Author Topic: [CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca  (Read 14520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca
« on: October 14, 2013, 02:59:26 PM »
Cluj Napoca - Heart of Transylvania

<a href="http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=37329385" target="_blank" class="new_win">http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=37329385</a>
« Last Edit: October 14, 2013, 03:01:40 PM by ciprebbe »
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Last Edit: October 14, 2013, 03:10:12 PM by ciprebbe »
E-republik

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
Re: [CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca
« Reply #2 on: October 25, 2013, 03:41:41 PM »
O nouă linie de troleibuz: ruta Aeroport-Gară - linia expresă 5 de transport în comun va funcționa începând de sâmbătă!

Ca urmare a finalizării lucrărilor la sensul giratoriu de la Aeroport, R.A.T.U.C. înființează linia expresă de troleibuz nr. 5 care va asigura legătura între Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj-Napoca, centrul municipiului și Gara CFR Cluj.
E-republik

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #3 on: November 29, 2013, 12:14:42 PM »
Filmare pe traseul Centura Cluj- Piata Cipariu

<a href="http://www.youtube.com/v/vG9Xp-x6oxg" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/vG9Xp-x6oxg</a>
« Last Edit: November 29, 2013, 04:01:50 PM by Ionut »
E-republik

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #4 on: January 27, 2014, 09:43:01 PM »
Bugetul de dezvoltare al municipiului Cluj-Napoca este cu 55% mai mare în 2014 față de anul precedent

Sursele principale care au determinat creșterea bugetului orașului pentru acest an sunt:
- excedentul din anii anteriori;
- absorbția fondurilor europene - avem multe proiecte în faze finale și o serie largă de proiecte europene la care lucrăm în continuare;
- utilizarea creditului contractat de Primărie la începutul anului 2011 - este ultimul an în care putem utiliza această sursă de finanțare și o vom folosi pentru proiecte precum achiziționarea de autobuze noi pentru clujeni (40 autobuze), finalizarea Sălii Polivalente și a parking-ului aferent (445 locuri) sau modernizarea în întregime a Căii Turzii, carosabil și trotuare.

Bugetul general al municipiului se situează la 1.155.197.000 lei și a fost aprobat în ședința de Consiliu local de astăzi. Cea mai mare creștere o înregistrează componenta de dezvoltare (55%), bugetul general având o creștere de 23% față de 2013.
E-republik

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #5 on: February 27, 2014, 11:08:40 AM »
Strajerii linistii si sigurantei de pe strazile Clujului.

De cateva luni aproximativ 70 de voluntari vegheaza asupra sigurantei si a curateniei din Cluj-Napoca. Ei sunt cei care va atentioneaza sa nu aruncati mucul de tigara pe jos sau sa aveti un limbaj civilizat in mijloacele de transport in comun. Ei sunt cei care ii depisteaza pe cersetori sau pe comerciantii ilegali si anunta autoritatile competente, si tot ei sunt cei care patruleaza pe biciclete, cu masina sau pe jos pe strazile urbei. Sunt voluntarii Organizatiei Generale Voluntare pentru Prevenirea Faptelor Antisociale (OGVPPFA), infiintata in noiembrie anul trecut, cu scopul de “a cultiva spiritul civic intre cetatenii comunitatii si responsabilizarea acestora cu privire la impactul pe care il au faptele cu caracter antisocial”.
E-republik

neobluenet

• Officer
« Reply #6 on: October 18, 2014, 10:57:27 AM »
Astazi am avut un drum pe Calea Turzii si am observat ca de la giratoriul din Faget pana la intersectia cu Buna Ziua se scoteau stalpii vechi de iluminat. Erau 2 echipe formate din: un tip cu baros (Dorel) care spargea stalpul de la baza, o macara care tinea stalpul sa nu cada si apoi il punea intr-un camion. Cu un ciocan rotopercutor profesional cred ca se putea crapa mai usor stalpul, oricum dupa ce spargea o parte din beton sigur taia armatura cu flexul. In camionul de mai sus erau vreo 3 stalpi. Pana la strada Observatorului nu cred ca se vor scoate prea curand pentru ca nu sunt puse corpurile de iluminat pe stalpii din mijloc.

Giratoriul cel nou va fi latit spre Compexit (Skoda & Seat) si Rompetrol? Ca pe acolo nu intra 2 masini deodata. Acum mai multa vreme era un articoul in presa in care ziceau ca cei de la cele 2 firme nu vor sa doneze primariei din terenul lor pentru giratoriu. Nu stiu daca era doar o scuza a autoritatilor sau ceva real, cert e ca parcarea de la Welt Auto se reconfigureaza, probabil pentru a compensa o eventuala eliminare a locurilor de parcare. S-a daramat si casa cu asigurarile de la intrarea in parcarea.

doryan93

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #7 on: October 20, 2014, 10:12:51 PM »
Se lucreaza la amenajarea Someşului Mic împotriva inundaţiilor. Proiectul avand o valoare totală de 25.000.000 de euro, dintre care 13.000.000 sunt din fonduri europene. În acest moment echipele de muncitori lucrează pe zona finanţată exclusiv de Uniunea Europeană, adică în amonte şi aval de Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” Cluj. Lucrările de regularizare şi consolidare a malurilor râului se fac pe o distanţă de 4,1 kilometri, îndiguirea va fi efectuată pe 4,5 kilometri, în timp ce distanţa pe care vor fi făcute lucrări de amenajare a afluenţilor este de 3,85 kilometri.

Sursa

Goldmund

• Hero
  • *
    • Google Maps-Stuttgart
« Reply #8 on: April 22, 2015, 06:46:34 PM »
Si un film de iarna din cel mai mare "cartier suburban", din Floresti-Cluj . E impresionant ce s-a construit acolo, pe cand Cluj-Floresti, o metropola?

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #9 on: May 22, 2015, 09:39:14 PM »
Live zilele Clujului (pana pe 26 mai)

http://transylvaniacam.com/
E-republik

yetiman

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #10 on: May 30, 2015, 06:19:32 PM »
A inceput Festivalul International de Film Transilvania.

http://tiff.ro/
„Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice.” — Esop
„Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei.” — Mihai Eminescu

Goldmund

• Hero
  • *
    • Google Maps-Stuttgart
« Reply #11 on: July 17, 2015, 08:13:50 PM »
O filmare care mi-a placut mult cu traficul de pe str. Avram Iancu, E60, sensul spre centru orasului Cluj, un trafic de metropola :

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #12 on: August 28, 2015, 04:44:39 PM »
Biciclete folosite gratuit, la Cluj-Napoca
Sursa
E-republik

yetiman

• Knight
  • Legend
  • *
„Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice.” — Esop
„Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei.” — Mihai Eminescu

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #14 on: November 17, 2015, 09:55:52 PM »
La Cluj s-a dat in folosinta un sistem de bike sharing. Cetatenii au la dispozitie 42 de statii de unde pot inchiria o bicicleta.

Sursa
E-republik