News:

.

Main Menu

Aeroporturi din lume

Started by iuli, October 19, 2013, 12:30:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Acum 2 ani am fost acolo. Doar ca am emrs cu Tarom si am aterizat pe Dubai. Dar stiu ca WIZZ ateriza de atunci pe al Maktoum care urma sa devina un colos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut


SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

High Mileager

#63
 Cum isi planifica altii viitorul..

TPE - Planificarea pana in 2020 pt T3


Planificare pana in 2030 cu a treia pista


HKG masterplan 2030


SIN


KUL



Cam asa se fac studiile, calculele pentru a decide corect care e directia de urmat..
In ultimii ani am avut zboruri si lay-over-uri spre/prin 5 aeroporturi majore din Asia KUL, SIN, TPE, HKG si MNL.. Primele 4 au planuri de extindere mari(KUL deja le-a com finalizat)..MNL nu prea mai are loc fiind prea in oras.
Exceptand MNL celelalte 4 au superconectivitate cu trenuri, HSR, autobuze etc
Ideea e ca toata lumea investeste contand pe cresteri semnificative ale traficului..

Si ajungem la OTP unde e la fel de clar ca o crestere procentuala de peste 15% va da aeroportul peste cap in numai 3-4 ani(deja sunt semne cu 4 ghisee la control pasapoarte Sosiri..o zona foarte foarte stramta unde asteptand intr-o zona plina ochi, te poti amuza vazand stewardese sic de la Qatar si Aeroflot zicand "escuse me" incercand sa treaca de "femei cu fuste lungi pitoresti cu bebe in brate" ce raspund "hah"..)
Practic construirea/extinderea de noi facilitati(gen T2) la OTP ar fi trebuit deja inceputa pentru a tine pasu' cu cererea sau in cel mai rau caz sa inceapa cat de curand. Dar nu se aude mare lucru..

Are cumva cineva ceva in 3D cu viitoarea dezvolatare a OTP? Chiar sunt curios sa vad amplasamentul T2 (am postat si pe SSC dar pana acum fara raspuns)

elphax


Ionut

Atentie la titlu, este FALS. Cel mai "mare" (adica aglomerat) aeroport este Hartsfield din Atlanta (Georgia). Si parca si Beijing-ul este peste Dubai. DXB e pe 3.

Dubai își menține și în 2017 titlul de cel mai aglomerat aeroport din lume

Dubai și-a menținut în 2017 titlul de cel mai aglomerat aeroport din lume pentru pasagerii internaționali, deși ritmul de creștere al traficului de pasageri a fost cel mai lent din ultimii nouă ani, transmite Reuters. Traficul anual a crescut cu 5,5% anul trecut, la 88,2 milioane de pasageri, față de 83,6 milioane de pasageri în 2016, a informat operatorul aeroportului internațional Dubai, scrie Agerpres. Pentru acest an se previzionează un avans al traficului de 2,4%, la 90,3 milioane de pasageri.

Profit.ro

cezar-mario2012

Aeroportul internațional Ben Gurion




Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Cele mai bune aeroporturi din lume in 2018

Pe 21 martie, in cadrul Skytrax World Airport Awards 2018, au fost anuntate cele mai bune aeroporturi din lume. Pentru al 6-lea an consecutiv, Singapore Changi a ocupat primul loc. Ceremonia a avut loc la Passenger Terminal EXPO in Stockholm. Din 1999 si pana acum, premiile Skytrax World Airport sunt decernate pe baza voturilor pasagerilor in cadrul celui mai complex sondaj de acest gen. Sondajul este realizat ca unul independent, fara taxe de participare sau tarife din partea aeroporturilor, iar folosirea logo-ului de catre castigatori si a informatiilor conexe este gratuita.

Premiil 2018 se bazeaza pe 13,73 de milioane de chestionare completate de peste 100 de nationalitati. Sondajul s-a desfasurat intre august 2017 si februarie 2018 in 550 de aeroporturi din intreaga lume, fiind incluse aspecte legate de check-in, sosiri, transfer, shopping, control de securitate si al frontierei, respectiv plecari. Sondajul a fost realizat in engleza, spaniola si chineza. Lista completa a castigatorilor.







Aeronews.ro

SB76UFO

Istanbul Ataturk Airport

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

"Prostia este eternă și invincibilă"

tom_sawyer

Routesonline prezintă topul celor mai aglomerate rute aeriene în 2017

Primele zece cele mai aglomerate rute aeriene din lume

1. Jeju – Seul Gimpo (CJU-GMP – 13.460.306 pasageri);
2. Melbourne – Sydney Kingsford Smith (MEL-SYD – 9.090.941 pasageri);
3. Sapporo – Tokyo Haneda (CTS-HND – 8.726.502 pasageri);
4. Fukuoka – Tokyo Haneda (FUK-HND – 7.864.000 pasageri);
5. Mumbai – Delhi (BOM-DEL – 7.129.943 pasageri);
6. Beijing Capital – Shanghai Hongqiao (PEK-SHA – 6.833.684 pasageri);
7. Hanoi – Ho Chi Minh City (HAN-SGN – 6.769.823 pasageri);
8. Hong Kong – Taiwan Taoyuan (HKG-TPE – 6.719.030 pasageri);
9. Jakarta – Juanda Surabaya (CGK-SUB – 5.271.304 pasageri);
10. Tokyo Haneda – Okinawa (HND-OKA – 5.269.481 pasageri).

Primele zece cele mai aglomerate rute aeriene internaționale din lume

1. Hong Kong – Taiwan Taoyuan (HKG-TPE – 6.719.030 pasageri);
2. Jakarta – Singapore Changi (CGK-SIN – 4.810.602 pasageri);
3. Hong Kong – Shanghai Pudong (HKG-PVG – 4.162.347 pasageri);
4. Kuala Lumpur – Singapore Changi (KUL-SIN – 4.108.824 pasageri);
5. Bangkok Suvarnabhumi – Hong Kong (BKK-HKG – 3.438.628 pasageri);
6. Dubai – Londra Heathrow (DXB-LHR – 3.210.121 pasageri);
7. Hong Kong – Seul Incheon (HKG-ICN – 3.198.132 pasageri);
8. Hong Kong – Singapore Changi (HKG-SIN – 3.147.384 pasageri);
9. New York JFK – Londra Heathrow (JFK-LHR – 2.972.817 pasageri);
10. Hong Kong – Beijing Capital (HKG-PEK – 2.962.707 pasageri).

Citește articolul pe https://boardingpass.ro/routesonline-prezinta-topul-celor-mai-aglomerate-rute-aeriene-in-2017/

TibiV

Topul ăsta zice că Asia este centrul lumii...
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dragos76

Deseară ar trebui să înceapă deschiderea noului aeroport din Istanbul și transferul treptat al tuturor operațiunilor de pe Ataturk. În afara tuturor știrilor de pe canalele clasice, sunt curios să vedem impresii ale primilor utilizatori ai acestei infrastructuri.

Harry


pasa_andrei

Eu am bielete la istanbul cu turkish in martie 2019 si inca nu am primit nicio notificare ca s-a schimbat aeroportul. Pe site in continuare apare IST. Stie cineva ceva?

ciprebbe

Din ianuarie se va muta, o sa primesti cand e cazul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe