News:

.

Main Menu

Blue Air

Started by iuli, October 12, 2013, 05:16:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Neufunk

Sper sa bage Suceava - Bruxelles :D.

grig

Cineva foarte bine informat si care poate eventual, poate cita surse bine definite, sa faca un pic de lumina in numeroasele stiri publicate in ultima vreme pe diversele site-uri de news referitor la avioanele Tarom pe deoparte iar pe cealalta despre Blue Air. Ba am citi ca TAROM a cumparat cele doua recent primite ba ca sunt inchiriate. Despre Blue Air stiam de 12 inchiriate in formula 6 + 6 acuma se fac 18, as vrea sa inteleg cine minte si cine dezinformeaza.  >:(

Mersi

dumbravaandrei

La Tarom este leasing.
La BlueAir e exact ca in postul lui Ionut.

voicul

Răcaru: Blue Air se pregăteşte de listarea la bursă

Compania aeriană low-cost Blue Air, cea mai mare companie aeriană românească, se pregăteşte să se listeze la bursă, însă procesul ar putea dura trei ani de zile, a declarat marţi, pentru News.ro, directorul general al companiei, Gheorghe Răcaru.

"Nu o văd mai devreme de trei ani (listarea la bursă, n.r.), cam acolo e ţarget-ul nostru. Orice companie, când are o ţintă, începe din timp să construiască, să pună cărămidă cu cărămidă, să construieşti fundamentul. Dar suntem într-o fază incipientă", a afirmat Răcaru, pentru News.ro.

Managerul estimează că Blue Air va înregistra, în acest an, o cifră de afaceri de 400 milioane euro şi aproximativ 5 milioane de pasageri transportaţi, indicatori în creştere cu peste 35%, ca urmare a majorării frecvenţelor pe anumite rute şi a inaugurării unor rute noi.

"Estimăm un număr de cinci milioane pasageri pentru acest an, în creştere cu peste 35%. Am deschis rute noi, în special în Scandinavia: Copenhaga, Oslo, Helsinki, am crescut frecvenţele pe alte rute, am diversificat rutele interne deservite, atât în ceea ce priveşte destinaţiile, cât şi numărul zborurilor pe fiecare destinaţie, am legat Marea Neagră - Constanţa - de Cluj, Timişoara, Oradea şi Iaşi, tocmai pentru a facilita dezvoltarea turismului intern", a declarat Răcaru.

https://www.news.ro/economic/racaru-blue-air-se-pregateste-de-listarea-la-bursa-1922405920582017061517044864

strainu

Quote from: dumbravaandrei on June 20, 2017, 01:23:35 PM
Bravo lor ca pot. Se vede diferenta intre managementul nepotilor si managementul profesionist.....

... cu aceeași persoană.  >:(
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

tom_sawyer

#110
@grig

Tarom: 2 avioane inchiriate

Blue Air: 12 avioane inchirate (6 noi, care vin din 2019, si 6 SH, dintre care 3 deja au venit, iar restul de 3 pana la sfarsitul anului)
             + 6 avioane noi cumparate (plus alte 2 optional) direct de la Boeing
(https://boeing.mediaroom.com/2017-06-20-Boeing-Blue-Air-Announce-Order-for-Six-737-MAXs)

kumar

BLUE AIR ANUNŢĂ NOUA RUTĂ CLUJ-NAPOCA – TEL AVIV

Blue Air, cea mai mare companie aeriană românească, îşi dezvoltă operaţiunile pe Aeroportul Internaţional ,,Avram Iancu" Cluj prin deschiderea rutei Cluj-Napoca - Tel Aviv. Zborurile se vor opera cu două frecvenţe săptămânale în zilele de luni şi joi, începând cu 19 octombrie 2017.

Gheorghe Răcaru, Director General Blue Air: ,,Zborurile operate de Blue Air către Tel Aviv sunt un real succes, cererea pe piaţa fiind foarte mare. Cu această nouă rută vom aduce mai aproape Cluj-Napoca de cele mai sfinte locuri ale creştinătăţii, dar şi de un oras modern, cu mult soare şi peste 15 km de plaje. Orarul a fost special creat pentru a răspunde atât nevoilor turiştilor de week-end, cât şi pentru pelerinaj, iar preţurile biletelor sunt cele mai avantajoase. Mulţumim Aeroportului Internaţional ,,Avram Iancu" Cluj pentru buna colaborare în vederea identificării şi susţinerii noilor rute pe care Blue Air le-a deschis si pe care compania le are în vedere în viitorul apropiat la Cluj-Napoca."

Pasagerii Blue Air vor putea călatori în condiţii optime pe noua rută Cluj-Napoca – Tel Aviv, beneficiind de siguranţă, confort sporit şi tarife începând de la 37.95 euro (pret pe segment de zbor, taxe incluse,
locuri limitate). Rezervările se pot face pe www.blueairweb.com, prin Call Center sau la agenţiile partenere.

http://airportcluj.ro/stiri/comunicat-de-presa-blue-air-anunta-noua-ruta-cluj-napoca-tel-aviv


__dir

Cam multe mici accidente la ei. Lipsa mentenanta sau varsta aeronavelor?

iuli

YR-BAS dupa ce a plecat de la Bacau iarasi a avut probleme si a facut cale intoarsa a doua oara la rand. Acum aterizeaza la Otopeni direct.

Pasagerii au parte de doua decolari si aterizari in acelasi pret, plus o vizita a Bucurestiului. Nice job Blue Air!  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cuneo

Incident pe aeroportul din Timișoara, cu efecte... în Creta. Bănățenii acuză compania Blue Air că își bate joc de ei!

Un număr de 152 de pasageri care ar fi trebuit să zboare, vineri, din Timişoara spre Heraklion (Creta), au fost debarcaţi din aeronavă, după ce a fost descoperită o defecţiune tehnică înainte de decolare.

După ce problema ar fi fost rezolvată, pasagerii au fost din nou îmbarcaţi, însă aceştia au refuzat să mai zboare cu aeronava, solicitând un alt avion.

Andrei Sandu, reprezentant al agenţiei de turism prin intermediul căreia au cumpărat biletele de avion cei 152 de pasageri, a declarat că vineri seara va ateriza pe aeroportul timişorean o altă aeronavă.

"Cursa nu a fost anulată, este o întârziere. Cursa este charter, fiind operată de compania Blue Air. Ştiu că s-a descoperit o defecţiune tehnică la aeronavă, dar că s-a găsit o soluţie, se aşteaptă o altă aeronavă. Aeronava de schimb este în drum spre Timişoara şi va ajunge la ora 20.20, iar la ora 20.50 este estimată decolarea spre Heraklion", a precizat Andrei Sandu.

Pe de altă parte, cursa întârziată din Timişoara ar fi trebuit să se întoarcă din Heraklion în capitala Banatului tot vineri, numeroşi pasageri aşteptând aeronava pe aeroportul din Creta.

"Stam de 3 ore in aeroport in Heraklion, Creta! Trebuia sa plecam la 17.45, dar nici la ora asta nu a decolat din Timisoara aeronava de Blue Air! Cica au incercat de 3 ori sa decoleze si nu au reusit! Cei din Timisoara asteapta in jur de ora 21.00 un alt avion! Problema e ca zborul dureaza 2 ore! In cel mai fericit caz ajunge in Creta la 23.00! Noi cand ajungem acasa? Suntem toti cu copii mici, nimeni nu ne zice nimic, nu stim ce si cum ( informatiile le-am primit de la o prietena din avion care e inca in Tm)! Vreau avocat bun pentru despagubiri, ca dupa 6 ore de stat aiurea fara nicio informatie oficiala, iasa scandal! Cine se baga sa ma ajute? Suntem nervosi, obositi si flamanzi!", a scris pe Facebook o timișoreancă aflată pe aeroportul din Heraklion, care aștepta, alături de alți timișoreni, să se întoarcă acasă.
http://www.banatulazi.ro/incident-pe-aeroportul-din-timisoara-cu-efecte-in-creta-banatenii-acuza-compania-blue-air-ca-isi-bate-joc-de-ei/

TibiV

Asa imi plac stirile astea...

Pasagerii au (intotdeauna) dreptate.
Pilotii ar fi trebuit sa lege comenzile defecte cu sarme (de preferat litza de transformator 220/4,5 v, litza luata din secundar...) iar eventualele fisuri de conducte hidraulice sa le peticeasca cu "izolir-band". Rezistaaaaaa !....

Refrenul il stim deja:
"Mama-mama ce intarziem noi pen'ca ca prostu de pilot nu vrea sa zboare cu avionul defect !..."

O sugestie inspirata de discutii si artlcole de presa care tin de "Feroviar": nu'sh de ce naiba Blue Air nu a suplimentat cursa cu unul sau doua din cele 15-20 de avioane pe care le tine in parcare fara sa le foloseasca ?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

In sfarsit si-au schimbat site-ul ala de cacao, invechit si greu de utilizat.
https://www.blueairweb.com/

Sper ca si-au pus la punct si partea de facturare, data trecuta cand am zburat cu ei am stat vreo 3 luni dupa factura. :bash:

ovideatza

#118
Ma chinui de o saptamana sa imi fac check-in online pe noul si minunatul site si nu merge.
Nici sa trimiti o cerere prin formularul lor de contact nu merge  :)

Era mai bun vechiul site  :lol:
Nu pricep cum poti lansa un site la o asemenea companie fara sa ii termini testarea.

PS: cautati cu google linkul catre vechea sectiune de checkin si merge.
http://checkin.blueairweb.com/checkin/retrieve?culture=ro-RO

Xenos

Am zburat cu Blue Air la Cluj saptamana trecuta. Avionul destul de gol si la ducere si la intoarcere, 737 cu scaune noi, mai subtiri si deci mai mult loc la picioare, personal de bord foarte prietenos. Punctualitate (la plecare) si la intoarcere intarziere minima.

Din revista avionului rezulta ca Blue Air are deja o flota destul de mare, 41 de avioane, toate B 737 (de diferite generatii) si cateva baze operationale in afara tarii (pe langa cele din tara, altele decat Bucuresti).

Am vazut cam ce putea ajunge TAROM-ul daca scapa de nepotismul de stat. Oricum fata de inceputurile destul de triste, Blue Air a evoluat mult in ultimii ani.