News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[MS] Centura Reghin

Started by NGC, May 21, 2019, 07:28:00 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "Completare Studiu de Fezabilitate Varianta de Ocolire a Municipiului Reghin".

Valoare estimata: 1.712.275,00 RON fara TVA

Durata contractului: 23 luni

Finantare: Alte fonduri

Termen depunere oferte: 24.06.2019

Quote
Durata contractului - 23 luni, din care: - Durata de executie a serviciilor - 11 luni - Durata de avizare si aprobare a Indicatorilor tehnico-economici (emiterea HG) si emiterea HG pentru expropieri si a Deciziei de expropiere - 12 luni Durata de executie a serviciilor - 11 luni, din care: - 1 luna activitati pregatitoare - 8 luni pentru elaborarea SF si obtinerea avizelor si acordurilor - 2 luni pentru PAC si obtinerea Autorizatiei de Construire de la data emiterii Ordinului de incepere de catre Beneficiar ulterior emiterii Deciziei de Expropiere.



alecu26

Vreo veste de aici? Avem un singur ofertant.Foarte agresiv in ultima vreme TPF pe piata de licitatii. Si pare OK firma.
Drumurile noastre POATE;

razvan96

Inca apare in evaluare tehnica, la fel ca mai toate licitatiile pentru SF/SF+PT lansate anul asta, cu exceptia DX Bacau-Piatra Neamt.Aici chiar e ridicol pentru ca, pe langa ca e o singura oferta, cred ca nu CNAIR central se ocupa de evaluare ci DRDP Brasov.


NGC

De fapt atribuirea a avut loc saptamana trecuta, dupa cum au transmis atunci vrabiutele, doar ca eu am uitat sa va zic. :p
Ceea ce apare acolo in SICAP este data anuntului de atribuire, dar rareori data anuntului de atribuire corespunde cu data atribuirii.

alecu26

Foarte agresiva TPF in ultima vreme pe piata. Si pare o firma super OK la nivel international. Ar fi bine venit un aer de prospetime in proiectarea Romaneasca.
Drumurile noastre POATE;

JohannDB

Centura Reghin............... Vor fi și aici vreo....8 (opt) girații tâmpite (după cât se vede pe plan) ??

survola

#9
Din caietul de sarcini reies doar trei giratorii.

Horațiu 87

Noutăți despre Varianta de Ocolire a municipiului Reghin

Directorul general regional al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov, Horia Stancu, a declarat vineri, 10 ianuarie, cu ocazia unei vizite de lucru la Centrul de Întreținere și Coordonare al Autostrăzii A3, situat la intrarea pe autostradă din zona orașului mureșean Ungheni, că în perioada următoare va fi completat Studiul de Fezabilitate (SF) pentru Varianta de Ocolire a municipiului Reghin.
"Varianta de Ocolire a Reghinului este în completare de SF. Săptămâna viitoare, colegii mei de la Direcția Regională împreună cu cei de la Primăria Reghin și cei de la firma care a făcut SF-ul se vor duce la fața locului, vor studia planurile, Planul Urbanistic General, pentru a vedea exact traseul, pentru că de când este SF-ul până acum s-a construit destule de mult în zonă și trebuie să avem un traseu realist. După ce se va finaliza SF-ul, se vor găsi sursele de finanțare și se va lansa licitația pentru proiectare și execuție", a afirmat Horia Stancu.
În luna mai 2019, Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov a lansat o licitație, rămasă fără niciun rezultat, pentru ,,Completare Studiu de Fezabilitate Varianta de Ocolire a Municipiului Reghin".

Datele tehnice ale licitației respective erau următoarele: valoare estimată de 1.712.275 de lei, fără TVA, lungime de 10,440 de kilometri, un sens de mers, parte carosabilă de 2 x 3,50 de metri, acostament de 2 x 1,50 de metri; durata contractului: 23 de luni.

https://www.zi-de-zi.ro/2020/01/10/noutati-despre-varianta-de-ocolire-a-municipiului-reghin/?fbclid=IwAR36gFFHVSt_XgtYXIO2OEGpAPOuJcDIjwisdPMT0ayhcq-o2tWfvVKFj74

Bogdan_Cluj

Orientativ un scenari realisto-optimist este cam asa?

T4 2021 – finalizare SF
T1 2022 – lansare licitatie executie
T4 2022 – atribuire contract executie
T1 2023 – incepere lucrari in teren
T4 2024 – deschidere partiala un segmen prioritar
T4 2025 – finalizare centura

Ce ziceti?

alecu26

perfect. Nu stiu cum va fi cu finantarea...dar e bun scenariul.

O sugestie poate pentru proiectare ar fi ca cele 3 giratorii sa fie gandite pentru upgrade la pasaje pe viitor sau mini noduri rutiere.
Drumurile noastre POATE;


razvan96

La finalul anului s-a emis si AM-ul. Am uitat sa mentionez in mesajul anterior ca o harta a traseului final poate fi gasita la pagina 240 a documentului mentionat. Vestea buna e ca au corectat curbele din partea de vest, a ramas un singur viraj cu viteza de proiectare 40 km/h, restul traseului e pentru 80. Sa vedem cand apar indicatorii tehnico-economici.