News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TheStig

#45
Am fost seara trecuta in zona parkingului Negoiu si am facut cateva poze.



voicul

Sa pricepem ca e gata si functioanala dupa cum iese masina aia?


TheStig

#47
Nu am intrat sa vad daca au fost marcate locurile de parcare, ca in rest pare gata cam tot, mai erau niste saci si niste resturi de materiale, in spatele masini respective, care nu iesea, era doar oprita pentru moment acolo.
P.S. scuze pentru felul in care sunt aranjate pozele de mai sus, e prima data cand postez si eram pe telefon

Bogdan_Cluj

Parking Negoiu
Boc zice pe FB (cu poze)

"Parkingul Negoiu din Manastur cu 372 de locuri a fost finalizat.
Azi a inceput procedura de receptie, urmeaza obtinerea Avizului ISU si repartizarea ulterioara a locurilor din parking conform Regulametului aprobat de catre Consiliul Local."

La poza cu oglinda, se vad "finisajele" de pe stalpii de sustinere. Calitate 100%.

@TheStig - daca locuiesti in zona, mai poti sa dai o fuga sa faci niste poze?

https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/posts/1559691867452966

TheStig

Pana vineri sunt plecat din Cluj, dar sambata pot sa mai trec prin zona sa fac cateva poze.

kumar

Ce se mai aude de parkingurile Clujului: Hasdeu, Negoiu, Primăverii, Albac

Hasdeu

"Pentru acest parking am semnat deja contractul de proiectare şi execuţie. Partea de proiectare ar trebui să dureze 6 luni, după care să înceapă execuţia", a spus Tarcea. Primul demers pentru acest parking a fost făcut în 2012.

"Abia după șase ani am reuşit să încheiem contractul de proiectare şi să finalizăm licitaţia de proiectare şi execuţie, până într-un punct. Noi am câştigat la Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC), dar cel care a pierdut are posibilitatea să meargă în instanţă. Încă nu e final demersul, dar legea ne permite să încheiem contract cu câştigătorul licitaţiei după ce am câştigat la CNSC. Am predat deja amplasamentul".

Parkingul din Hasdeu (strada Păstorului), care se va ridica pe un teren al Universităţii Babeş-Bolyai, va avea un regim de înălțime de subsol, 2 demisoluri, parter, 3 etaje și terasă și va include 320 de locuri de parcare. Costurile sunt estimate la 5,7 milioane de euro.

Negoiu

"Alaltăieri s-a semnat contractul de desfumare (evacuare a fumului și a gazelor fierbinți, n. red.), pentru că aceasta era ultima componentă lipsă pentru a-l putea inaugura. Joi vom avea o întâlnire cu constructorul pentru a ne da datele finale ale lucrărilor. Parkingul este gata din 30 noiembrie, dar era nevoie de aviz de securitate la incendiu de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

După tragedia din clubul bucureștean Colectiv normele s-au înăsprit, era şi normal să fie mai drastice. Am înlocuit uşile din PVC cu unele de metal, au mai fost nişte probleme cu apele pluviale şi mai trebuia această desfumare pe casa scării", a explicat viceprimarul.

Parkingul de pe Negoiu (Mănăştur) este construit pe cinci etaje şi dispune de 372 de locuri de parcare. Trebuia sa fie gata în august 2015, dar lucrările au bătut pasul pe loc din cauza problemelor Construdava. Firma a câştigat licitaţia împreună cu ICCO Energ Braşov, dar a dat faliment. Investiția se ridică la 6,5 milioane de lei.

Primăverii 20

"Suntem în fază de contestaţii. După ce se termină această parte putem să semnăm contractul de proiectare şi execuţie şi să intrăm în linie dreaptă", a declarat Tarcea.

Parkingul de pe Primăverii va avea 2.000 mp, o capacitate de 410 de locuri de parcare şi ar trebui finalizat în 2018. Investiţia în parking a fost evaluată de specialiştii care au realizat studiul de fezabilitate la 37 de milioane de lei, adică peste 8 milioane de euro.

Primăverii 8 şi Mogoşoaia 7 (Mănăştur)

Pentru aceste obiective se aşteaptă validarea în Sistemul Electronic de Achiziții Publice a licitaţiei pentru proiectare şi execuţie.

Albac - Azuga (Gheorgheni)

Locuitorii din această zonă nu îşi doresc "sub nicio formă" un parking, chiar dacă studiile de trafic recomandă o astfel de investiţie. Recent a avut loc o discuţie pe această temă între cetăţeni şi Comisia tehnică de urbanism din cadrul municipalităţii. Amintim că, în toamna lui 2016, Primăria anunţa că a identificat cinci terenuri pe care intenţionează să ridice parkinguri supraterane.

Acestea se află în cartiere, pe străzile Mogoşoaia, Primăverii, Băiţa, Trotuşului şi Azuga. "Mă bucur că cele cinci locaţii de parkinguri sunt din punct de vedere juridic, în sfârşit, rezolvate. Fiecare parking va avea câte 300-400 de locuri. Toate vor fi ridicate pe amplasamente unde acum sunt garaje. 471 de garaje vor fi înlocuite cu 1.500 până la 2.000 de locuri de parcare", spunea primarul Emil Boc.

Sighişoara şi Gheorghe Dima (Zorilor)

Pentru aceste parkinguri se poate emite avizul Comisiei tehnice de urbanism şi a arhitectului şef pentru, urmând apoi să poată fi promovat planul urbanistic zonal în Consiliul Local, după care să fie realizat studiul de fezabilitate, iar ulterior să poată fi organizată licitaţia pentru proiectare şi execuţie.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/ce-se-mai-aude-de-parkingurile-clujului-hasdeu-negoiu-primaverii-albac--171399.html

kumar

Se demolează primele garaje de cartier din Cluj

După mai bine de 10 ani de promisiuni, se demolează primele garaje de cartier în Cluj-Napoca. Este vorba despre o serie de garaje fără autorizaţie de construire de pe strada Brateş din Mănăştur.

"Au fost trimise somaţii, am dat un termen de trei luni ca aceste garaje să fie ridicate de pe domeniul public, în caz contrar această acţiune va fi făcută pe cale administrativă, iar costurile vor fi suportate de cătrei cei în cauză", a declarat viceprimarul Clujului, Dan Tarcea, în cadrul matinalului Realitatea FM Cluj.

De asemenea, Tarcea a spus că vor fi demolate garajele de cartier şi în zonele unde sunt prevăzute parkinguri. "Nu e aşa uşor. Ca să demolăm trebuie să avem ce să punem în loc. În toate zonele unde vom face planuri urbanistice zonale de regenerare urbană vom demola garaje şi vom face parcări la sol.

La trei locuri de parcare vom planta un arbore pentru a creşte calitatea vieţii. Vom analiza foarte atent aceste situaţii pentru că pot să fie 50 de garaje, dar pe locul cărora să nu putem construi parking, însă putem face 70 de locuri de parcare normale". Peste 70 de astfel de locaţii se află în analiza Primăriei Cluj-Napoca.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/se-demoleaza-primele-garaje-de-cartier-din-cluj--171388.html

Bogdan_Cluj

#52
"Începe construcția unui nou parking (cu 400 de locuri) în Cluj-Napoca.

Situația parkingului de pe strada Primăverii nr. 20 a fost deblocată. Primăria Cluj-Napoca va încheia contractul de proiectare și execuție pentru realizarea parkingului de pe strada Primăverii nr. 20, după ce Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor s-a pronunțat în acest sens vineri, 4 mai 2018, prin decizia cu nr. 1176 și a dat câștig de cauză Primăriei Cluj-Napoca.

Precizăm faptul că procedura de achiziție a fost inițiată în SEAP în 19 mai 2017.
Executantul este Asocierea TCI & Projektentwicklung SRL & Conpac Arhitect SRL. Durata realizării contractului va fi de 6 luni pentru proiectare și 18 luni pentru execuție, iar valoarea lucrărilor este de 25.507.622,79 lei fără TVA.

Caracteristicile construcției propuse sunt următoarele: Parking suprateran cu regim de înălțime 2S+P+4E/5E/6E parțial, are o capacitate de 400 locuri, inclusiv locuri destinate persoanelor cu dizabilități deținătoare de autoturisme.

Viitorul parking va fi construit pe o suprafață de 1532,32 mp"

Poze aici



ladposta

Salut. Care e situatia/progresul de la parcarea de la BCU? si de la drumul Sf. Ion-Manastur?

Mersi.

Bogdan_Cluj

Sf. Ioan e finalizat dar nu au trasat marcajele (nu stiu de ce).

La BCU situatia este ca in toamna, doar ca au curatat toate resturile de pamant si gunoaie, si a ramas "solul" neted. Au finalizat peretii subsolului, dar s-au oprit. Nu stiu de ce.

Gasesti ultimele poze pentru ambel ambele priete (si altele) in acest link, sau la mine in semnatura: https://clujeuropean.com/monitorizare-infrastructura/

ladposta

Am linkul la favorites dar nu am notificare daca exista noutati :-) Ma gandeam ca a mai aparut ceva progres la BCU sau un video la Sf. Ion.

Las ca vad eu la vara :-) cand vin intr-o vizita.

Multumesc pentru tot efortul pe care il depui.

Bogdan_Cluj

#56
Parking Negoiu:

Primăria Cluj-Napoca a deschis Parkingul Negoiu

Parkingul "Negoiu", cu 376 locuri, a fost dat în folosință. De astăzi, clujenii utilizează noile locuri de parcare din cartierul Mănăștur. Cei care au deținut garaje sau locuri de parcare în zonă, desființate pentru construcție, sunt beneficiarii primelor abonamente atribuite de primărie în noul parking.

Locurile rămase libere sunt distribuite clujenilor în conformitate cu regulamentul de acordare a locurilor de parcare. Costul unui abonament este de 110 lei/an pentru persoanele fizice și 840 lei/an pentru firme.

Parkingul are un regim de înălțime de D+P+5E și capacitatea de 376 de locuri. Lucrările au început în 05.09.2013, iar ca și executant a fost desemnată prin procedura de licitație ASOCIEREA SC CONSTRUDAVA SRL – SC ICCO ENERG SRL- SC CONSTRUDAVA SRL, care pe timpul derulării contractului a intrat în insolvență și ulterior în faliment. Conform legii, municipalitatea a realizat noi proceduri care au rezultat în continuarea și finalizarea lucrărilor de către firma SC ICCO ENERG SRL. Valoarea totală a investiției este de 8.325.091,36 lei cu TVA.

Primăria are în derulare mai multe proiecte pentru parkinguri în Municipiul Cluj-Napoca:

- Construire Parking Hașdeu – s-a încheiat contractul de proiectare și execuție – în curs de elaborare proiect;
- Construire Parking Primăverii nr. 20 - s-a încheiat contractul de proiectare și execuție –– în curs de elaborare proiect;
- Construire Parking Mogoșoaia nr. 9 – în anul 2017 s-a elaborat și aprobat PUZ regenerare urbană, PUD și Studiu de fezabilitate – în prezent, în procedură de achiziție contract proiectare și execuție – 3 oferte;
- Construire Parking str. Primăverii nr. 8 – în anul 2017 s-a elaborat și aprobat PUZ regenerare urbană, PUD și Studiu de fezabilitate – în prezent, în procedură de achiziție contract proiectare și execuție – 4 oferte;
- Construire Parking Azuga – în curs de aprobare PUZ regenerare urbană și PUD;
- Construire Parking Trotușului - în curs de aprobare PUZ regenerare urbană și PUD;
- Construire Parking Gh. Dima Vest – în curs de aprobare PUZ regenerare urbană;
- Construire Parking str. Sighișoarei – în curs de aprobare PUZ regenerare urbană;
- Construire Parking P-ța Cipariu - în anul 2017 a fost elaborat un Studiu de prefezabilitate – în prezent, în curs de elaborare PUZ și SF.


Poze Negoiu, sursa (ca si textul de altfel) pagina FB a primarului:






















Powered by API/PUM imgur uploader

Harry

Nu vreau sa par hater sau ceva...dar mi se pare cam urat la interior

ladposta

urat, frumos ... ce conteaza

util sa fie

felicitari si la mai multe

Harry

n-am negat utilitatea, din contra.