News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Iesim de pe autostrada A4 langa Padova si o luam pe A13 spre Bologna:





Pretul combustibilului de-a lungul autostrazii:





O gramada de destinatii pe aceste semne in apropiere de Bologna:



Alt pod interesant:



Pe centura Bologna:



Hotelul meu era chiar pe Via Stalingrado, asa ca am iesit aici:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

panda80

Quote from: bogdymol on August 29, 2013, 11:21:32 PM

Un baraj vazut de pe drum:




Barajul acesta cred ca este Vajont, unde in anii '60 a avut loc o mare tragedie cand apele barajului s-au revarsat si au ucis cateva mii de oameni. Frumoase poze din Italia, mi s-a facut un dor sa mai conduc pe acolo...Mi se pare ca Italia are de departe cele mai spectaculoase autostrazi din Europa.

panda80

Quote from: nedcatalin on August 27, 2013, 08:44:41 PM
@iuli: Exact drumul acesta l-am facut si eu spre Zakopane. Slovacia mi s-a parut tara care seamana cel mai mult cu Romania din toata UE. N-as fi chiar asa de drastic incat sa spun ca noi avem o infrastructura superioara. Sunt destule orase si la noi unde asfaltul e acelasi de acum 30 de ani.. In plus, zona Bratislava are o infrastructura incomparabila cu orice zona din Romania, iar noi nu avem 6km de tunel.. Abia astept sa vad ce impresie ai din Polonia! Mie mi s-a parut ca intru in alta lume cand am ajuns acolo din Slovacia.

Exact, si mie Slovacia mi se pare foarte apropiata de Romania, in special estul Slovaciei. Satele arata asemanator, drumurile asa cum spune si iuli de multe ori mai proaste decat la noi, cartiere urate de blocuri in orase, zone industriale in ruina. Totusi ca si peisaj e o tara chiar frumoasa. In est intr-adevar traficul este foarte lejer, insa in partea de vest spre Bratislava se mai schimba un pic lucrurile.

bogdymol

Da, intre timp am aflat ca acela este barajul Vajont unde in 1963 a avut loc un dezastru (s-a prabusit o bucata a versantului in lacul de acumulare, creând un val de apa de aproximativ 200 m inaltime care a mers peste baraj si a facut aproximativ 2000 de victime in localitatea de la baza barajului). Articolul pe wikipedia este aici.

Legat de Slovacia: si eu cand am fost acolo (de 4 ori) am vazut asemanarile cu Romania. In schimb cand am trecut granita cu Polonia parca am mers 10 ani inainte in timp.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

panda80

Polonia este intr-adevar o tara mai aranjata, insa este foarte enervant sa conduci pe drumurile nationale (de multe ori nu ai alte variante, sistemul de autostrazi nu este inca gata, desi se lucreaza foarte bine) deoarece sunt foarte multe localitati (de cele mai multe ori liniare) si este in general foarte aglomerat. Ultima data am mers in iulie intre Lysa Polana (granita cu Slovacia) si Cracovia, si drumul a fost un calvar. Coloana continua si mers cu 30-40 pana la S7. Totusi cand e ceva mai liber polonezii conduc agresiv, merg deseori in sate cu 70-80. Foarte multi au si statii cb. La fel nu mi-a placut intrarea in Polonia dinspre Slovacia pe la Muszyna, acolo drumul pe partea slovaca este mult mai bun. In Polonia mergi mult timp pe un drum de o singura banda pentru ambele sensuri.

iuli

panda80 spune exact ceea ce doream şi eu să comunic legat de Slovacia. Într-adevăr în est drumurile sunt mult mai goale faţă de vest dar tot nu atât de aglomerate precum mă aşteptam. Ţinând cont că eu mergeam vineri seara pe traseul acesta (pentru cei cu Google Maps vechi încercaţi adresa aceasta) tot a fost trafic destul de lejer în ambele sensuri, mă refer faţă de ce e la noi în weekend.

Legat însă de Polonia, o să discutăm mai încolo, dar părerile mele se apropie extrem de mult de cele ale lui panda80

Şi ca să vedeţi că la noi totul ţine de atitudine la volan şi nu de calitatea drumurilor sau de numarul de kilometrii de autostradă sau alte alea, vă rog să priviţi cât era coloana în spatele meu pe un drum naţional pe care se poate depăşi, relativ drept, cu limită de 90 şi pe care se circula cu aproximativ 80. Toată lumea frumos în coloană şi calmă...





Şi reintrăm pe D1, autostradă nouă, situaţie diferită faţă de porţiunea dintre Košice şi Prešov





Încă o dovadă ca autostrăzile noastre sunt mai bune, cele noi au iluminate toate nodurile şi spaţiile de servicii, pe când la ei... cam pauză, ca să nu mai vorbim că aici eram pe centura Poprad







Ne apropiem de un tunel pe autostradă













Pasaj şi spaţii de servicii



-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Un pasaj pentru animale, nu am mai văzut aşa de mare până acum (în real life)











Şi imediat de apropiem de un viaduct destul de înalt (din păcate nu am avut cum să îl pozez mai bine  :( )







Ploile din această săptămână eu le-am adus. Ne-au urmărit pe tot drumul până la Timişoara, dar nu ne-au prins niciodată, doar în spate. Abia duminică seara când am ajuns a început să plouă torenţial şi pe aici.



Unele indicatoare rutiere sunt destul de confuze, dar oricum, mult mai logice şi clare decât cele din Ungaria pe care le urăsc cu tărie.







Pozele asta îmi inspiră cam cum ar arăta lotul 2 Lugoj-Deva















În dreapta se vede vechiul drum

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli







Cum vi se pare că e îngrijită o autostradă nouă? Parapetele central era cam ondulat şi păcat că nu se vede în poze prea bine dar era destul de ruginit pe mare parte din traseu. Nu vreau să ştiu câte pagini umpleam pe aici dacă aveam şi noi aşa ceva



Şi să nu uit, mai toate capetele de pasaje, poduri, viaducte, aveau hopuri. Exact ce spuneam şi atunci când au început să apară pe Arad-Timişoara, lucru normal pe orice autostradă nouă din lume. Cine a fost în ultimul timp pe M43 între Szeged şi Mako şi nu a ţopăit bine de tot pe podul de peste Tisa? Acolo situaţia e de ani buni aşa. Dar despre unguri vorbim pe alt topic că şi de ei am de tis câteva de ''bine''







Superb, nu-i aşa?



Pasajul acela părea de acum 50 de ani, erau bucăţi  de beton desprinse din el...  :o





Panourile anti-orbire nu au ajuns prin locurile astea

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on August 30, 2013, 09:39:39 PM
Unele indicatoare rutiere sunt destul de confuze, dar oricum, mult mai logice şi clare decât cele din Ungaria pe care le urăsc cu tărie.

Care e problema cu indicatoarele din Ungaria? Mie mi se par toate clare si facute unitar, dupa acelasi standard. Ce nu-mi place e denumirea ciudata a unor localitati, dar asta nu poti schimba...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Archi


panda80

iuli, ultimele poze ale tale de pe D1 din Slovacia cred ca sunt facute de pe un sector construit in anii 70-80, de aceea acel tronson arata mai rau. E un fel de Bucuresti-Pitesti acolo :)

Intr-adevar ideea e ca intr-adevar si mie mi se pare ca suntem uneori prea fitosi si ne plangem de orice mica denivelare sau imperfectiune de pe autostrazile de la noi. Eu stau de ceva timp in Germania si autostrazile pe aici numai perfecte nu sunt. Insa asa cum sunt ele, cu mici denivelari, petice, lipsa a benzii de urgenta chair uneori, isi fac treaba de minune si asta conteaza. Noi in schimb suntem invatati sa ne inchinam la masina si sa ne suparam la fiecare denivelare, de parca masina ar fi din ciocolata.

iuli

Da, asa e... Asa cum am zis si la inceput sectoarele vechi alterneaza cu sectoare noi construite.

Cel mai mult mi-a placut culoarea cu care au vopsit tot ce era metal, un violet pal usor de vazut de la departare si care dadea o caldura peisajului.





Si in fata avem o duba de politie cu un tun radar pe capota!!!  :o













-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Si am iesit de pe autostrada...



































-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#43














De aici a inceput distractia, o coada de vreo 4 km la care am stat cam o ora jumatate. Tineti cont ca in toata perioada aceasta au depasit coloana doar masinile care doreau sa intre pe strazile laterale (atata timp cat eram in oras) si cursele de autobuze. Toata lumea statea frumos la coada, iesea din masina si se plimba, fuma o tigara...







Cel pe care il vedeti pe dreapta nu depasea prin dreapta, ci a oprit mai mult si a lasat coloana sa treaca.



Si motivul pentru care se circula pe un singur sens...













-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#44










Si am ajuns in Žilina



De aici o autostrada noua sau renovata de curand pana la Bratislava...





















-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog