[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

La Cluj s-a dat in folosinta un sistem de bike sharing. Cetatenii au la dispozitie 42 de statii de unde pot inchiria o bicicleta.

Sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Goldmund


ladposta

Poate e interesat cineva sa dea o fuga cu o drona sau cu poze la inaugurarea Platinia de maine :-) Multumiri anticipate.

elphax

cineva din Cluj sau nu neaparat
aveti idee cat costa un astfel de aparat de cumparat bilete/carduri ?

dr4qul4

Un kiosk cu acceptor de bancnote care da si rest costa minim 10.000 E. Acesta are si pentru card. Plus kitul de imprimare termala.
Ar fi minim 30.000 E, fara soft.
La o prima strigare cred ca a costat minim 50.000 E.  Dar pretul variaza enorm in functie de cantitatea comandata si de personalizarile de soft cerute.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elphax

eram f curios, in Timisoara au refuzat sa puna asa ceva pentru ca ar fi mult prea scumpe si nu se renteaza

micutzu


Bogdan_Cluj

Legat de ultima poza, si de grafiti-urile de pe peretele din dreapta: stie cineva, exista vre-o lege/ordonanta/hotarate/etc prin care proprietarii de cladiri "istorice/centrale" sunt obligati sa intretina fatada? Aici ma refer la aspectul vizual si nu la elementele de siguranta (ca pica tencuiala in capul trecatorilor). Stiu ca este treaba aia cu impozit de 500% pe cladiri daca nu sunt intretinute, dar nu stiu exact ce inseamna "intretinut". Are cineva informatii clare si oficiale?

Si a doua intrebare, legat de faptul ca pe cladirile vechi apar reclame (si luminoase) in stil modernist. Nu exista ceva lege de urbanism care obliga proprietarii sa puna reclame la anumite marimi si cu anumite aspecte vizuale. Ca arata ca dracu o cladire cu arhitectura de secolul 17-19 cu reclame stridente de anii 2000.

Ce vreau sa spun cu acestea este ca centrul ar arata mult mai frumos daca ar exista niste reglementari (si aplicate), pentru ca daca lasi la latitudinea fiecarui proprietar ... arata cum arata acum (adica ca un bazar de ieftinituri).

ciprebbe

Exista un impozit de 500% pt cladirile neintretinute. Boc a trimis somatii la toti proprietarii de pe zona centrala sa renoveze fatadele si termenul e pe expirate.
Politia locala umbla in control(miercuri i-am vazut pe B-dul.21 dec) . Sa speram ca se rezolva problema.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

Asta cu impozitul si cladirile neintretinute e o poveste mai lunga. Initial proprietarii au primit notificare sa isi reabiliteze cladirea, iar apoi li s-a marit impozitul. Insa in unele cazuri aceasta majorare a fost contestata pentru ca unele cladiri au in componenta asociatiei de proprietari chiar Primaria care nu voia sa dea bani pentru reabilitare sau Primaria nu a emis unele acte necesare pentru demararea lucrarilor.

micutzu

Chestia cu lucrariile din centrul Clujului par dupa mine exact ca si cum in preajma nuntii, mirele, trebuie sa-si cumpere costum si pantofi, sa mearga la frizer, sa tina putina cura....ca deh...dar el se duce si isi ia pantofi din piata marasti sau de la un magazin oarecare...mai ia o vesta cat de cat...o cravata si ...atat! Ni se spune ca nu o sa mai recunoastem centrul dupa lucrari dar cladirile sunt deplorabile in mare parte, magazine second sau de proasta 'imagine'.Cred si sper la mai mult. Vreau sa ma pot uita la o cladire si sa o admir! In primul rand noi trebuie sa intelegem ca modernizare inseamna de la pavaje, la stalpi, la gunoi, la cladire, la taximetre, chiar si la oameni. In mod sigur cand majoritatea vom intelege lucrurile asa vor intelege si autoritatiile.

Bogdan_Cluj

Nu am fost recent in Sibiu sau in Oradea, asa ca vorbesc doar din pozele ce le-am vazut pe net. Aceste doua orase au reusit sa isi transforme centrul istoric, deci se poate.
Ca sa nu mai vorbesc de Alba Iulia.

cristi5

Clujul a desfasurat o ampla campanie de renovat cladiri istorice (in culoarea originala etc) acum 20 de ani. Bag sama ca s-au degradat de atunci.

Bogdan_Cluj

Spitalul Regional de Urgenta (SRU):

"... astăzi am eliberat certificatul de urbanism în vederea construirii viitorului Spital Regional de Urgență, cu amplasament stabilit în comuna Florești. Firma de proiectare, prin reprezentanții ei, a fost astăzi la Cluj. Am avut discuții preliminare, după care ne-am poziționat pe amplasament. Le-a plăcut mult ce au găsit și probabil că va fi primul spital regional de urgență care va demara ca și construcție din cele trei propuse, având în vedere faptul că la Florești sunt asigurate și utilitățile și tot ce înseamnă infrastructura necesară pentru construcție"
http://www.stiridecluj.ro/politic/la-floresti-a-fost-predat-amplasamentul-pentru-spitalul-regional-de-urgenta-cluj

si:

"Momentul este unul extrem de oportun pt ca, printr-o colaborare tripartita – Primaria Floresti, Primaria Cluj Napoca, Consiliul Judetean / deja discutata si agreata – sa realizam lobby, plus studiile si documentatia pt o infrastrucura conexa SRU, realizata din fonduri guvernamentale si locale, care in final sa duca la:

1. Tunel de acces la SRU dinspre Cluj pe DN1 (aspect prevazut deja in proiectul SRU)
2. Largire DN1 pe tronsoanele Nod N Manastur - SRU si Nod Autostrada- Giratie Luna de Sus la 3 benzi pe sens.
3. Realizare viaduct peste V Garbaului cu nod Autostrada Metropolitana Cluj sector N-S, si creare debuseu flux auto zona Bucium (pe langa Drum de Ocolire Sud care va face jonctiunea cu municipiul in Drumul Sf Ioan).
4. Mici modificari de proiect la Drum Ocolire Sud pt realizarea acestuia pe 4 benzi (chiar o largire ulterioara)
5. Realizare Centura Metropolitana Nod Autostrada – Zona Cora pe lunca Somesului cu preluare trafic Floresti Sud in giratii zona Baraj si zona str Somesului.
6. Realizare drum preponderent pietonal plus biciclete SRU-Vivo
7. Prelungire Drum Ocolire Sud pana la Nod Autostrada cu punct preluare trafic Floresti Sud in zona Eroilor ANL
http://www.stiridecluj.ro/politic/spitalul-de-urgenta-va-dezvolta-extrem-de-mult-florestiul-care-este-planul-autoritatilor-1-1


Bogdan_Cluj

Am gasit din greseala (FB e o saorma cu detoate) informatii despre lucrarile de la BCU, dar atentie este si mult bla bla politic in articol.

Referindu-se la construcția noului depozit de carte, directorul BCU Cluj spune că lucrările se desfășoară oarecum anevoios, deoarece în timpul săpăturilor constructorul a descoperit bolovani foarte mari. "În această zonă sunt niște bolovani mari, trovanți, unii cu diametrul de un metru. Chiar i-am fotografiat pe unii din ei, pentru a arăta de ce, eventual, cresc cheltuielile sau lucrările întârzie față de termenul stipulat în proiect".



sursa (imagine + articol): https://cluj.usr.ro/vor-continua-lucrarile-pentru-extinderea-bibliotecii-centrale-universitare-ce-au-promis-reprezentantii-psd-alde/