News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

@alecu26
Grecii sunt toleranți cu viteza în general, dacă nu încerci să ieși în evidență, ca să spun așa. În 5 vacanțe pe acolo am văzut opriți doar 2 slovaci ce veneau de undeva din spatele unei coloane și depășeau tot ce puteau până au dat de poliție. Am văzut table de 40 pe unde toți mergeau cu 80 de ex., inclusiv tot ce însemna mașină cu nr. de Grecia.

În altă ordine de idei, știe cineva cum merg lucrările între Viena și Nickelsdorf?

boer_escu

^^ Acum o luna am stat cateva zile langa Viena si am facut mai multe drumuri mai ales intre Schwechat si Parndorf. Lucrările mergeau bine, erau restricții temporare diferite de la ora la ora si niciodată nu am prins vreun blocaj. Banuiexc insa ca lucrurile se vor schimba in perioada concediilor si vom asista si la blocaje in trafic.

user201

@boer_escu
Mersi de info

cezar-mario2012



Hercule

A folosit cineva punctul de trecere a frontierei Slovenia - Italia de la Krvavi Potok - Grozzana? Trebuie sa ajung in Trieste si mi se pare mai simplu decit pe la Fernetti/Trebiciano. Nici nu intru pe autostrada cu plata din Italia.
Deșteaptă-te române!

c_alecs

Quote from: Hercule on July 07, 2015, 04:00:05 PM
Nici nu intru pe autostrada cu plata din Italia.

... si nici nu trebuie vigneta pt Slovenia.

Am trecut acum vreo 3 ani in august. Am avut parte de singurul "incident" din vreo vama. M-au controlat in portbagaj si se luase de mine ca nu-i declarasem o juma de sticla de Jagger. Defapt nu a inteles el engleza mea  :lol: Am trecut repede totusi si nu a fost prea aglomerat. Cu cei de alte nationalitati (sarbi sau bulgari nu mai tin minte exact) aveau mult mai multe de "discutat".

Hercule

Multumesc pentru raspuns, daca ajung la o ora rezonabila incerc pe acolo.

Quote from: c_alecs on July 07, 2015, 04:29:56 PM
... si nici nu trebuie vigneta pt Slovenia.
Vin din Romania, deci nu am cum evita vigneta de Slovenia.  :)
Deșteaptă-te române!

c_alecs

#413
Pt E61 nu e nevoie de vigneta. Nu e autostrada.

SB76UFO

Stie cineva daca au mai avansat (care ar fi stadiul) la tronsonul din autostrada Praga - Dresda  D8  Lovosice – Rehlovice 16.4 km?
Au rezolvat acele problema acelor alunecari?
"Prostia este eternă și invincibilă"

panda80

#415
^

Este acelasi stadiu, nimic nou, planurile sunt pentru o deschidere in 2018, sa speram ca se vor tine de cuvant, bucata asta va insemna reducerea timpului de parcurs cu aprox. 20 minute intre Praga si Dresda.

Pakal

#416
Salutare tuturor. Am de facut un drum Bucuresti-Barcelona. E cineva care a fost pâna în  Barcelona cu masina din București ? Eu as vrea sa merg prin Serbia Croația Slovenia Italia Franta. Pe Via Michelin îmi dă traseul cel mai scurt prin țările enumerate mai devreme.

Orice amănunt legat de traseu, vignete, taxe de autostrăzi si prețurile motorinei, o să-mi fie de mare ajutor. Mulțumesc anticipat.

alecu26

Quote from: user201 on June 11, 2015, 02:28:43 PM
@alecu26
Grecii sunt toleranți cu viteza în general, dacă nu încerci să ieși în evidență, ca să spun așa. În 5 vacanțe pe acolo am văzut opriți doar 2 slovaci ce veneau de undeva din spatele unei coloane și depășeau tot ce puteau până au dat de poliție. Am văzut table de 40 pe unde toți mergeau cu 80 de ex., inclusiv tot ce însemna mașină cu nr. de Grecia.

În altă ordine de idei, știe cineva cum merg lucrările între Viena și Nickelsdorf?

mda, la drumul de intoarcere chiar am dat talpa unde puteam. Banuiesc ca si acele presemnalizari de camere video nu functioneaza. Din bun simt si frica, in tunele si pe viaducte, sau unde era redusa viteza la 60-80....reduceam si eu mult. In rest....150-160...si chiar mai mult.
Drumurile noastre POATE;

drrond7

#418
Quote from: Pakal on July 13, 2015, 11:31:15 PM
Salutare tuturor. Am de facut un drum Bucuresti-Barcelona. E cineva care a fost pâna în  Barcelona cu masina din București ? Eu as vrea sa merg prin Serbia Croația Slovenia Italia Franta. Pe Via Michelin îmi dă traseul cel mai scurt prin țările enumerate mai devreme.

Orice amănunt legat de traseu, vignete, taxe de autostrăzi si prețurile motorinei, o să-mi fie de mare ajutor. Mulțumesc anticipat.

Salut!

In Serbia, Croatia, Italia, Franta si Spania autostrada se plateste la pct. "Pay-toll", cu precizarea ca la italieni iei o cartela la primul pct. si platesti la iesire dupa ce ti-o citeste. Se poate plati si cu cardul (in Serbia si Croatia nu stiu ca nu am platit niciodata cu cardul). In Slovenia trebuie sa iei vigneta (15 E/saptamana cea mai ieftina varianta - atentie sa nu uiti sa o lipesti pe parbriz!). Daca ai timp, la ducere/intoarcere iti recomand traseul pe Clisura Dunarii in Serbia (Dr.Tr.Severin - Golubac - Pozarevac - Autostrada), unde iti recomand masa de peste de la Restaurantul Toma pe malul Dunarii si Castelul, ambele in Golubac. Si sa nu ratezi "Capul de Dac" de pe malul romanesc, care se vede excelent de la sarbi!
Sigur ca pe traseu ai mai multe obiective, insa iti recomand aproape de intrarea in Spania o mica abatere la Lourdes.
Ptr. preturile aproximative, poti da o simulare pe ViaMichelin unde iti afiseaza costul aproximativ cu tot cu motorina.

Drum bun si vacanta placuta!
Carpe Diem!

panda80

Si in Serbia, Croatia, Franta, Spania tot la fel functioneaza sistemul de taxare, iei bilet la intrare si platesti apoi in functie de cat ai mers. Insa datorita existentei unor portiuni si fara taxe, in special la centurile de mari orase, procedura se repeta din nou la intrarea pe urmatoare sectiune taxata.