News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[CT] Ce-am mai vazut din mers in Constanta

Started by Harry, October 13, 2014, 09:45:06 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry


Harry


Harry

Compania de stat Oil Terminal, operatorul terminalului petrolier din portul Constanța, la care Ministerul Energiei deține aproape 60% din acțiuni, va lansa negocieri cu dezvoltatorul imobiliar Iulius Real Estate, controlat de omul de afaceri Iulian Dascălu, pentru un parteneriat în vederea valorificării unui teren de 38 de hectare al Oil Terminal, situat în secția Platforma Nord a amplasamentului terminalului.

https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/real-estate-constructii/oil-terminal-incepe-negocierile-cu-iulian-dascalu-pentru-un-proiect-de-regenerare-urbana-la-constanta-de-sute-de-milioane-de-euro-21038939

----
eu personal sunt f sceptic

kitsune

Măcar se spune pe unde este terenul?
Și eu mă îndoiesc.
Apropo, de complexul de la Abator se mai aude ceva sau s-a dezumflat și ăla?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


Harry

Agentia pentru Protectia Mediului  Constanta,  anunţă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare NU ESTE NECESARA EFECTUAREA EVALUARII IMPACTULUI ASUPRA MEDIULUI  în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul: ,,SURSA DE PRODUCTIE ENERGIE UTILA TERMICA SI ELECTRICA PRIN COGENERARE DE INALTA EFICIENTA IN MUNICIPIUL CONSTANTA" , amplasat in municipiul Constanta, b-dul. Aurel Vlaicu nr. 123, jud. Constanta, titular:  U.A.T. MUNICIPIUL CONSTANTA, cu sediul în mun. Constanta, b-dul. Tomis nr. 51, jud. Constanta.

Harry

Poate de data asta e cu noroc

7/17/2023   SC BOGARIS RESIDENTIAL ROM CUATRO SRL PRIN CRACAOANU MARIA ALINA   STRADA NESPECIFICATĂ nr. LOT1/4/2; LOT 1/2; LOT1/3/1; strada nespecificata, loc. Constanţa, jud. Constanţa, România   ELABORARE PLAN URBANISTIC ZONAL ANSAMBLU MULTIFUNCȚIONAL

Harry

^^ cel mai probabil in loc de turnuri cu 24 de etaje o sa se faca un strip mall

Harry

Se demoleaza tot ce e la sud de Hornbach. Pare ca a luat un avant semnificativ dezvoltarea pe Vlaicu. Avantanjul e ca sunt loturi mari si poate sa iasa ceva misto cu proiecte unitare.


kitsune

Se mărește Constanța. In sensul că se mută indicatoarele de intrare (ieșire din) oraș. Și se reduce limita de viteză pe tronsoanele respective la 50km/h. Nu mai găsesc articolul din presă, dar situația era cam așa:

- DN2a spre Ovidiu, noul indicator e dincolo de OCH, undeva in dreptul Pomacost
- DN3c varianta Ovidiu, tot cam pe-acolo, in dreptul OCH
- DN3 spre Valu Traian, undeva aproape de Stațiunea de cercetare agricolă Valu
- DN39 spre Mangalia, nu mi-e clar unde, "după giratoriul Constanța Sud".

"Pentru fluidizarea circulației, se reduce viteza la 50km/h"  :lolz:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence