[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Acum 10 min am trecut pe langa ea.
Arata minunat, nu mai sunt utilaje in exterior iar in interior se faceau probe de lumina.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

Astazi am avut un drum pe Calea Turzii si am observat ca de la giratoriul din Faget pana la intersectia cu Buna Ziua se scoteau stalpii vechi de iluminat. Erau 2 echipe formate din: un tip cu baros (Dorel) care spargea stalpul de la baza, o macara care tinea stalpul sa nu cada si apoi il punea intr-un camion. Cu un ciocan rotopercutor profesional cred ca se putea crapa mai usor stalpul, oricum dupa ce spargea o parte din beton sigur taia armatura cu flexul. In camionul de mai sus erau vreo 3 stalpi. Pana la strada Observatorului nu cred ca se vor scoate prea curand pentru ca nu sunt puse corpurile de iluminat pe stalpii din mijloc.

Giratoriul cel nou va fi latit spre Compexit (Skoda & Seat) si Rompetrol? Ca pe acolo nu intra 2 masini deodata. Acum mai multa vreme era un articoul in presa in care ziceau ca cei de la cele 2 firme nu vor sa doneze primariei din terenul lor pentru giratoriu. Nu stiu daca era doar o scuza a autoritatilor sau ceva real, cert e ca parcarea de la Welt Auto se reconfigureaza, probabil pentru a compensa o eventuala eliminare a locurilor de parcare. S-a daramat si casa cu asigurarile de la intrarea in parcarea.

doryan93

Se lucreaza la amenajarea Someşului Mic împotriva inundaţiilor. Proiectul avand o valoare totală de 25.000.000 de euro, dintre care 13.000.000 sunt din fonduri europene. În acest moment echipele de muncitori lucrează pe zona finanţată exclusiv de Uniunea Europeană, adică în amonte şi aval de Aeroportul Internaţional ,,Avram Iancu" Cluj. Lucrările de regularizare şi consolidare a malurilor râului se fac pe o distanţă de 4,1 kilometri, îndiguirea va fi efectuată pe 4,5 kilometri, în timp ce distanţa pe care vor fi făcute lucrări de amenajare a afluenţilor este de 3,85 kilometri.


Sursa

g.chris

CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

g.chris

CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

Goldmund

#51
""The Office", cel mai nou complex de birouri din Cluj-Napoca, inaugurat pe fostul loc al fabricii Someşul Tricotaje"
O cladire deosebita, in care isi are sediul si National Instruments( http://www.zf.ro/constructii-imobiliare/americanii-de-la-national-instruments-s-au-extins-in-cluj-14061711
harta

Goldmund

Si un film de iarna din cel mai mare "cartier suburban", din Floresti-Cluj . E impresionant ce s-a construit acolo, pe cand Cluj-Floresti, o metropola?

www.youtube.com/watch?v=1cdFUzj8V9M


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

A inceput Festivalul International de Film Transilvania.

http://tiff.ro/
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Goldmund

O filmare care mi-a placut mult cu traficul de pe str. Avram Iancu, E60, sensul spre centru orasului Cluj, un trafic de metropola :

https://www.youtube.com/watch?v=qoyjPygLymY


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu