News:

.

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

anacronox

#435
aparent unul dintre viitoarele 737 de care se vorbea pt TAROM, si anume fostul TC-CRC a iesit tot in livery Pegasus

poza e de pe SSC


strainu

#436
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

ciprebbe

#437
Doar ca nu le chiar cumpara :))) si sunt exact configuratia de sardine RYANAIR.

Avioanele sunt achizitionate in leasing operational pe o perioada de 10 ani.

Livrarea aeronavelor catre operatorul aerian va fi facuta in cursul acestei luni (mai 2017).

20 mai ?   :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ion59


strainu

Asta au găsit pe piață, probabil. De cumpărat nici nu cred că aveau bani. @ciprebbe, ce e pe 20 mai, de propui data respectivă?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

ciprebbe

Data cand le vedem la tarom in Ro.

Sunt ramase din surplusul pt RYR(cam asta e info de acum 1 luna).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ion59

Avioanele sunt declarate de producator cu 189 locuri in configuratia cu o singura clasa. Presupun ca sunt posibile si alte configuratii, in functie de cerintele clientului.

TibiV

Este bine ca "Achiziția noilor aeronave reprezintă un prim pas în realizarea măsurilor cuprinse în Programul de Guvernare cu privire la compania Tarom."

M-am linistit. Viitorul Tarom este asigurat....:D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

strainu

Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

TibiV

Nu ma iau dupa FB decat in ocaziile in care este singura sursa... Nu stim cine scrie postarile alea...
Altfel prefer comunicatul oficial

http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/1559-05052017

Quote
TAROM A SEMNAT CONTRACTUL PENTRU ACHIZIȚIA A 2 AERONAVE NOI BOEING 737-800 NG

Ministerul Transporturilor, anunță că astăzi, 5.05.2017, Compania Națională de Transporturi Aeriene Române  - TAROM a semnat contractul de achiziția a 2 aeronave noi BOEING 737-800 NG, având o configurație de 189 de locuri.

Avioanele sunt achiziționate în leasing operațional pe o perioadă de 10 ani.

Livrarea aeronavelor către operatorul aerian va fi făcută în cursul acestei luni (mai 2017).

Precizăm faptul că procedura de achiziție s-a desfășurat într-un timp optim, urmare a nevoii de operare a tuturor rutelor propuse pentru orarul de vară. Achiziția a avut în vedere oportunitățile apărute în piață. Conform cererii de ofertă lansate de către companie, la nivel internațional, aceste două aeronave au fost singurele aeronave noi, la momentul lansării procedurii.

În urma ieșirii din flotă, a celor două aeronave Airbus A310, s-a simțit nevoia stringentă de completare a flotei TAROM pentru ca toate rutele să fie operate conform planului. Menționăm că cele două aeronave de tip Airbus au reprezentat o cincime din capacitatea de transport a companiei, capacitate ce va fi preluată de către noile aeronave.

Achiziția noilor aeronave reprezintă un prim pas în realizarea măsurilor cuprinse în Programul de Guvernare cu privire la compania Tarom.

Daca nu este asa, ii mutam urgent in topicul de "Promisuni nerespecate..."... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

Tarom a pus pe facebookul lor (https://www.facebook.com/tarom.ro/) imagini cu noile 738-uri luate in dry lease. Sunt in configuratie Pegasus (inclusiv scaunele sunt scaunele folosite de Pegasus; chiar si inscriptiile sunt inca in turca), deci sunt din lotul de 8 NG-uri vandute de Pegasus inainte de livrare catre Air Lease Corp..

N-are rost sa pun linkuri aici aici, imaginile de pe FB sunt pe servere dinamice, asa ca or sa crape in cateva ore, uratind pagina, si suport de iframe n-avem pe forum.

Deci interior Boeing Sky Interior, scaune ultra-slim, configuratie ultra-densa, bucatarii insuficiente pentru mese calde pentru toti pasagerii. Nu inteleg cum vor sa le foloseasca, in conditiile in care toate celelalte avioane sunt in configuratie ultra-generoasa, dar ramane sa vedem.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Nu dau de mâncare la toată lumea. :)
Sau fac porții mai mici pentru ca sa încapă în bucătărie. :)

lupu.irimie

Asta sa găsit pe ultima suta de metrii cu "atentia" de rigoare! Unul va fi vopsit la Manchester, iar al doilea la Renton (ori cel puțin așa spun gurile rele).
Cat de configurație, în mod sigur așa au sa rămână!  Va amintiți ce spunea Cuc (u) intr-o emisiune legat de reconfigurarea aeronavelor ROT!?
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

frunzaverde

Quote from: lupu.irimie on May 07, 2017, 08:00:46 PM
Asta sa găsit pe ultima suta de metrii cu "atentia" de rigoare! Unul va fi vopsit la Manchester, iar al doilea la Renton (ori cel puțin așa spun gurile rele).

Ambele vor fi vopsite acolo unde spune compania de leasing ca vor fi vopsite. E dry lease, se livreaza cu vopseaua pe ele.

Quote from: lupu.irimie on May 07, 2017, 08:00:46 PM
Cat de configurație, în mod sigur așa au sa rămână!  Va amintiți ce spunea Cuc (u) intr-o emisiune legat de reconfigurarea aeronavelor ROT!?

Intrebarea mea e de ce le-au luat pe astea cu 189 locuri. Reconfigurarea e o treaba de 20 de minute.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

lupu.irimie

@frunzaverdE

Vopsitul îl poate face compania de leasing sau nu! Totul depinde de condițiile contractuale.
Cat despre configurație sa o modifici în 20' cam greu. Ceva mai mult timp necesita!
De ce așa! ? Simplu! Pax de business au foarte putini ROT, și nu se justifica blocarea unor scaune... care nu aduc nimic
Vinzi 189 de locuri la un preț ceva mai scăzut,  și crești facturarea dar și veniturile.
Cred ca vin timpuri interesante la ROT.
Smart fly by Tarom ? Cine știe!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!