizat. Zidul este al primariei sau al celor 90 de vile? Asta este interesanta si pentru fisc ... poate pune cineva vreo taxa pe el (ca, vezi Doamne, este constructie speciala :)))))

Harry

E ceva mai complicat. Zidul si drumurile urmeaza sa fie predate primariei dupa finalizarea cartierului. E o poveste lunga si complicata. :))

Harry


Harry

Am vazut numeroase fotografii cu acropozii depozitati dealungul coastei de unde vor fi preluati si folositi la diguiri. Acestia sunt produsi in zona de sud a Portului Constanta. Insa ce nu stiu multi este ca un astfel de depozit se afla chiar in interiorul orasului, in zona industriala. Iata o fotografie cu acropozii aliniati, gata sa fie luati si folositi la reabilitarea costiera.
Acropozii sunt niste blocuri din beton folosite la realizarea coronamentului digurilor. De conceptie olandeza, acropozii sunt net superiori stabilopozilor.

foto: ishaq


Tavi

Harry, multumim de info! Vad ca olandezii se tin tare de treaba. O fi de la faptul ca lucreaza cu fonduri UE?  :D

Harry

Posibil  :D Si consortiul italiano - austriac lucreaza tot cu fonduri UE dar pana acum lasa de dorit....

tzunny

Quote from: Harry on January 18, 2015, 05:04:30 PM
Am vazut numeroase fotografii cu acropozii depozitati dealungul coastei de unde vor fi preluati si folositi la diguiri. Acestia sunt produsi in zona de sud a Portului Constanta. Insa ce nu stiu multi este ca un astfel de depozit se afla chiar in interiorul orasului, in zona industriala. Iata o fotografie cu acropozii aliniati, gata sa fie luati si folositi la reabilitarea costiera.
Acropozii sunt niste blocuri din beton folosite la realizarea coronamentului digurilor. De conceptie olandeza, acropozii sunt net superiori stabilopozilor.

NU sunt produsi in Portul Constanta, ci sunt turnati de o firma constanteana (C.U.) chiar in unitatea unde sunt depozitati in apropierea podului IPMC..
NU sunt de conceptie olandeza, ci sunt proiectati de o firma franceza.

Harry


Harry

In sfarsit asocierea austriaco - italiana Porr Bau s-a pus serios pe treaba si a inceput reabilitarea costiera pe sectorul Mamaia Sud. Deja primul dig incepe sa prinda forma.