[CT] Infrastructura sportiva si turistica

Started by Harry, December 18, 2013, 07:08:34 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry



Sorinus

Sunt chiar emotionat ca a mai disparut o bucata de parc si a mai aparut un hotel care o sa stea 70% gol 9 luni pe an.

Harry

COMPLEXUL MUZEAL DE STIINTE ALE NATURII CONSTANTA a lansat anuntul publicitar pentru executie lucrari ,,Amenajare amplasament lacustru pasari acvatice".

Lucrarile presupun amenajarea unui sector de expunere a pasarilor acvatice. Amenajarea locatiei implica sectorizarea zonei peninsulare (cuprinde teren si o sectiune din luciul de apa aferent) si realizarea de adaposturi si imprejmuiri terestre si lacustre. Realizarea obiectivului de investitie presupune extinderea si amenajarea zonei aferente pasarilor acvatice, imprejmuirea si acoperirea partiala a acestei zone.

Valoarea estimata fara TVA: 227.979,88 lei.

Termen limita primire oferte: 26.05.2017.


COMPLEXUL MUZEAL DE STIINTE ALE NATURII CONSTANTA a lansat anuntul publicitar pentru executie lucrari ,,Reabilitare alei zona Planetariu".

Sectiunea vizata pentru efectuarea lucrarilor de reabilitare reprezinta aleea/calea de acces si tranzit pietonal ce traverseaza parcul dendrologic al Complexului Muzeal de Stiinte ale Naturii Constanta spre obiectivul Planetariu. Totodata, lucrarile de reabilitare vizeaza si caile de acces si tranzit catre Observatorul Astronomic si locatiile cu rol administrativ din zona.

Valoarea estimata fara TVA: 144.957,98 lei.

Termen limita primire oferte: 26.05.2017.

Harry



Incet dar sigur, comuna 23 august isi consolideaza statutul de statiune estivala. Cea mai noua investitie in sectorul turistic se va realiza pe un teren de 49.200 mp, amplasat pe malul lacului Tatlageac, spre statiunea Olimp, langa Blaxy Resort.



Proiectul va fi dezvoltat de Tomis Garden Residence si Logis Project.

Accesul în complex se va realiza din str.Răsăritul Soarelui, adiacent laturii de Nord a
terenului, la Sud din strada - drum de exploatare ,,De 321", la Est din strada - drum de
exploatare calea ferată, la Vest din strada - drum de exploatare ,,De 319".



Complexul va fi alcatuit din Corp Central : Recepţia, Administraţia, Restaurant 1 cu 450 locuri desfasurat pe S+P+E+M; restaurant 2 cu 450 de locuri, 3 baruri (2 cu 50 de locuri si unul cu 100 de locuri); 41 de imobile destinate spatiilor de cazare cu regim de inaltime P si P+E; 3 piscine (2 pentru adulti si 1 pentru copii) si 3 terenuri de agrement destinate copiilor.



Cladirile vor fi pe structura din beton cu pereti din caramdia, finisajele exterioare vor fi din tencuieli decorative, piatra, lemn si acoperisuri din stuf si tigla ceramica. Tamplaria va fi din lemn cu geam termopan.


dr4qul4

Mie nu mi se pare nici pe malul lacului nici pe malul marii..... Vor avea plaja proprie?
Cum au de gand sa faca accesul catre mare? Fac un drum drept (sunt doar 250 m) si o sub/supratraversare a CF?  Sau te duci la mare dar stai doar la piscina.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Pai cam asta e ideea la all inclusive, sa nu iesi din hotel

dr4qul4

 :lol: :lol: :lol:

Asta e interpretarea romaneasca sau cum?

Am fost si in Turcia si in Egipt, hoteluri de 5 stele cu teritoriu imens (aquaparc, terenuri de tenis, 3-5-7 piscine, baze nautice showuri in fiecare seara, chiar si club la unul) si cu plaje mari proprii si tot nu am stat in hotel. Am fost la scufundari. Am fost in orasele de langa. Am fost in excursii la sute de km distanta.

Mi se pare extrem de trist sa te duci la "mare" dar de fapt stai 7 zile inchis intr-un resort de 2 bani,  doar la piscina. Pana la urma e vacanta, nu puscarie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Oarecum ... da :)))

Am avut ocazia recent sa stau o zi intreaga la Phoenicia Resort din Mamaia Nord, care desi are plaja e gandit in asa fel incat sa nu parasesti incinta. Ai acolo tot ce vrei, de la magazine, la restaurante, baruri, piscine, locuri de joaca, se intampla tot felul de minievenimente DAR din ce am observat clientela careia i se adreseaza e de tip Satul de Vacanta. Eu personal si poate ca-s fitos la faza asta , nu-mi voi duce copii/familia sa stea intr-un astfel de resort.

dr4qul4

#144
Pai ai stat 1 zi! Incearca sa stai o saptamana.

Oricum, mie mi se pare aiurea sa te duci la mare si sa stai numai la piscina. Ma uit la hotelurile din Turcia, unele cocotate pe tot felul de stanci, care desi au piscinele sus (si teritorii de zeci de mii de m2), au investit sume enorme in lifturi, scari si pintoane ca sa ajunga turistii la mare.
Sa mai amintesc si de cele care au tunel pietonal pe sub sosea, desi de multe ori vorbim de o simpla strada?

Si sa treci o cale ferata (cu 2 copii langa tine, colac si vreo 5-6 beri la bord), pe unde ai chef, nu mi se pare o idee prea buna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Hotelul Scandinavia din Mamaia se redeschide in aceasta vara dupa cativa ani buni in care a stat inchis. Ce-i drept in ultimii 2 ani s-au efectuat lucrari de modernizare si extindere.



Hotel Club Scandinavia dispune de: 33 de camere duble standard, 9 camere duble superioare, 2 camere duble pentru persoane cu dizabilitati, 5 Family Room, 3 apartamente Junior, 3 apartamente Family, 1 apartament Prezidential si 1 apartament Panoramic View.

De asemenea pe malul lacului se afla restaurantul Apus de soare.


Harry

#146

Harry


SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

Harry

Asa cum anticipam s-au oprit dupa ce au finalizat prima cladire si zona de agrement.