[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.





Bogdan_Cluj

#94
Si in premiera.... Parking Hasdeu:
Nu imi este clar daca foreza e de la acest santier sau de la o casa de langa unde era si acolo santier.











Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

"Parking de 6,2 milioane de euro în Mărăști."

"Vineri, 24 mai, consilierii locali vor vota începerea lucrărilor la un nou parking, pe strada Trotușului din Mărăști.
...
Parkingul de pe str. Trotușului nr. 5, cu regim de înălțime 2S+D+P+2E+T, va fi construit pe o suprafață de 3.150 mp. Acesta va avea 365 de locuri de parcare, 10 fiind destinate persoanelor cu dizabilități prosesoare de automobile și 10 șoferilor de mașini electrice (4 stații de încărcare rapidă și 6 stații de încărcare lentă), 12 pentru motociclete și mopede și 3 rastele culisante (24 de locuri pentru biciclete)."

Stire preluata de pe https://ziuadecj.realitatea.net

kumar

Clujul are deja un parking modular. Premiera Primăriei, "suflată" de un privat

Parcarea este amplasată în curtea interioară a ansamblului imobiliar de pe strada Ploieşti nr. 39-45, bloc de locuinţe finalizat în anul 2017.
Clădirea de 7 etaje (118 apartamente) a fost ridicată de SDC Imobiliare, pe terenul unei hale aparţinând fostei fabrici Napochim. În cazul acestui proiect, beneficiarul a cerut doar reconversia imobilului. A păstrat fundaţia şi stâlpii de susţinere şi, din hala Napochim, a făcut un bloc cu spaţii comerciale la parter.









https://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/clujul-are-deja-un-parking-modular-premiera-primariei-suflata-de-un-privat--186080.html

alexV

Fix astea is si in The Office la cele 2 niveluri subterane de parcare.
Trebuie sa te intelegi cu vecinul de deasupra/dedesubt. Fiindca daca ridici masina la etaj si mai e una parcata dedesubt, practic cea de sus e blocata acolo.

TheStig

Si la Cluj Business Center sunt lifturi din astea de ceva timp in parcarea subterana, nu e o noutate. Dar nu au nici o legatura cu parking-ul modular de care zicea primaria, care era cu acces separat pentru etaj, nu cu lifturi.

yetiman

Astea sunt sisteme stupide. (sa ma scuze adeptii lor).
Exista altele mai practice.
Intr-adevar e putin mai complicat, ca trebuie sa aiba acces si in jos, si, automat, spatiul necesar pe inaltime e mai mare (3 spatii in loc de 2), dar fiecare masina poate fi accesata oricand.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

RobertH

Parking Mogosoaia nr. 9 .

Forta de munca :
- 2 sudori ;
- un operator excavator ;
- 6 muncitori ;










Cei doi sudori


Asta habar nu am ce , poate ma lamureste cineva.



Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

#101
Parking Primaverii nr.8

Forta de munca :
- doi operatori de excavator ;
- 3 muncitori la sant +1 observator(poza 1) si inca 5 muncitori (poza 2).
- un nene paznic.

Cei din sant lucreaza la ceva tevi+cabluri  .


Santul se vede putin , din pacate nu am putut sa-i pozez pe muncitori . Aici au inchis mai mult zona cu gard . Ei lucrau la armare .



Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

#102
Parking Primaverii 20

Aici ce m-a surprins e ca toti muncitorii aveau castile puse . Poate am nimerit eu ceva control .  :D

Forta de munca :
- un operator excavator ;
- un operator pikamer ;
- cei 2 muncitori (poza4) si mai erau altii cu casti albe (4) ... nu stiu daca aia erau muncitori.
- un nene paznic.

Aceleasi chestii necunoscute mie (par a fi forme din polistiren) .








Aici se spargeau pilonii .



Powered by API/PUM imgur uploader

RaduC

#103
Formele necunoscute vor fi folosite pentru formarea grindei de ghidaj al utilajului de forat piloți. Acolo se pare ca vor fi folosiți piloți secanti.

L. E. Am văzut ca piloți secanti au folosit, se văd capetele la o secțiune și grinda de coronament în ultima poză

TheStig

#104
Parking Mogosoaia nr.9
Aici nu sunt prea mult lucrari executate, deocamdata inca se lucreaza la relocarea utilitatilor, din ce am vazut.