News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Aeroportul Henri Coanda Bucuresti [OTP]

Started by Ionut, September 18, 2011, 02:00:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cristi232

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 01:16:58 PM
Ei cum, interese sunt in zona. Totusi, eu unul nu cred ca se va inchide. :)
Adevarul e ca traficul pe Baneasa era din ce in ce mai puternic si acum aeroportul e in oras.

Si pana la urma nu ar fi mai bine cu un singur aeroport gen Heathrow si un aeroport business, de oras? Spui ca e gresit modelul londonez?

S-a inchis pt volumul de zbor al low-cost-ului, pana la urma....
:)
Interviu interesant, se va aduce calea ferata in aeroportul Otopeni?

"Va fi realizată în mandatul dumneavoastră o linie directă spre Otopeni, aşa încât călătorii să nu mai fie transportaţi cu autobuzul de la haltă la aeroport?
Am avut mai multe întâlniri şi cu CFR SA, cu CFR Călători şi cu managerul aeroportului tocmai pentru a rezolva această problemă şi pentru a-i da o perspectivă de rezolvare pentru elaborarea studiului de prelungire a liniei ferate până la aeroportul Otopeni, iar în acest moment se lucrează la proiect. Proiectul va fi pus în practică destul de repede."

http://www.evz.ro/detalii/stiri/interviul-zilei-alexandru-nazare-ministrul-transporturilor-si-infrastructurii-actiuni-977921.html#ixzz1sqhNpPrG

iuli

 :bash: :headbash: :shootme:

QuotePe langa fanii spanioli pusi la colt, cei de la Otopeni s-au gandit sa dea si trezirea si romanilor care locuiesc in zona de Nord din apropierea Capitalei. Operatorii Aeroportului Otopeni au decolat o parte a avioanelor cu care fanii spanioli au plecat inapoi la ei in tara direct peste casele din Corbeanca. Mai multe aeronave zgomotoase au decolat dupa ora 2 dimineata si pana in jur de 3:30 peste case de locuit, un lucru de neinteles din moment ce Otopeniul dispune in partea opusa, de est, de zone libere, fara case, ideale pentru decolat la ore tarzii si nu numai.

sursa

:doh:
Cat de prost poti fi ca ziarist? Dar cat de prost poti fi ca om? Dar cati oameni ii citesc pe astia si ii si cred?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Cateva poze de la "show-ul" aviatic pe LROP cu ocazia finalei:





sursa: gsp.ro





















sursa: http://romanian-spotters.forumer.ro/
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


Ionut

:banana:

QuoteLufthansa începe operarea curselor directe București-Berlin
Compania aeriană Lufthansa va opera începând cu data de 3 iunie zboruri directe Bucureşti-Berlin, în cadrul unui amplu program de extindere a destinaţiilor, în valoare de peste 60 de milioane de euro, şi în cadrul căruia vor fi incluse în total 39 de destinaţii europene.


sursa: B365

Ionut

Extensia OTP plecari internationale & Schengen e gata in august:







sursa: B365

iuli

Nu am inteles din schema, la terminalul de sosiri se face o extensie si acolo sau sunt doar lucrari interioare?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MRS

Se apropie de finalizare proiectul de largire a terminalului de plecari internationale si Schengen:





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

anacronox

am aterizat luni pe otopeni. toate bune si frumoase, pass control a mers repede, bagaje la fel. aterizand la 11 jumate noapte mi-am chemat un taxi apeland la una dintre firmele de taxi agreata de compania la care lucrez. surpriza a fost urmatoarea. stiam ca respectiva Firma nu are cum sa ma ia de iesirea de sosiri internationale. cum faceam de obicei am coborat la sensul giratoriu si am asteptat taxiul. cand a venit comanda au aparut 2 gorile de la Firma de paza a aeroportului si un politist si au inceput sa ne ia si pe mine si pe taximetrist la intrebari ca de ce iau taxi de acolo cand cele autorizate sunt altundeva. angajatul de la Firma de paza s-a intrepus intre mine si usa de la taxi si nu m-a lasat sa urc in taxi. i-am spus atunci omului ca am o suma de bani pe care o puteam deconta si ca ma urc in taxiul lor daca imi da el sau politistul diferenta de 2,3ron/km pe care trebuia sa o achit pentru drumul facut.
mi se pare abuziva o asemenea masura din partea firmei de securitate. daca eu stiu Firma si dau comanda de taxi atunci ma urc in taxiul pe care il comand

Ionut

Wait a minute, wtf?! Deci nu ai voie sa-ti comanzi taxi pentru aeroport?! :o Adica tu lucrezi cu firma X sau cu taximetristul Y... ca-l cunosti si stii ca nu te omoara pe drum. Nu ai voie sa faci asta? Sa comanzi ce taxi vrei tu?

anacronox

dap. asta e politica oficiala a aeroportului. exista un numar de taximetre agreate care au licenta. problema e ca se iau de cei de la taxi2000 sau cobalcescu dar cei de la de exemplu taxi x din IF sau taxi Y din otopeni care au doar un mic autocolant undeva pe portiere cu firma si pretul, nu au inscriptie de taxi si nici lampa pe capota pot sa stea linistiti imediat dupa giratoriu, sau sa dea ture non-stop in zona parcarii in speranta ca prind ceva. de aia nu s-a luat nimeni. era si un politist de la rutiera acolo si se salute cu toti dubiosii care se invarteau pe acolo. el a intrevenit cand am inceput sa ma cert cu cei de la firma de paza si cu un aer respingator mi-a spus ca politia nu imi garanteaza siguranta decat daca ma urc intr-un taxi care e agreat de aeroport. l-am dat pe cel de la paza care se pusese in fata portierei la o parte si m-am urcat in masina.  desigur ca am facut plangere la aeroport pentru faza cu firma de paza. astept raspunsul

Ionut

Sunt curios de raspuns, sa ne spui si noua.

Oricum, sincer mi se pare o aberatie sa nu poti CHEMA TU, pe RISCUL TAU, un taxi la aeroport!!! Ah, ca nu ai voie sa vii tu din proprie initiativa acolo, OK. Dar daca te cheama un client isi asuma clientul riscul. Bai deci nu Consiliul Concurentei ce face? Eu chiar nu inteleg care e faza. Mi se pare o mare aberatie.

ciprebbe

Azi maine nu te mai lasa nici sa mergi la aeroport cu taxiul. La giratoriu te da jos ca nu e agreat si nu iti garanteaza siguranta......(sau deja nici asta nu e voie?). La Cj nu sunt astfel de probleme, lejer poti chema taxiul pe care il doresti.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

#43
Pai tu crezi ca la Cluj e ca la Bucuresti? A fost o perioada pe Otopeni monopolul Fly Taxi. Incredibili tepari. Nu inteleg de ce trebuie sa fii obligat sa platesti un pret exorbitant si DOAR la o companie sau cateva agreate. OK, poti sa furnizezi tu doar 2-3 firme agreate, sigure, pentru cei care nu cunosc capitala, sunt vai de capul lor si nu stiu unde au aterizat. Dar daca eu, un om care stie ce si cum si care vrea taxiul/firma X, de ce nu-mi dai voie?! WTF?!

Mi se pare incredibil. INCREDIBIL!!!!!
Pai e si normal sa fie parcarea plina de rude/prieteni care sa te astepte.

Abia astept sa termine astia M6 pana in Otopeni sa crape toti smecherii din taximetrie, toti spagarii si nenorocitii care dau tepe prin Gara si pe la Otopeni. Bai noi n-avem Politie, Minister, Consiliul Concurentei, DNA... ceva institutii?! >:( Later edit: Ah stai, ca toate mizeriile astea se intampla cu binecuvantarea tuturor institutiilor care sunt platite DE NOI, de cei care platim de doua ori: o data pe ei ca sa plimbe hartii si sa ia spagi si o data pe taximetristii tzepari! Great succes! :rant:

(PS: evident ca n-am luat niciodata taxiul de la Otopeni, se vede ca nu sunt la curent cu noutatile.)

iuli

Eu m-am trezit cu flegma de la un taximetrist de la Baneasa pe care tot il refuzam si ma duceam tinta spre statia de autobuz. Asta dupa ce m-a jignit in cateva randuri. Cel mai tare l-a enervat indiferenta mea, ca i-am intors spatele si nici macar nu ma uitam la el orice ar fi zis.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog