News:

.

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol



Discutii despre Tarom.


sursa foto: airliners.net
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

SB76UFO

Stie careva daca sau de cand va scoate Tarom-ul cursele Bucuresti-Sibiu-Bucuresti (OPT-SBZ-OTP)?
"Prostia este eternă și invincibilă"

frunzaverde

Da, se scot incepand cu orarul de iarna, care incepe intotdeauna in ultima duminica din octombrie.

Deci, ultimul zbor OTP-SBZ este RO729 pe 24OCT, ultimul zbor SBZ-OTP este RO730 pe 25OCT (06:00 AM)
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

iuli

Ziua portilor deschise la Tarom

QuoteVa invitam sa petrecem împreuna 59 de ani de existenta
In data de 18 septembrie 2013, vom organiza 3 vizite cu grupuri de cate 50 de persoane (08:30, 10:30, 12:30). Inscrierile se pot face pana pe data de 16 septembrie, orele 11:00.
Vă aşteptăm să petrecem împreună ziua TAROM şi vă mulţumim pentru interes!

Pentru inscriere accesati adresa: http://www.tarom.ro/ziua-tarom/
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Zboruri directe Bucureşti - Geneva începând din 26 noiembrie 2013

Zborurile vor avea următorul program, afişat în ore locale:

Marţi

RO 351 8:10 Bucureşti - 9: 55 Geneva
RO 352 10:40 Geneva - 14:15 Bucureşti

Sâmbătă

RO 351 13:35 Bucureşti - 15:20 Geneva
RO 352 16:10 Geneva - 19:45 Bucureşti

detalii:  https://www.tarom.ro/destinatii/geneva/
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Tarom va avea cinci curse săptămânale în loc de trei, pe ruta Târgu Mureş - Bucureşti

QuoteTarom va avea cinci curse săptămânale în loc de trei, pe ruta Târgu Mureş - Bucureşti şi retur, conducerea Consiliului Judeţean Mureş fiind de părere că mărirea numărului de zboruri reprezintă "un element de recunoaştere" a potenţialului economic şi turistic al Mureşului şi al Transilvaniei.

[...]

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Toata conducerea TAROM a fost demisa astazi de reprezentantii Ministerului Transporturilor !!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut



doryan93

 Christian Heinzmann isi continua mandatul de CEO al Tarom, noul Consiliu de Administratie urmand sa anuleze actul aditional prin care durata mandatului a fost scurtata de la 4 ani la 1 an, pana la 19 noiembrie, in urma unor presiuni din partea fostului Consiliu de Administratie al companiei condus de Dan Pascariu. Informatia a fost anuntata de catre ministrul Transporturilor, Ramona Manescu, care a mai precizat ca belgianul heiznmann va fi ajutat de catre noul CA sa implementeze planul de management pentru Tarom, noteaza Mediafax.
http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-16010922-ramona-manescu-christian-heinzmann-ramane-ceo-tarom-noul-consiliu-administratie-anula-actul-prin-care-redus-mandatul.htm

iuli

TAROM ar putea introduce curse low-cost

QuotePentru că avioanele TAROM zboară în pierdere de ani buni, șefii companiei aeriene iau în calcul fie transformarea acesteia într-una low-cost, fie extinderea pe noi piețe, cum ar fi cea asiatică. În ambele variante trebuie reduse drastic cheltuielile și înlocuite multe dintre cele 24 de avioane, spun oficialii. Noi aeronave ar putea ajunge în hangarul TAROM în următorii patru ani.

Cu pierderi de 83 de milioane de lei în primele nouă luni, compania aeriană TAROM s-ar putea îndrepta către grupul low-cost dominat de doi mai jucători: Wizz Air şi Blue Air.

,,Presiunea venită din partea companiilor low-cost este imensă. Compania TAROM trebuie să concureze în momentul de față cu 38 de companii aeriene", spune George Marin, vicepreşedintele business strategy al TAROM.

Compania este departe de modelul de business al companiilor low-cost. Îngropată în datorii și cu cheltuieli de operare mult prea mari, ține sus prețul biletelor, așa că nu e de mirare că avioanele zboară mai mult goale. Dacă Wizz Air vinde peste 85% din locurile dintr-un avion, TAROM are un grad de încărcare de numai 67%.

Mari sunt şi costurile cu salariații. Dacă la TAROM ajung la 17% din totalul cheltuielilor, la Wizz Air, de exemplu, nu depăşesc 7%. O altă problema este flota învechită și mult prea diversă. Bani pentru cumpărarea de avioane noi nu sunt, așa că șefii companiei vin cu o altă soluție - închirierea aeronavelor.

Cea de-a doua variantă de creștere a veniturilor luată în calcul de oficialii TAROM este orientarea către piața asiatică. Soluţia nu pare a fi agreată de ministrul Transporturilor, care cere mai degrabă creșterea frecvenței zborurilor interne.

Aceasta în ciuda faptului că mai mult de 66% din bilete nu se vând pentru că sunt prea scumpe. De exemplu, o călătorie București-Iași poate costa și 170 de euro. Cu acelaşi preţ se poate ajunge de la Bucureşti la Paris, dar cu alte companii.

sursa

PS: interesant si comentariul de la articol
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzaverde

- mai mult de 66% din bilete nu se vând pentru că sunt prea scumpe : ori autorii n-au inteles conceptul de LF, ori romana pe care o vorbesc e foarte proasta. LF 66% inseamna ca nu au putut vinde 34% din bilete. Chestia e ca OTP-IAS, OTP-CLJ si OTP-TSR au LF-uri mult peste 90%, pe cand cursele gen OTP-SCV sau OTP-SUJ au LF-uri de 30-40%.

- De exemplu, o călătorie București-Iași poate costa și 170 de euro : La business class (da, ofera business class). Pretul maxim la economy e undeva la 135 one-way, majoritatea scaunelor fiind undeva la 75-100 EUR. Da, preturile sunt mari, si sustin cu tarie transformarea politicii pe intern a RO in high-freq, low-cost, low-medium-yield, autobuze zburatoare cu preturi de 35-45 EUR/segment (fara bagaj, mancare, bautura inclusa in pret).

As vrea sa vad 5-6-7 frecvente OTP-IAS, OTP-CLJ, OTP-TSR cu 738 sau 321 cu scaune de 29' (180-200 pax), platind 150-170 RON, cred ca ar face mult mai mult profit rutele astea. Si cred ca e o idee buna.

Cat despre OTP-CND, e absolut absurd - cu masina faci 2h pe autostrada cap-coada, centru-centru, cu trenul 2h30. Doar pana la CND faci 35-40 de minute pe DN cu masina, plus 35 de minute zborul, plus 15 minute formalitatile, plus 20-30 minute pana in Bucuresti. Economie 15 minute fata de masina/tren, doar ca trambalare cu n mijloace de transport. Nu cred ca ar fi nimeni nebun.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

doryan93

Compania Tarom a decis să anuleze cursa internă Sibiu-Bucureşti programată pentru vineri, 22 noiembrie. Este a treia cursă de Sibiu anulată de Tarom săptămâna aceasta.
http://bistrita.citynews.ro/eveniment/tarom-anuleaza-pentru-vineri-cursa-sibiu-bucuresti-1256849

doryan93

Compania TAROM nu este de vanzare. Informatia a fost facuta publica de ministrul Transporturilor. Ramona Manescu a confirmat, marti seara, ca vor fi achizitionate avioane noi, astfel incat, pe termen mediu si lung, compania aeriana sa redevina un brand si sa isi recapete pozitia. Nu vindem TAROM. Categoric nu vindem TAROM-ul. Vedeti ca eu nu prea dau. Eu in general nu prea dau nimic de la minister. Am fost criticata. (..) Cat sunt eu la Ministerul Transporturilor, nu vand TAROM-ul", a spus Ramona Manescu, la un post de televiziune.
http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/compania-tarom-nu-este-de-vanzare-81377

iuli

Rezultatele companiei TAROM continuă să se îmbunătăţească

QuoteLa finalul primelor 9 luni ale anului 2013, compania TAROM anunţă îmbunătăţiri ale rezultatelor sale financiar-contabile de 35 milioane de lei,  comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
Îmbunătăţirea rezultatelor se reflectă în principal prin menţinerea unui echilibru de numerar adecvat şi prin lipsa datoriilor restante către bugetul de stat sau orice alţi parteneri.

Tabelul complet: https://www.tarom.ro/despre-noi/noutati-si-presa/comunicate-de-presa/detalii-comunicat-de-presa.html?news=312
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog