News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Interesant, incluiv partea cu drumuri secundare. La 05:41 ai intrat pe un DJ iar 6:22 pe un DC ? Cam asa aratau...
Am mai remarcat un lucru: pe DN-uri, axul drumului este marcat cu linie continua chiar si pe portiuni drepte suficient de lungi, este intrerupta doar la intersectii si in localitati. E doar impresia mea sau asa este doar pe traseul facut de tine?
Iar spre final ai mers pe un DN fara marcaj... Era proaspat reabilitat ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Nu era proaspat reabilitat, ci era cu totul nou, GPS-ul nu-l indica. Mare parte din, sa zicem DC-uri la noi sunt cam la latimea 1,5 banda si cu greu pot trece doua masini una pe langa cealarta, tragi mult dreapta unde gasesti loc si asa se rezolva situatia. Prin mai multe zone din Spania exista drumuri updatate la nevoile actuale, minim doua benzi pe sens cu latimi corespunzatoare, dar podurile au fost modernizate, dar nu si largite  si ajungi in situtia de a da prioritate celuilalt sau dupa caz sa ai prioritate. Asa ca stai cuminte la capatul podului si astepti sa se elibereze.

cezar-mario2012

Urmatorul film este de la Cueva El Suplao la Comillas, cea mai mare parte a drumului este pe Dn-uri si o mica bucata pe A8. Aici am avut prima mare proplema cu GPS-ul care ma ocolit foarte mult, nu stiu cm sunt reglate dar a ales drumul cel mai lung s alta proplema a fost ca la intrarea pe autostrada m-a indemnat sa folosesc prima iesire din sensul giratoriu pentru a intra pe A8 cand de fapt era a doua si nu am fost singurul in aceasta situatie :doh:

https://youtube.com/v/UFBzrTgpz_I

bogdymol

Am pus cateva poze cu autostrada A10 din Austria pe thread-ul Vitrina cu autostrazile Europei



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

alecu26

dupa atatia ani de la deschidere, e perfect integrata in mediu.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Din cauza de criza, grecii lucrau in draci duminica la prânz pe A5 lor, Antirrio Arta-Ioanina :lol: Se prefigurează un tunel interesant la Antirio. La sârbi, dupa leskovac era o portiune aproape gata, cred ca racordul mai era de facut.

adiarc

http://www.zf.ro/business-international/polonia-va-cheltui-zeci-de-miliarde-de-euro-pe-drumuri-rapide-si-arme-14706810

spre deosebire de polonezi , noi , nu numai ca NU ne imprumutam pt drumuri ( acum cand costurile de finantare sunt la costuri minuscule pe pietele internationale ), dar taiem an de an banii de la buget alocati acestora si dam cu piciorul si fondurilor europene...

E excelent totusi , ca ne batem cu pumnul in piept , ca nu stiu ce super incasari avem , si execedente ( daca nu cheltuim , normal ca ne raman bani ) , ca avem o companie de drumuri care face de toate , mai putin autostrazi ( si le inchide si pe acele inaugurate aiurea , nefiind in stare macar sa schimbe niste amarati de parapeti si sa curete niste santuri ) si ca ne trebuie mai mult timp pt etapele birocratice , decat pt constructia efectiva.......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Zimox

Nu stiu daca aici isi are locul aici intrebarea mea:
Are careva de pe forum informatii despre autostrada M9 din ungaria daca/cand se va realiza?
Multumesc
!

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

#459
 Copenhaga-Malmo (Oresund Bridge) am trecut pe acolo, dar cu trenul, am intels ca taxa de masina mica este de 47 euro. Cu asa ceva:


cezar-mario2012

 Ultimul clip al primei zile, Comillas-Santander, in principal traseul urmeaza autostrazile A8-A67-S20

https://youtube.com/v/lbc24m0SLsY

TibiV

Pe podul Oresund calea ferată este sub şosea ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)