[CT] Constanta istorica

Started by Harry, December 18, 2013, 01:59:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Time-and-Space

interesant. ar fi frumos sa ingroape/sistematizeze in retea subterana toate cablurile cu aceasta ocazie.

Harry

Asta se si face. Doar ca spre deosebire de alte orase unde reteaua de pe stalpi a fost bagata in subteran, la noi se trage retea noua in subteran cu tot ce trebuie conducte, puncte de viyitare, racorduri si la final cand se termina toata reteaua noua cablurile de pe stalpi se taie si se arunca. Lucrarile d eingropare a cablurilor se desfasoara in tot orasul dar si in Mamaia nu doar in Peninsula.


Harry

Lucrările de consolidare ale micuţei vile neoclasice de la Tomis no.16 s-au finalizat. Acum s-au demarat lucrările de ridicare ale celor două etaje suplimentare, urmând ca la final faţada să fie restaurată.




AFC

Jos palaria. Chiar daca reabilitarea dureaza de ceva vreme sunt sigur ca va arata super la final.
Liceean fiind la Micea imi faceam veacul prin zona si ma bucura sa vad ca locul asta incarcat de istorie revine la stralucirea de odinioara.
Harry, este prevazuta refacerea fatadelor ca si obligatie a propietarilor de cladiri ?
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Harry

Legea e destul de ambiguua, iar spre deosebire de Cluj, Sibbiu sau Brasov, unde desi au o imensa valoare, centrele vechi nu au o pozitionare deosebita, aici la noi avand deschidere la mare iti dai seama cat de tensionata e situatia, asa ca nu se vor pune presiuni pe investiotri, mai ales ca aproape 95% din cladiri sunt deja retrocedate si au proprietar. Se va merge pe calea negocierii.

AFC

Un centru istoric reabilitat, o Marina modernizata, Cazinoul renovat,... in viitor acolo se vor face bani frumosi. Daca mai punem si Soseaua de coasta sunt sigur ca se va investii si cred ca metoda dialogului poate fi constructiva. Multumesc pentru informatii.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Harry


Harry


Harry


Harry


Harry


Harry


RaduC

Harry, sti cumva daca s-a imbunatatit capacitatea de drenaj pluvial a sistemului, prin mijloace sustenabile? Ex, am vazut ca s-a folosit granit (?) pentru pavajul trotuarelor. Oare acest pavaj permite, prin proiect, infiltrarea unui procent din apele pluviale? Mai sunt si alte tehnici, dar eu sunt interesat daca la nivel de concept s-a implementat ceva. Mersi

Harry


Harry