News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Iesirea spre drumul expres H4 spre Nova Gorica:



H4 e un drum expres frumos:













Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tigrel58

@bogdymol
Ai fost si mai departe, pe RA 17 Villesse - Gorizia ? Sunt curios care e stadiul lucrarilor, ar trebui sa fie gata in noiembrie, dar informatiile sunt cam putine si la italieni.

bogdymol

@tigrel: da, am fost si pe acolo, dar cred ca am facut doar o poza. Autostrada aia e practic... gata. La noi era de mult inaugurata.

Stratul de uzura e gata pe ambele parti, marcajele sunt toate gata, indicatoarele rutiere sunt toate la locul lor, iar parapetii de siguranta sunt toti montati (cu vreo 2 mici exceptii unde se pune parapet dublu si era momentan doar 'simplu'). In rest... e gata. Din pacate, pe toti cei ~17 km e restrictionat traficul doar pe banda 1 si limita de viteza e de 60 km/h. Eu am circulat cam cu 75-80 km/h si s-a facut o coada luuuuuunga in spatele meu.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

phb2

Autoroutes en Slovénie
---------------------------
Deux points négatifs
1. coût élevé du péage.
2. contrôle du péage : passages répétés dans des portiques équipés de caméras + vitesse limitée à 40 km
Système pas pratique :
- crée régulièrement des ralentissements.
- en cas de trafic important ( périodes de vacances ), les ralentissements deviennent des bouchons qui s'étirent sur plusieurs km.
A quoi sert une autoroute payante si la vitesse moyenne n'est pas plus élevée que sur une route nationale gratuite ?

Le meilleur système de contrôle est celui qui est appliqué en Hongrie et en Roumanie ( eh oui  :) )

bogdymol

Raccordo Gorizia - Villese, viitoarea autostrada A34 (era un fel de drum express inainte, iar acum primeste un up-grade si devine autostrada.

Ultima iesire in Slovenia pe drumul expres H4:



Intrarea in Italia din Slovenia:



Prima iesire din Italia:



Un pod ce arata foarte bine:



Toata autostrada e limitata la 60 km/h si se circula doar pe o banda. Era sa adorm mergand atat de incet pe o autostrada ce e 99% gata...



Aici se pare ca mai aveau de asternut stratul de uzura de asfalt. Am dezinformat un coleg de forum ieri si am zis ca e gata cu asfaltarea (portiunea era atat de scurta incat am uitat de ea).





Prea multe semne cu limitari de viteza:



Intrarea pe autostrada A4 spre Venetia:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Urmatoarele poze sunt de pe autostrazile A4 - A28 - A27 (Villesse - Belluno).

Sistemul Tutor* supravegheaza traficul:

















*Pentru cei care nu stiu: sistemul Tutor inregistreaza toate masinile care trec printr-un anumit punct al autostrazii, urmand sa le inregistreze din nou peste cativa km. Sistemul calculeaza viteza medie a masinii intre cele 2 puncte si, daca aceasta este mai mare decat limita legala, trimite o 'felicitare' acasa la proprietar.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

#22


Autostrada e spectaculoasa in aceasta zona:









Portile de taxare sunt facute cu cap. De la stanga la dreapta:

2x benzi rezervate pentru cei care au Telepass si trec fara sa opreasca (clientii fideli) - cu galben
2x benzi pentru plata cu cardul - cu albastru
2x benzi pentru plata cash sau cu cardul - cu albastru + alb
3x benzi pentru plata cash - cu alb

Toate portile de taxare de pe autostrazile din Italia au aceste benzi marcate in acelasi fel, deci e foarte simplu sa te incadrezi corect si sa faci plata foarte repede. Eu am platit peste tot cu cardul si a durat maxim 10 secunde de fiecare data.



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Poze de pe "Drumul national" SS51 Belluno - Cortina d'Ampezzo.



Sunt o gramada de tuneluri pe acest drum:





Pe traseu era si un pod care arata foarte bine, dar din pacate nu am gasit un loc unde sa opresc si sa fac cateva poze mai faine:



Uitati-va la acest peisaj  :drool:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Marius

Quote from: bogdymol on August 27, 2013, 11:34:02 PM
Iesirea spre drumul expres H4 spre Nova Gorica:





Salut bogdymol,
scuze ca te intreb si nu vreau sa sune intrebarea aiurea, vad ca drumul e inchis si totusi lumea circula.
Urmeaza un tunel semaforizat sau de ce sunt lampile rosii aprinse?

Faine pozele! Pe A4 am fost si eu din Lignano Sabiadoro in Venetia.

bogdymol

^ Drumul nu era inchis. Acele lămpi erau de culoare portocalie (in poza e putin spre rosu... dar cred ca din cauza luminii) si se aprindeau intermitent pentru a te avertiza asupra limitarii de viteza de la intrarea pe drumul expres H4. Imediat dupa aceasta iesire era o veche statie de taxare unde limita de viteza era de 30 km/h:



PS: pentru cei care nu stiu, in Slovenia autoturismele au nevoie de o vigneta ce se lipeste in parbriz pentru a circula legal pe autostrazi si drumuri expres. In trecut erau porti de taxare, dar acum la aceste poti autoturismele au banda speciala pe care trec cu viteza redusa (fara sa opreasca sau sa plateasca), iar camioanele si autocarele nu au nevoie de vigneta, dar in schimb trebuie sa se incadreze pe banda din dreapta la aceste puncte de taxare si sa plateasca taxa de drum in functie de km parcursi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Marius

OK, multumesc pentru raspuns. In ultima poza se vede ca nu-s rosii.

bogdymol

Poze de pe drumul dintre Cortina d'Ampezzo si Bologna (SS51 - A27 - A4 - A13):

Peisajul e spectaculos:



Foarte multi motociclisti pe acest drum:





Un baraj vazut de pe drum:









Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Continuam in directia Venetia:



Uitati-va la pretul benzinei...



Tot inainte e Venetia, dar noi o luam pe Centura Mestre in directia Milano:



Centura Venetia/Mestre:







Faimosii copaci dintre Venetia si Padova:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele