News:

.

Main Menu

Blue Air

Started by iuli, October 12, 2013, 05:16:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Blue Air: 15 avioane in vara si 1.840.000 de pasageri estimati pentru 2015

Quote
[...]
In aceasta vara, flota Blue Air va creste de la 11 Boeing-uri 737 (in prezent) la 15, inclusiv 737NG (Next Generation). Capacitatea aeronavelor: intre 126 si 189 de locuri. Cele 4 avioane care vor intra in flota sunt doua 737-400, un 737-700 si un 737-800.
[...]
Pentru 2015, oficialii Blue Air estimeaza ca 1.840.000 de pasageri vor alege serviciile companiei (zboruri regulate si charter). In cei 10 ani de la inceperea operatiunilor (13 decembrie 2004), peste 12 milioane de pasageri au calatorit cu prima companie romaneasca de smart flying. Dintr-un grafic Blue Air aflam urmatoarele cifre: 1,1 milioane pasageri in 2008, 1,7 milioane in 2009, cate 1,5 milioane in 2010, 2011 si 2012, respectiv 1,3 milioane in 2013 si 1,5 milioane in 2014. De asemenea, in aceasta vara Blue Air va opera doua zboruri charter / saptamana din Tel Aviv spre Constanta si inca doua / saptamana catre Bucuresti. "Blue Air detine peste 80% din piata romaneasca de chartere", a adaugat CCO-ul companiei.

Tudor Constantinescu a declarat ca se doreste cresterea operarii pe aeroportul Paris Beauvais si ca Blue Air nu intentioneaza, momentan, sa deschida alte rute spre Franta (pe langa Paris, operatorul low-cost zboara si la Nisa). Legat de rezervarile de bilete efectuate anul trecut, 60% au fost online si 30% prin agentiile partenere. Am aflat si ca Blue Air va lansa un nou program de fidelizare, mai amplu decat actualul myBlue. CCO-ul Blue Air a mai afirmat: "In ultima vreme vedem tot mai des cum operatorii low-cost se apropie de legacy carriers prin ceea ce propun pasagerilor, in timp ce companiile full-service imprumuta anumite elemente de la low-cost. Cred ca in urmatorii ani vom avea in industrie un model predominant hibrid, un mix intre low-cost si full-service." Potrivit aceluiasi oficial, Blue Air are in prezent aproape 100 de piloti si 250 insotitori de bord.

Din 29 martie, Blue Air zboara la Florenta.
Din 1 mai, Torino (Caselle) – Bari cu Blue Air.
Din 2 mai, Constanta – Milano (Bergamo).
Din 4 iunie, Blue Air leaga Torino de Ibiza.
Din 20 iunie, Bacau – Catania cu Blue Air.

Sursa: Aeronews.ro
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzaverde

Quote from: iuli on April 24, 2015, 01:42:21 PM
15 avioane in vara si 1.840.000 de pasageri estimati pentru 2015

In continuare pare ca achizitioneaza ce-i mai ieftin pe piata; pare ca incep sa treaca pe NG doar pentru ca pretul unor NG-uri "early" e aproape acelasi cu cel pentru ce-a mai ramas disponibil din seriile 733/4/5-uri (clasice).

738-ul (YR-BMA) e probabil cel mai ieftin 738 de pe piata punct. A fost in India si Rusia (Jet Airways is Oren Air), ceea ce automat ii scade valoarea (trasabilitatea si calitatea mentenantei in ambele tari este extrem de proasta), si e unul din primele 738-uri scoase pe linie (LN 177 pentru tot programul NG).

Ma-ntreb cum naiba mentenanta nu-i musca rau de fund la costuri...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

Și alte noutăți de la ei :

"Mancare calda gratuita pe zborurile de Barcelona si Madrid

Din dorinta continua de ameliorare si de crestere a calitatii serviciilor oferite, Blue Air ofera GRATUIT tuturor pasagerilor care calatoresc pe rutele Bucuresti - Barcelona sau Bucuresti - Madrid si retur, meniuri calde, proaspete si delicioase, incepand cu 1 mai 2015. In timpul zborului pasagerii vor putea alege intre platou cald cu pui sau vita.Calatoreste cu Blue Air si te vei bucura de un zbor confortabil, in deplina siguranta si de o experienta culinara desavarsita la bord.Rezerva-ti biletul online pe www.blueairweb.com, prin Call Center sau de la agentiile Blue Air si partenere."

frunzaverde

#18
^^
E foarte ciudata strategia lor. Incearca sa se pozitioneaza undeva intre liniile ULCC (WZZ + RYR) si Tarom, cel putin cand vine vorba de pretul la bilete. Problema e ca, din OTP, au costuri foarte asemanatoare, daca nu chiar mai mari ca Tarom, asa ca nu inteleg de unde au bani incat sa reziste pe piata...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

Acum poți merge la Ibiza cu Blue Air schimbând avionul la Torino. :cool:
  "Zboruri catre Torino Caselle din Bucuresti si Bacau

Din 25 mai 2015, zborurile Blue Air din/catre aeroportul Torino Cuneo se vor muta pe aeroportul principal din Torino - Caselle. Astfel, toti pasagerii care vor calatori din Bucuresti sau Bacau catre Torino Caselle vor fi mai aproape de centrul orasul si vor putea beneficia de conexiuni cu zborurile operate de Blue Air din baza operationala Torino Caselle: Bari, Catania si Ibiza.Orarul de zbor pentru aceste rute nu se modifica, biletele de avion achizitionate pentru Cuneo raman valabile, cu aceleasi ore de zbor.Rezerva-ti biletul online pe www.blueairweb.com, prin Call Center sau de la agentiile Blue Air si partenere."

hentz

Quote from: frunzaverde on April 28, 2015, 07:10:13 PM
^^
E foarte ciudata strategia lor. Incearca sa se pozitioneaza undeva intre liniile ULCC (WZZ + RYR) si Tarom, cel putin cand vine vorba de pretul la bilete.

De ce zici asta?

Nu mi se par diferente mari de pret comparativ cu WZZ.
Sa nu mai zic de asa-zisul Last Minute,

https://wizzair.com/ro-RO/Select
https://open.maxitours.be/SelectLowFareCalendar.aspx

Si Tarom comparativ
http://www.esky.ro/flights/select/0/0//asc/0/QQWcw2D4zYvwvzlcFx4n1RZRqszaK4n6vZCkKceTiXo

Am luat exemplul asta ,pentru ca este in zona mea de interes.

cezar-mario2012

Degeaba ai dat linck-uri către motoarele de căutare,  preturile in domeniul aviatic se schimba din minut în minut si o rezervare nefinalizata se anulează dupa 10 minute. Este greu de făcut o comparație de preț între cele trei companii: pretul la Blue este mai mic la lansarea sezonului,  nu conține bagaj de cala și nici taxa de tranzacție,  aceasta este 10 €/secțiune de zbor la tranzacția cu cardul sau 5 €/secțiune la tranzacția la terminale de plata sau cash la banca. La Wizz pretul nu conține taxele de bagaj de mână mare (55cm) și cala, iar prețul este foarte dificil de estimat cand este cel mai mic. La Tarom prețul cel mai bun este cu 11luni înaintea,  adică la lansarea zborului, ei au zborurile trecute in calendar cu 11 luni avans. Pretul conține tot, bagaj, taxe si masă,  funcție de distanță.

hentz

Nu am intentionat sa fac o analiza comparativa.

Exemplul dat este doar pentru ca mi-a sarit in ochi,desi evident nu este edificator in discutie.
Sunt numai curios pe ce se bazeaza @frunzaverde cand spune ca se plaseaza in mijlocul intervaluluii de pret.

cezar-mario2012

 Eu mâine plec la Bruxelles cu Tarom, am avut si opțiunea Blue Air,  când am luat biletele.  Astfel la Blue era 99 € fără bagaj de cala si masă,  dar cu rezervare de loc și taxa de card, iar la Tarom am luat cu 119 € cu tot. Fiind trei persoane ieșeam mai ieftin cu Blue, dar au zborul seara si pierdeam o zi sau venean cu o zi înainte,  deci o noapte în plus la hotel.  Așadar avantaj Tarom, plec dimineața și mă întorc seara.
Prețul pentru zborul meu,  1-3 mai este acum 30 aprilie,  ora 22.30: 405 € la Tarom si echivalentul la Blue este 370 € cu tot, masa si bagaje de cala.

iuli

Primul zbor Blue Air Milano Bergamo – Constanta

Pe 2 mai, Blue Air a deschis ruta Milano – Constanta. Dupa aterizare, Boeing-ul 737-300 (YR-BAC) a fost intampinat cu salutul tunurilor cu apa.



















Sursa foto: aeronews.ro
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cutter

#25
738 NG (YR-BMB) Blue Air pe OTP

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar-mario2012

#27
 Bucuresti - Malaga si retur :




Alt avion parcat:



In drum spre Malaga:

-micul dejun englezesc


-deasupra Croatiei


-Italia


-Menorca


-Mallorca


-Spania Continentala(Alicante)


-la aterizare




-la intoarcere


-tot deasupra Spaniei


-masa de pranz



-Italia



- deasupra noastra



-Croatia





-deasupra Bosniei





-Serbia


-Dunarea la Cazane si Portile de Fier 1



-A1 Pitesti-Bucuresti


-am ajuns inapoi la Bucuresti


Impresi: mancare a fost buna, eu am luat la oferta de -50%, mult mai curat fata de alte dati, mai ales la WC, aveau si dezifectante lipite pe WC. Este un salt calitativ evident si avionul era plin patru locuri libere la dus din modelul 164 locuri si 10 la intors modelul cu 132 locuri.

Ionut

Misto, cursa decenta.
Dragut noul livery.

:cheers:

iuli

Luati "stirea" cu rezerve:

INSIDER / Blue Air ar putea opera zboruri interne cu Embraer 190/195

QuoteBlue Air vrea sa inceapa zborurile interne. O sursa Aeronews ne-a spus ca operatorul low-cost a semnat actele pentru 5 Embraer-uri 190/195.

Aceeasi sursa ne-a precizat ca Blue Air vrea sa deschida baza la Iasi. De asemenea, compania romaneasca de smart flying va converti exemplarul YR-BAE, Boeing 737-400, in avion cargo. Pe masura ce aflam noi detalii, revenim cu informatii. Daca acestea se adeveresc, TAROM va avea o problema pe rutele interne.

[...]

Sursa: aeronews
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog