[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kumar

#75
Au început lucrările la parkingul "verde" din Mănăştur

Ordinul de începere a lucrărilor pentru parkingul de pe strada Mogoșoaia nr. 9, din cartierul clujean Mănăştur, a fost dat marţi, 12 februarie.

Parkingul va avea un regim de înălțime de două subsoluri și parter, peste care va fi amenajat un teren de sport. Pe platforma unde va fi construită clădirea au fost demolate 113 garaje, urmând ca în locul lor să fie construite 292 locuri de parcare, 9 stații de încărcare pentru mașini electrice (din care 5 active și 4 rezervă), 34 locuri de parcare pentru biciclete (în parking), spațiu special pentru 26 biciclete, 23 locuri de parcare pentru motociclete și scutere și locuri de parcare pentru vizitatori.

Valoarea contractului este de 15,4 milioane de lei, fără taxa pe valoarea adăugată, din care proiectarea este de 406.000 de lei, iar execuția, 14,9 milioane, fără TVA. Proiectant este societatea Made By SRL.

Alte două parkinguri sunt deja în lucru, tot în cartierul Mănăştur, iar în martie se pregăteşte şantierul pentru garajul Hasdeu. Aceste parkinguri ar urma să fie date în folosinţă la jumătatea anului 2020.



https://ziuadecj.realitatea.net/administratie/au-inceput-lucrarile-la-parking-ul-verde-din-manastur--182708.html

neobluenet

Sunt 2 proiecte diferite. Cel verde este la est de biserica de pe Primaverii, langa benzinaria Mol, iar santierul este vizavi de statia de la Minerva, in apropierea scolii Ion Creanga.

RobertH

#77
neobluenet Nu vreau sa fiu "that guy" dar poza de mai sus cu santieru e de primaverii 20 , parkingu care va fi in apropierea Casei Piratilor.
Cel de care vorbesti tu langa scoala , e pe primaverii 8.
In rest ai dreptate, randarea de mai sus e de la parkingu de pe Mogosoaia . O zona extrem de urata (pe cand stateam pe acolo) plina de caini , masini si mizerie . M-as bucura de ar iesii si pe jumatate din cum arata pe randare. 


ladposta

@Bogdan_Cluj ce se mai aude la parcarile din Manastur? Ai ceva update-uri, sau s-a lasat linistea peste ei?

Multumiri anticipate.

Bogdan_Cluj

Daca e vreme buna in weekend trec cu bicicleta pe acolo si revin cu poze. Din bus am vazut o macara mare la cel dinspre Bucium si mai nou inca ceva mare (cred ca foreza).

raul.olaru

#81
cateva poze de ieri(03.04.2019) cu santierul Parking Primaverii 20:












RobertH

Daca tot iau o pauza de la feroviar, am zis sa-l scutesc pe Bogdan_Cluj de o treaba  :)

Parkingu de pe Primaverii 8 . Erau doar vreo 6 muncitori in zona, stateau langa un panou cu firele de curent.






Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

Parkingul de pe Mogosoaia . Aici nu e de vazut mai nimic. De ultima data cand am fost (acum doua saptamani) doar au adus fierul si vreo doua utilaje(mai era un excavator parcat in spatele blocurilor). In rest, e la fel.







Powered by API/PUM imgur uploader

kumar

O parcare unică în România va fi amenajată la Cluj-Napoca



Numărul tot mai mare de mașini înmatriculate în Cluj-Napoca și lipsa locurilor de parcare au determinat autoritățile locale să caute soluții pentru a rezolva situația. Iar o primă măsură o reprezintă ridicarea unor parkinguri în zona Bulevardului Nicolae Titulescu, una dintre cele mai aglomerate străzi din oraș, mai ales după ce acolo au fost amenajate benzi speciale de circulație pentru mijloacele de transport în comun.

,,Avem prevăzute 7 parkinguri în zonă, avem suprafețele de teren cuprinse între 1.200 și 3.500 de metri pătrați. Nu ne propunem ca, dacă pe o platformă au fost 70 de garaje, să creăm sute de locuri de parcare, este suficient să le dublăm", a explicat viceprimarul Dan Tarcea, la postul de radio Realitatea FM.

Pentru a rezolva cât mai repede criza locurilor de parcare din zonă, primăria va apela la o inovație tehnică. ,,Primul parking va fi pe strada Liviu Rebreanu, există un teren de 3.500 mp. Va fi un parking modular, pe o structură ușoară, primul la nivelul municipiului. Trebuie să vedem cum ne permite terenul, dacă proiectul parkingului modular va fi un succes, vom putea câștiga la faza de execuție. Un parking clasic are nevoie de circa 18 luni să fie realizat, în timp ce un parking modular ar putea fi făcut în maxim 6 luni. Vedem cum va fi experiența cu primul parking de acest tip, am găsit cu greu această soluție, pentru că în România sunt foarte puține structuri omologate de ISU, trebuie vopsele speciale care să reziste la incendii", a precizat viceprimarul Dan Tarcea.

https://citynews.ro/o-parcare-unica-in-romania-va-fi-amenajata-la-cluj-napoca/

Earthchild

Si cum e mai eficient, sa construiesti in 6 luni un parking modular cu 1 nivel, sau sa mai intarzii 1 an dar sa construiesti pe 3-4 niveluri? 40 de locuri noi contra 160 de locuri noi?

dragos76

Pe lângă timp, cred că e și o chestie de costuri. Și mai ales când prețurile de închiriere sunt infime, și abia ar acoperi cheltuielile de funcționare/întreținere (și practic primăria sponsorizează construcția), eu cred că poate e bine de luat în calcul și o variantă din asta "low cost".

RobertH

Pentru mine, ideea are sens. Chiar si cu eliberarea a unui sfert din strada Titulescu, cei fara abonamente tot au facut urat ca nu au unde parca . Desi sincer sa fiu, greu m-ar putea lamurii cineva care sta pe acolo de ce are nevoie de masina zilnic .

Treaba e ca e nevoie de parcari acum , nu peste inca 2-6 ani iar pentru a continua sa curete strada de masini, trebuie sa le bage undeva altfel la fiecare colt de strada si trecere de pietoni va fi o masina parcata ca "daca nu e loc, ce sa fac nene ?" .

Pe termen scurt ar fi ok si parcarile astea modulare ... dar desigur daca pe viitor vor fi inlocuite cu unele permanente de capacitate mai mare. Altfel e o prostie daca le lasi pe astea pe termen lung.

unupeaici

Avand in vedere costurile mari ale unui parking s-ar putea face si cu aportul viitorilor chiriasi. Ar putea sa fie ceva de genul 50% primaria, 50% chiriasii, cu conditia ca fiecare chirias isi poate vinde locul de parcare.E o solutie mai complicata, dar realizabila.

ovidiu.caba

Doua observatii am vis-a-vis de parcarile din Cluj:
1. Nu stiu daca parcarile astea modulare sunt o solutie mai buna decat parkingurile cu mai multe etaje, insa vad un avantaj care nu a fost mentionat pe forum (sau cel putin nu l-am vazut eu): avand un singur nivel, locatarilor de la etajele inferioare nu le este luata lumina asa cum le-o ia un parking pe mai multe nivele.
2. Mai e o problema care ar trebui rezolvata cumva. Cum? Habar nu am. Problema e urmatoarea: din pacate nu toti cei care au abonament in parking parcheaza masina in parking. Ceea ce aduce doua dezavantaje: a) cine vrea sa-si ia loc in parking nu poate, intrucat toate locurile sunt ocupate; b) colac peste pupaza, cei care nu parcheaza in parking ocupa un loc afara, in jurul parkingului; culmea, aici unde locuiesc eu, se parcheaza in locuri unde oprirea e interzisa.