News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Cutremurele si infrastructura in Romania

Started by Ionut, October 28, 2018, 09:11:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cred ca e un subiect pe care l-am abordat prea putin pe forum si chiar merita sa discutam despre el. Vom discuta pe acest thread despre:

- cutremure in general in Romania (dar si in lume, atat timp cat discutiile relevante pentru Romania)
- influenta cutremurelor asupra infrastructurii de transport
- proiectarea infrastructurii de transport pentru rezistenta la cutremur
- influenta cutremurelor asupra cladirilor (in Romania, plus in lume - dar sa fie relevant pentru Romania)

stangabriel


TibiV

Da, A7 are prevederi speciale, insa doar pentru cutremurele de zi, ca sa le putem vedea....  O:-)

Este o prostie maxima asta cu "cutremurele vin noaptea"...
Ziua nu simtim cutremurele, pur si simplu pentru ca cei mai multi suntem activi, agitati, un 4-5 de 20 de secunde pe Richter este imperceptibil cand esti in picioare sau pe drum, poate in masina...
Eu am "ratat" cateva cutremure in felul asta...

Dar noaptea, cand esti in pat, total relaxat, simti orice vibratie....
(Eu nu, eu am dormit bustean pana si la ultimul, dar doamna s-a trezit... Si s-a panicat un pic, desi stam la casa, si nu are ce vecin sa cada de sus peste noi...)
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

#3
Sunt de acord cu tine.

Doar statistica spune asta.
HotNews.ro a analizat ultimele 1000 de cutremure din România, luând în calcul doar seismele de peste 3 grade Richter. Din cele 1000 de cutremure, aproape 800 au avut loc noaptea și puțin peste 200 ziua. Am considerat de asemenea ziua ca fiind intervalul orar 08-20, iar noaptea intervalul 20,00-08,00.

Mecanismul de producere al cutremurelor este mult prea complex sa ne imaginam ce avem in subteran , mult mai adanc fata de orice foraj facut vreodata.

bogdymol

Nu e in Romania, dar fiți atenți ce poate face un cutremur unui pod cu grinzi simplu rezemate, cum se folosesc foarte des și pe la noi:

https://www.euronews.com/2021/05/22/second-powerful-earthquake-strikes-in-central-china
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

subway

La grinzile simplu rezemate principalul pericol e sa sara de pe reazeme dar mai nou s-au imaginat aparate de reazem care sa impiedice chestia asta...pentru ca au fost numeroase astfel de accidente peste tot in lume in zonele puternic seismice.

dr4qul4

Astazi a fost un cutremur de 5,2 grade pe Richter in Tg Jiu (de fapt spre cheile Sohodolului). In oras oamenii au iesit speriati afara.
A fost de suprafata si s-a simtit destul de bine, fara insa nici un fel de pagube (poate niste fanare sa fi crapat pe la tara).
Marmureanu si actualul sef INFP zic ca e o zona unde cutremurele sunt frecvente, dar nu poate genera cutremure mari....insa cei de acolo nu-si prea amintesc sa fi fost zgaltaiti vreodata.
Nici wikipedia nu prea stie de cutremure in Gorj.
La Geografie am invatat ca avem prin Banat si prin Fagaras, dar mici.
5,2 grade de suprafata nu e chiar de neglijat.

A mai auzit cineva de vreun cutremur cu epicentrul in Oltenia? Oare pasajele de acolo se fac cu aceeasi rezistenta seismica precum cele apropiate de zona Vrancea?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bacovia

Azi inca unu, de 5.7.

La Cluj s-a simtit zdravan.

dr4qul4

La Bucuresti nu s-a simtit (decat putin la etajele superioare).
Insa la Tg Jiu (in oras si in Turcinesti, la doar cativa km de epicentru) i-a zgaltait bine de tot! E putina panica in zona, pentru ca ei nu au avut niciodata vreun cutremur (mai mare de 2-3 ca sa-l simta).
Ieri a fost o intamplare. Azi deja e o ciudatenie....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Sa inceapa lucrarile la metrou in Cluj sa vedeti cum se va simti zilnic :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe