News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MRS

My day to day driving (pleasure):





O stiti p'aia cu capra vecinului? :)


Seamana cu al nostru, nu?




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Quote from: Mrs on January 31, 2014, 05:07:30 PM
Seamana cu al nostru, nu?


Unde e facuta poza? Chiar ma gandeam daca e chiar unica faza de la noi de pe A6, multumesc de raspuns!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Daca erau mai multi pomi semana cu Sos Bucuresti-Ploiesti la Podul Constanta :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MRS

@iuli: DE, A3 dinspre Koln spre Leverkusen/Dusseldorf
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

bogdymol

Cateva poze realizate de mine vara trecuta pe autostrada A4 din Italia, intre Verona si Gorizia. Ruta mea a fost aceasta Verona Tangenziale Sud - Autostrda A4 - Vicenza - Padova - Autostrada A57 langa Mestre - Autostrada A4 again - Autostrada A34 - Gorizia.

Pe Centura Verona-sud (Tangenziale Sud):









Autostrada A4 intre Verona si Vicenza:



Am oprit la acest Autogrill...



... doar pentru a realiza cateva fotografii de sus:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe A4 spre Vicenza:



Centura-sud din Vicentza (Tangenziale Sud) e paralela cu Autostrada A4, asa ca avem 4 tuneluri paralele:



In interiorul unui tunel:



Privelistea la iesirea din tunel:





Tot langa Vicenza, pe A4:



Autostrada A4, iar in dreapta se vede Centura Padova-nord:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Intersectia autostrazilor A4 / A13 langa Padova:



Pom singuratic intre Venetia si Padova:





Aici am iesit de pe A4 si am continuat pe A57 langa Mestre (Venetia):





O statie de taxare cu numeroase benzi langa Venetia:



Pe A57 langa Mestre (Venice):



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Inapoi pe A4 intre Venetia si Trieste. Aici se lucra la extinderea autostrazii la 3 benzi pe sens:





Intersectia autostrazilor A4 / A23:





Autostrada A34 spre Gorizia:



Autostrada inca nu era finalizata complet (a fost un drum normal cu o banda pe sens care a primit upgrade la autostrada), asa ca se circula pe o singura banda, iar limita de viteza era de 60 km/h:



Un pod frumos inainte de granita cu Slovenia:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

alecu26

#113
Quote from: iuli on January 31, 2014, 06:47:55 PM
Unde e facuta poza? Chiar ma gandeam daca e chiar unica faza de la noi de pe A6, multumesc de raspuns!

nu e chiar unica.

Si Astaldi a avut asa ceva la Cernavoda-Cta, doar ca acolo....ei au fortat si au obtinut aprobare sa puna in mijloc o pila, si atunci structura s-a simplicat.....si a putut fi facuta din beton.

Intradevar...foarte rare cazurile in care aceasta solutie e mai ieftina, decat saltarea autostrazii peste CF.

Probabil conteaza si ordinea executiei.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

http://www.zf.ro/zf-24/polonia-care-a-construit-peste-1-500-de-kilometri-de-autostrada-in-cinci-ani-l-a-demis-pe-seful-agentiei-de-drumuri-pentru-ca-lucrarile-au-mers-prea-incet-12095157

neavand alt loc mai bun de pus....am pus aici. Poate fi mutat.

Se pare ca povestea Poloneza ajunge la final...si va fi demis directorul. Dar ce director....6 ani in fucntie....mii de km de autostrada deschisi.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

Ar fii bine sa vina la Cnandr....dar ar avea viata prea scurta
Ce diferenta de mentalitate....la noi , in schimb , cand se intampla ceva , gen Imbecilio , autoritatile , nu numai ca stau cu mainile in san , dar cred ca sunt chiar complice.......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

igorashu

QuoteResponsabilitatea lui Witecki a fost de a folosi cât mai bine posibil sumele impresionante, de 37,56 miliarde euro, alocate de Uniunea Europeană pentru proiectele de dezvoltare a infrastructurii poloneze, scrie agenţia Thomson Reuters.
E corecta informatia asta? Daca da, pe ce perioada au fost alocate sumele astea?

alecu26

cred ca da.

Si la noi...daca iei drumuile, CF-urile, poate si drumurile facute de POR...si comparam dimensiunile si mai punem ceva in plus ca Polonia e mult mai centrala si geografic si tranzit...este credibila suma.
Drumurile noastre POATE;

igorashu

OK, am gasit sursa:
QuoteRoads were part of a 37.56 billion euro ($51.37 billion), seven-year EU infrastructure program for Poland - the European Union's biggest ever development program in a single member state.

Oricum, se pare ca nici la ei n-au fost toate lucrurile corect facute:
http://www.independent.ie/world-news/europe/eu-freezes-900m-funding-to-poland-in-road-fraud-probe-29024986.html

sebba

Quote,,Lucrările începeau după trei sau patru luni de la semnarea contractelor, în loc de o lună", iar întârzierile au atras penalizări, a subliniat Witecki,

la noi de ce nu se vehiculeaza, macar teoretic, asemenea termene???
Sailing away! S/Y Haimana