[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

csebi24

Conform unui articol de prin ziare, 100 locuri. Putin, dar totusi mai bun decat nimic, acolo langa este parcarea primarie care de multe ori este full.

http://cluj-am.ro/index.php/administratie/14773-parking-nou-aprobat-in-centrul-orasului-cluj-napoca

Bogdan_Cluj

Parking Negoiu (12.05.2017)

De la ultima vizita (de la sfarsitul lui Martie, aici) au mai ridicat inca un etaj si lucreaza la urmatorul

Veder dinspre parkingul Mehedinti (cel finalizat acum 2 ani)


Vedere dinspre "la terenuri"





Bogdan_Cluj

Parking Negoiu 02.06.2017
Se poate observa in partea din dreapta a imaginii ca la ultimul etaj este intuneric, ceea ce imi spune ca placa este turnata (sau cel putin cofragul). In schimb in poza de mai sus (7 mesaje mai sus) se vedea lumina in acea parte.



Bogdan_Cluj

Parking BCU, 02.06.2017

Se vede in fundal ca au ridicat peretele parkingului si au iesit cu el din subteran. Probabil ca au inceput cu aceasta parte pentru ca este cladirea BCU in acea parte si era partea cea mai critica (cladirea este la cativa centimetrii de noul zid, daca nu chiar lipit). Pe celelalte laturi nu cred ca au lucrat nimic, doar inspre BCU si coltul cu trotuarul.


Coltul de la cladire si trotuar: au iesit din pamant. Au si reparat groapa care se facuse pe trotuar, acum se poate merge pe trotuar, traficul pietonal nu mai este deviat pe carosabil. De curiozitate stie cineva acel tunel patrat la ce folosea/foloseste?


Materiale care asteapta sa fie "ingropate"


Aparent o sa fie legata de BCU printr-o pasarela:


Bogdan_Cluj

#34
Parking Negoiu, 02.07.2016
Au avansat putin si la parkingul Negoiu fata de la ultimele vizite:
02.06.2017 - aici
15.05.2017 - aici
02.04.2017 - aici

Din ce observ eu au mai ridicat un etaj in partea stanga a parkingului. Daca va uitati cu atentie partea stanga si partea dreapta au etajele putin decalate, iar la o comparatie cu ultima poza (cea din 2 iunie) se observa ca doar in partea din stanga au avansat.



Bogdan_Cluj

Si dupa o lunga perioada de timp, in sfarsit am vazut progrese la parkingul de la BCU (str. Clinicilor) (ultima postare aici)

Au terminat "peretii subsolului" si in plus mai sunt si cativa "piloni" in mijlocul parkingului (stie cineva care e treaba cu acestia?)
Vedere din str. Clinicilor


Vedere din spate, din curtea spitalului:


Bogdan_Cluj

Daca tot s-au terminat toate lucrariile de la giratorii .... am revenit la "iubirea mea initiala", si anume parkingurile :)

Am trecut pe la Parking Negoiu (13.09.2017):

Vedere din lateral, dinspre strada Huedinului, va puteti orienta dupa pozitia macaralei, voi face o tura in jurul parkingului (aproape completa)


Acum dinspre parkingul existent pe Mehedinti:


Si ne mutam mai inspre dreapta, de langa mini parcul de joaca pentru copii:


Si din lateral, chiar de pe zona cu iarba (eu numar 6 etaje + terasa):


Si sa prindem si "spatele":



PS: @Csebi24 - multumesc

TibiV

#37
^
Nu 6 etaje, 6 niveluri+terasa (P+5E+T)
;)
Dar arata bine la exterior...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bogdan_Cluj

Parking BCU 13.09.2017:

Zidul de catre Clinicilor a ajuns la nivelul solului. Acum o saptamana am trecut pe acolo, se turna in aceasta zona (nu am apucat sa fac poza):


Poza din spate, catre Clinicilor. Pe partea dreapta nu se vede nici un avans, in schimb pe partea din stanga (adica spatele cladirii) se vede ca au iesit din pamant:


Vedere dinspre Clinicilor spre spatele cladirii:


Dupa cum se vede au cam disparut toate materialele, baracile, utilajele.
Eu am totusi o intrebare, daca la subsol o sa fie parcari, pe unde coboara masinile? Nu trebuia pe undeva sa fie deja un inceput de rampa de acces?

voicul


alexV

stii ce capacitate va avea parkingul nou? pare mic.
dar oricum e aproape lipit de actualul parking al primariei, de 382 de locuri.

adica asta:

Bogdan_Cluj

Din ce am inteles din presa (vezi aici) are 100 locuri, iar deasupra este ceva corp de la BCU, ceva arhiva:
Vezi randarea aici. Din ce observ nu pare sa aiba intrare printr-o rampa. Drumul din stanga cred ca este intrarea in curtea spitalului.


Apropo, ca sa nu cautati prin acest thread si prin cel pe regiunea Nord-Vest, am adunat aici (sau vezi la mine in semnatura "Monitorizare lucrari") toate pozele facute de mine prin santierele Clujului grupate per proiecte.
https://clujeuropean.com/monitorizare-infrastructura/

Bogdan_Cluj

Am dat o fuga pana la Parking Negoiu:
Se pare ca au terminat exteriorul, mie personal imi place foarte mult cum arata.
Pozele sunt succesive dinspre Estul parkingului print Nord spre Nord-Vest (ultima poza facuta din parcul de copii).

Vedere fatada cu intrarea nr 1:


Termen trecut deja de o luna:


Se pare ca si la interior sunt avansati (vedeti pe protiunea in semi-intuneric pat de cablu, scurgere, neoane, etc)


Mai au de lucru:


Vedere intrare nr 2 (dinspre parkingul existent):


A disparut macaraua:


Si ultima poza in care se vede ca au terminat si terasa superioara si exteriorul:

Bogdan_Cluj

Parking Negoiu:

"Parkingul Negoiu cu 376 de locuri va fi gata la sfarsitul lunii noiembrie.
In luna decembrie va avea loc receptia parkingului in vederea darii lui in folosinta clujenilor."

Sursa + poze:
https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/posts/1539149236173896

ladposta